Neznámí hrdinové (2007) (seriál)

Silné, leckdy mrazivé životní příběhy lidí, kteří si tváří v tvář peripetiím krutého 20. století zachovali tvář, lidskost, charakter a víru. V lepší budoucnost, v budoucí generace téhle země. Při sledování tohoto výjimečného cyklu se v člověku mísí pocity hrdosti, dojetí, vzteku i marnosti. Některé z epizod se dotýkají málo využívaných strun na duši. Člověka napadá, jestli to stálo za to, jak moc zklamaní jsou tito lidé současností. Udělala bych z toho učební pomůcku pro výuku historie na středních školách.

Lepší už to nebude (1997)

Neromantická komedie s dokonale vyváženou porcí jímavosti a sžíravého humoru. Jó, Jacku, jsi fakt ale fakt hnusnej, ale prostě tě žeru. Aneb: "Jak vy to děláte, že nám ženám tak rozumíte?"

Vraždy v Yorkshiru: 1980 (2009) (TV film)

Noční můra o třech dějstvích pokračuje po 6 letech. Špičkový policista Hunter přijíždí do Yorkshiru na pomoc s hrůzným případem "rozparovače" - a stejně jako novinář Eddie v předchozím filmu zabrousí, kam neměl. Peter je ovšem jiné kafe, osoba "shora", v jeho případě policejní komandos s psychoušem Cravenem v čele nemohou použít obvyklé zmučení k nepříčetnosti. Najdou tedy jiné řešení... Napětí graduje až k nevolnosti a smutná tvář Paddyho Considina odráží jak vztek na moloch, se kterým se střetl, tak únavu z neutěšeného osobního života. V rámci trilogje film působí trochu "navíc" - odbočuje z linie vyprávění, i dějové je "nejuzavřenější". Doplňuje však nezbytné prvky mozaiky: bližší charakteristiky Jezevce, Cravena a Sovy, zákulisí masakru v klubu Karáčí a ještě hlubší vhled do temnoty srdce Yorkshiru...

Vraždy v Yorkshiru: 1983 (2009) (TV film)

Ne, tohle opravdu není Midsummer... Zdejšími blaty se i pes baskervillský plouží se schlíplýma ušima, tento kraj je domovem Heathcliffa, jeho temné duše a genotypu, sem zasadil Stoker část děje Drákuly. Něco je tu ve vzduchu a nebude to jen popílek z místních dolů. "Pod krásnými koberci" prorůstá prastarý hororový svět a vytváří si tu nové struktury. Vítejte v Yorkshiru, napotřetí... S pomocí dvou starých známých, prozřelého policisty "Sovy" Jobsona, prostituta B.J. a obhájce Piggota se vymotáváme ze sítě hrůzných tajemství. Důležitá je tu zvířecí a pohádková symbolika (vlk, labuť, odkazy na Karkulku, voiceover B.J. v úvodu a na konci...). Mnohé zůstane v závěru trilogie Red Riding nedořečeno - i to je na této košaté tragédii o lidském svědomí a temných stránkách duše strhující... stejně jako mrazivé vystižení psychogeografie Severu. SPOILER: Všimněte si, kdo stojí vedle nevěsty v úvodu. Je o poněkud cynický dovětek k RR 1974.

Vraždy v Yorkshiru: 1974 (2009) (TV film)

Tahle trilogie mne zamrazila do morku kostí. Lynchovskou noční můru přeneste do dob Bodieho a Doyla, přidejte pachuť světa podle Dickense, kapku zlomyslnosti a kýbl hrůzy. Vítejte v Yorkshiru... Úvodní film skrývá pod prvky noiru a novinářského thrilleru klasický příběh o mladíkovi na cestě do Srdce temnoty. Floutek Eddie (v podání Andrewa Garfielda) na této cestě - po stopě kauzy zmizelé holčičky - zkusí hůř, než Karkulka v temném lese. A přesto, že je poněkud jalový a hloupý, střet s místní policií a jejími metodami jsem mu opravdu nepřála. Echt padouch a velkopodnikatel Dowson Seana Beana má úsměv ještěra a komisař Warren Clarke si tu vystřihl zlé (a ještě cyničtejší) dvojče TV detektiva Daenziela... Teprve třetí film tento příběh zasadí do kontextu a skutečně jej uzavře. I bez něj je však "1974" svébytným a co se dobové atmosféry týče jedinečným kouskem. Přes svou krutost má snovou, zastřenou dimenzi a krásný soundrack, který mu dodává melancholii.

Tisíc a jedna noc (2006) (seriál)

Hodnotím díly 1.- 4. (v nejlepším se má přestat). Lahůdka pro cyniky: ty báječné dramatické střihy, divoký modrý turecký pohled Mr. Onura Darcyho, exotické konstelace v rodině ("To je moje žena, ta slouží jenom mě, ať ti jídlo přinese ta tvá..."), neskutečná scéna, ve které citově rozervaná hrdinka s výrazem Antigony a kajalem podbarvenýma očima kráčí ulicemi Istanbulu a vláčí za sebou po zemi šátek... A ta hudba je prostě boží! Palec nahoru pro statečného uživatele "bouchy" :o) Taky vylepšuju skóre a za pobavení dávám Šeherezádě 3 hvězdy.

12 opic (1995)

Co vy, příteli, také jste vyšinutý? Poťouchlé, chytré a hravé scifi melodráma, které dodává všem těm přesunům v časoprostoru až existenciální přesah. Brusíček je tu ještě holohlavější než obvykle, Madeleine nádherná a Terry Gilliam v nejlepší formě. Pátou hvězdu dávám za nejzábavnější výstup v kariéře Brada Pitta a jeho rady spolupacientům: Pořad v telce musíš sestře nahlásit předem, ty magore, předem, chápeš, ne až potom...