Profesionálové (1966)

Klasický a přitom svěží a zábavný western z šedesátek. Burt L. je tu chlapák, že se při tom pohledu snad každé ženě automaticky podlomí kolena, cesta je dlouhá, atmoška revolučně dobrodružná a ostatní komančeros dobrý - a k tomu ještě překrásná C.C. Fajn film.

Věznice (2000)

Ne, největší perverzák v tomhle lochu není W. Dafoe, třebaže na to má moc pěknej sestřih a jmenuje se Earl (!), ba ani archetypální Danny Trechchcho. A už vůbec ne půvabná pavlačová transka Mickieho Rourka... O sotva odrostlého Edwarda Furlonga coby zdejší lovnou zvěř, jsem se upřímně bála, a tudíž mi nevadilo, že jde o softcore verzi toho, co by se s ním nejspíš dělo v reálu. Obecně mi idealizující věžeňské filmy typu Green Mile lezou na nervy, ale tenhle kupodivu ne. Díky božímu duu Dafoe - Furlong a psychologii postav Animal Factory moc dobře funguje. A má výbornej bluesovej soundtrack.

Na břehu (2000) (TV film)

Je to síla. Tohle POTOM je tak skutečné, že mě jen utvrdilo v tom, že bych nikdy nechtěla přežít. Mohlo by jít o volnou variaci na vteřinovou noční můru u drátěného plotu před dětským hřištěm, kterou měla Sarah Connorová v Terminátorovi II. Však víte kterou... Ovšem bez útěšného procitnutí.

Věk zrady (1993) (TV film)

O poznání nudnější a méně humorem jiskřící, než knižní předloha. Ovšem můj oblíbenec Bryan Brown coby starořímský Marlowe leccos zachraňuje.

Ludvík XVII. opředený záhadami (2006) (TV film)

Velmi emotivní dokument o jedné ze strhujících záhad historie a jejím vyřesení. Zoufale smutný příběh. Díky analýzám DNA a naprosto neuvěřitelné cestě kousku vysušené tkáně, která bývala lidským srdcem, je po více než dvou staletích potvrzena ta pravděpodobnější varianta. Na 99,9 %. Hrozné, ale v určitém smyslu uspokojivější. Poskytuje to konečně klid tomu ubohému dítěti, které bylo jednou z mnoha obětí své doby. Možnosti, které nám současná věda dává, jsou úžasné. Díky.

Lásky mezi kapkami deště (1979)

Melancholický, smutný a poetický příběh o první lásce za soumraku 1. republiky. Po všech stránkách okouzlující film s Kachyňovým rukopisem a plejádou výjimečných herců.

Pocit viny (2007)

Netriviální, pocitový, vizuálně poutavý film a melancholickou, lehce mystickou atmosférou. Pointa se mi líbila. Připomněla mi zajímavější, povedenější Hranici života (Stay) s Ryanem Goslingem.

Poslední Mohykán (1992)

Temně romantický, vážný film. Jeden z nejkrásnějších, co znám. Ve své době působil v historickém žánru jako zjevení—kvůli své syrovosti, jednomu z nejemotivnějších soundtracků 90. let—a závěrečné čtvrthodince, která vás rozmetá na kousky...

Žít po svém (2005)

Příjemné, jemné drama typu Gran Torino s tou správně odměřenou dávkou sentimentu a civilního humoru o nefunkčních vztazích v rodině, útěcích a návratech. Morousovatící kovboj Redford, Morgan Freeman, zrzavej Damian ba i JLo, všechno do sebe pěkně zapadá. Jedna radost.

Hodina tance a lásky (2003) (TV film)

Těžko zapomenutelná role Borise Rösnera, dobře rozehraná inscenační partie s dobře vybranými hráči a tísnivý, bezvýchodný pocit z příběhu a doby. Koncovkou je však prázdnota.