Sucker Punch (2011)

Je zvláštne, že Strážcovia a Ga´Hoole: Legenda o strážcoch boli pre mňa väčším sklamaním ako Sucker Punch. Suker Punch je totiž o perfektnej hudbe a úžasnom vizuáli. Žiaden prepracovaný dej nehľadajte. Proste sadnúť si, vypnúť časť mozgu, ktorá rozmýšľa a naplno zapnúť časť mozgu, ktorá spracováva vnemy a vychutnávať.

Králova řeč (2010)

Ani neviem ako, ale 2 hodiny v spoločnosti koktavého Bertieho a excentrického Lionela ubehli a ja som len čumela s otvorenými ústami. Neviem čím presne ma film nadchol, ale bude to pravdepodobne kombinácia skvelých hereckých výkonov (Colin Firth si toho Oscara rozhodne zaslúžil), dobrého scenára, kamery, výpravy a hudby. Chémia medzi hercami funguje na jednotku, obdobie 40tych rokov v Anglicku je zachytené verne. Film citlivo, miestami vulgárne , rozpráva ako sa z koktavého Alberta, mladšieho syna kráľa Juraja V., „obyčajného“ človeka (s kráľovskou krvou) bez veľkých ambícií, stal kráľ Juraj VI., síce stále koktavý – už menej, ale milovaný celým národom. Na konci filmu mi nielenže ukápla nejaká tá slzička, ale som silno závidela, že nemáme charizmatického kráľa milujúceho svoj národ.

Jsem číslo čtyři (2011)

V rámci žánru teen scifi akčňákov s PG13, od ktorých sa dokopy nič nečaká som zagúľala očami asi len raz a vcelku som sa bavila. Tempo je pomerne slušné, efekty viac ako obstojné a Alex Pettyfer mi síce nie je nesympatický ale predsa len Timothy Olyphant má pre mňa väčšie čaro. Pravdaže je to americký film, takže rôznym klišé, patriotizmu a happy endu sa nedá vyhnúť. V konečnom dôsledku ma však Som číslo 4 nijak neurazil, dokonca pobavil a ako jednorazová záležitosť to vôbec nie je taká katastrofa ako by sa mohlo zdať.

Ať vejde ten pravý (2010)

Pre mňa zbytočný film, ktorý som si pozrela iba zo zvedavosti. Je to vlastne Låt den rätte komma in cez anglicko-americký, resp. americko-anglický kopirák. Sú tu však vypustené alebo zjemnené niektoré pasáže, ktoré spravili zo švédskej adaptácie pre mňa nezabudnuteľný a kultový film. Filmu chýba atmosféra aj keď sa o ňu naozaj snažili a chémia medzi Owenom a Abby, resp. Eliasom a Chloe vôbec nefunguje. Nepomohol ani R rating. Pre mňa jediná sympatická osoba bol Richard Jenkins, ktorý však nedostal toľko priestoru koľko by mal. Podobného „průseru“ sa obávam aj pri novej adaptácii knižnej série Millennium od Stiega Larssona.

Orel Deváté legie (2011)

Čo sa mi na filme najviac páčilo, bola vynikajúca hudba Atli Örvarssona. Kombinácia Channing Tatum a Jamie Bell mi v podstate nevadila, ale prekvapilo ma, že Channing Tatum svojou odhodlanosťou, alebo ako to nazvať, zatieňuje Jamieho Bella. Isto talentovaný Jamie akoby z frustrácie, že nemal dostatok filmových príležitostí vzal úlohu, o ktorú vlastne ani nemal záujem a tak ju aj zahral – bez záujmu. Donald Sutherland a Mark Strong to lepšie ani zahrať nemohli pri tom priestore, ktorý dostali. Samotný dej filmu mi pri skoro dvojhodinovej minutáži prišiel dosť oklieštený. Nepostrehla som žiaden vývoj postáv a doteraz nechápem prečo Esca zradil vlastných aby pomohol nájsť symbol rímskeho „barbarstva“ a útlaku. Česť je síce česť, ale no tak uznajte ... Mám pocit, že scenárista vypustil z knižnej predlohy niekoľko podstatných častí. I tak je však Orol Deviatej légie dobre pozerateľný a minimálne o triedu lepší ako nedávny Centurion, ale rating PG13 mu dosť uškodil.

Thor (2011)

Veľkolepý film z produkcie Kenentha Branagha v štýle Hamleta (čo sa epického spracovania týka). Postavy sú v rámci možností - minutáže filmu – rozpracované (znieslo by to však ešte aspoň takú pol hodinku), dialógy sú vhodné aj pre vyššie vekové kategóriie ako 13 (vďaka ti Kenneth), vizuál je perfektný a Chris Hemswort je sympaťák. Veľké mínus však za úplne zbytočnú konverziu do 3D a jedno menšie mínus za český dabing. Thorovi veľké plátno rozhodne svedčí a ak bude šanca, tak si ho v kine určite pozriem aj v originálnom znení.