2001: Vesmírná odysea (1968)

Chápem, že v dobe natočenia to bola asi brutálna senzácia, ale bohužiaľ mňa toto veľdielo v roku 2011 vôbec neoslovilo. Príšerne som sa nudila a nebyť toho, že to 90% "filmovej a seriálovej populácie" považuje za veľdielo z dielne veľmajstra, vypla by som to hneď po prvej polhodine, keď som pri tom zaspala. Tak som sa na to vyspala a ráno to dopozerala. Zistila som však, že moja predchádzajúca únava nemala na film žiaden vplyv a donudila som sa až do konca. Vesmírna odysea je až nezmyselne naťahaná a väčšina filmu mi pripadala, že bola natočená v rôznych fázach drogového opojenia, alebo pod rôznymi psychotropnými látkami. Skrátiť film na polovicu (stačilo by len poskracovať väčšinu scén) a bolo by to aj po rokoch za slušné 3, dokonca možno 4.

Dr. Ludsky (2011) (seriál)

Dovolím si dať neobjektívne 4 ****, lebo na slovenské pomery sa jedná o nadpriemerný seriál (minisériu). Osobne mám síce silný pocit, že väčšina našich hercov nevie hrať mimo javiska - recitujú texty ako bášničky (že Vanesska), čo ma dosť irituje a ich afektovanosť (že Ondřej) ma dokonca desí, no Maštalír medzi nich nepatrí a spolu s charizmou a povahou alá House je jednoznačným ťahúňom seriálu. Oceňujem snahu o inteligentné zápletky z medicínskeho prostredia ale v slovenskom filmovom/seriálovom prostredí (scánaristickom aj režisérsko) asi ešte stále pretrváva dojem, že slovenský divák je tupý a vďačný za všetko, čo mu pustíme, a preto si netreba dávať pozor na detaily. Suma sumárum, zniesla by som ďalšiu sériu (rozhodne viac ako ďalšie diely Paneláku).

Barbar Conan (2011)

Musím priznať, že sa mi páčil Jason Momoa ako Conan, že sa mi pačila Rose McGowan s tým jej Elektriným komplexom a šialenou vizážou, že sa mi páčila Rachel Nicols ako žena, ktorá pri dotyku ocele nejačí ale seká o život a tiež že sa mi páčila Hyboria. Čo sa mi už páčilo menej, alebo nepáčilo, je tak trochu úbohosť deja a neprehľadnosť akcie - čo si budem klamať, išla som na to práve kvôli svalom, sekaniciam a troche filmovej brutality. Našťastie však Conan dosť dobre odsýpa a testosterónový Momoa rozptyľoval moju pozornosť dostatočne. Takže vcelku fajn béčko.

Hříšníci a svatí (2010)

S prižmúrenými očami 4, inak tak 3,5. Scéna, kde ukazuje Kim Coats odznak mi prišla neskutočne stupidná, možno preto je Kim vo filme len asi 3 min. Potom sa to vďaka bohu zlepšuje. Potešila drsná akcia, svižné tempo, super soundtrack a drobná ale dej posúvajúca úloha Seana Patrica Flaneryho. Rada by som si niekedy zaskočila na pohárik do baru Boondock Saints ;)

Mechanik zabiják (2011)

Priemerný film, pričom najviac ma sklamal koniec. Nie žeby bol zlý, ale presne to som čakala a nejak ma to sklamalo, keď som to aj dostala. Akcia je dobrá, Jason je dobrý, Ben je silno sympatický, proste mohlo to byť omnoho lepšie.

Blesk (2011)

Príjemne strávený podvečer v spoločnosti drsného írskeho policajta v podaní Jasona Stathama. Mám rada tento žáner a mám rada Jasona. Nie je to síce tak dobré ako by to mohlo byť pod taktovkou Guya Ritchieho, ale na to, že je to len druhý počin Elliotta Lestera, je to viac ako dobré.

Šéfové na zabití (2011)

Obrovský potenciál, ktorý ostal nevyužitý - bohužiaľ. Keď film začínal byť zaujímavý a konečne zábavný, tak skončil. Hlavná trojica je herecky zaujímavá, no samotné výkony už nie sú tak zaujímavé. Mám pocit, že nebyť Batermana, tak tí dvaja zvyšní len vrieskajú, panikária a vymýšľajú kraviny. Omnoho zaujímavejšie boli vedľajšie úlohy, teda samotní šéfovia na zabitie, okrem Colina Farrella (to čo bolo za psycho-pošuka?). Kevin Spacey je ťahún filmu a Jennifer Aniston si svoju netradičnú úlohu zjavne veľmi užívala a na výkone sa to pekne odzrkadlilo (gratulujem). Keď to mám zhrnúť, tak je to film vcelku pozerateľný, ale odporúčam len ako jednorazovú záležitosť. Je kopa lepších filmov v tomto žánri.

Lidice (2011)

Lidice prichádzajú v čase, keď stále viac ľudí popiera zločiny nacizmu, existenciu pracovných a koncentrašných táborov. Tento film nemá byť dokumentom o Lidiciach, ale príbehom obyčajných ľudí, ktorí v Lidiciach žili, príbehom toho ako jedna udalosť v tých neistých časoch mohla spôsobiť tragédiu neskutočného rozmeru. Na to, aby som mohla Lidice po obsahovej a faktografickej stránke súdiť by som si musela poriadne naštudovať danú udalosť, resp, všetky dostupné dokumenty (nemecké hlásenia), preto hodnotím výlučne na základe svojich pocitov a dojmov. Posolstvo pri tomto filme prebíja formu i všetky nedostatky. Prvá polovica filmu je trošku chaotická (a na môj vkus aj naťahaná), keďže sa vo veľkom predstavujú postavy a vykresľujú sa medzi nimi vzťahy. Hlavne druhá polovica filmu je silno emotívna a samotné vypálenie Lidíc, poprava všetkých mužov a splynovanie detí vo mne vyvolali pocit neskutočného žiaľu, bezmocnosti a márnosti. Najlepší herecký výkon: Roman Luknár, Zuzana Bydžovská, Karel Roden.

Zkažená úča (2011)

Zábava za 3 hviezdy : Cameron, Jason a Justin. Drsný humor zo školského prostredia, resp. z denníku jednej zlatokopky. Pravdaže americký poučný happyend nemôže chýbať, ale pobavila som sa viac než dosť a rada si to pozriem aj druhý krát.

Captain America: První Avenger (2011)

Skôr 3,5 ako 3. Captain America doteraz unikal mojej pozornosti, resp. vedela som, že je ale jeho príbeh som nepoznala. Tento film mi príbeh vzniku jedného superameričana schopného zastaviť všetko zlo a pritom s veľkým srdcom, osvetlil. A nebolo to také zlé, ako som čakala. Aj keď comicsový príbeh nepoznám, zdá sa mi, že atmosféra filmu presne odzrkadľuje nálady v USA v období vzniku comicsu (1.diel v marci 1941) a nasledujúceho obdobia (zapojenie sa USA do 2. svetovej vojny po útoku na Pearl Harbour v decembri 1941). To znamená, že od filmu treba očakávať až premiéru vlastenectva, a superhrdinu so samými superlatívmi a žiadnou slabosťou. Čo bolo na filme najhoršie bol český dabing alá jetix, ktorý síce nebol najhorší čo som tento rok počula, ale silno kazí dojem a zážitok. Ďalšia vec, čo ma už dlhodobo nas**ra je 3D, pričom v dvojhodinovom filme je najlepší efekt v titulkoch a celkovo je kvalitných 3D efektov len veľmi málo (tipujem tak do 5), ostatné si človek ani nevšimne. Suma sumárum, film je to ľahko nadpriemernej kvality vcelku dobre stráviteľný (aj vďaka tomu, že sa neberie príliš vážne) ale odporúčam pozrieť si v 2D verzii a najlepšie v originál verzii.