Muži, kteří nenávidí ženy (2009)

Muži, kteří nenávidí ženy se jmenuje knižní předloha. A opravdu je věnována mužům, kteří hodně silně nenávidí ženy. A je strhující a fantastická! Dívka s tetováním draka se jmenuje filmová adaptace a opravdu je věnována dračí ženě – bravo Lisbeth! Tvůj výkon byl fantastický! To už bohužel nemůžu říct o Kallovi Blomquistovi a celkové atmosféře filmu. Kdybych nečetla knihu, možná bych z filmu opravdu srala dvacetikoruny, ale atmosférou bohužel film nesahá knížce ani po kolena, ani po holeně, možná lehce po kotníky... Připadala jsem si jak na houpačce. Znáte to - místy nudou dloubete holuby z nosu a místy sedíte a nehty máte napětím do krve rozkousané. Hodně mi unikala ta základní souvislost - PROČ zrovna Kalle? PROČ si vybral pan Velký zrovna jej, aby se dal na tuhle řeholi? Notabene proč zrovna ON, když v tom filmu působí totálně marně? Z filmu jsem se to nedozvěděla, tak si radši půjdu přečíst 2. díl Millenia, který se na mě směje z police:-)

Brazil (1985)

Vzhledem k tomu, že byla neděle večer, tak nevím, zda se mi to zdálo a já tam opravdu místy zahlédla odkaz a podobnost s Životem Briana (nemyslím tím pouze Michaela Palina:-), vizuální podobnost s 12 opicema a nápodobně se i občas dostalo k povrchu mistrovo Imaginárium? Jo vlastně on to režíroval Gilliam, takže se mi to nezdálo a jeho rukopis je tedy opravdu znatelný. Místy vtipné zápichy prostřídané opravdu hutnou psychařinou a v závěru mi ten hrdinův marný boj přijde opravdu hodně depresivní. Zároveň je ale jasné, že tenhle film je asi něco jako vymakané švýcarské hodinky - koupíte si je a na první pohled jste nadšení. Teprve ale časem po novém zkoumání návodu a samotných hodinek objevíte spoustu vychytávek a úžasných věciček, co všechno ty švýcary dokážkou a pak teprve učůráváte maggi v kostkách....

12 opic (1995)

Ne, opravdu nejsem nadšenec žánru sci-fi a nejsem ani milovnicí nebo fanynkou, co se tohoto stylu týče. Ale musím říct, že tohle je teda EXTRATŘÍDA MATROŠ! A já marně pátrám po tom, co ve svém komentáři vyzdvihnout více? Scénář Terryho Gilliama prokoumaný a doladěný do detailů tak, aby vcucl a nepustil ani po skončení filmu? Úžasně vyšinutého Brada Pitta (ať už si občas zahraje nějakého lovermana a jeho výkon není vždy přesvědčivý, tak i mistr tesař se utne a tady dokazuje, že opravdu mistrem je!). Nebo snad Bruce Willise, který si tu střihl svoji životní roli jako nic a ani myšlenka na Armaggedon mi to nadšení z něj nezažene! A nebo hříšně krásnou Madeleine Stowe, na kterou bylo opravdu radost pohledět? Na to už si musí asi každý přijít a odpovědět sám - pokud vůbec odpovědi jsou:-) U mě to samozřejmě byly jednoznačně ty nahé zadky Bruce Willise a Brada Pitta - jen jsem to nechtěla říkat tak naplno!

Imaginárium Dr. Parnasse (2009)

Mít takové imaginárium je určitě fajn věc. Místo, kde se vypravíte do svých snů a vých vlastních tužeb - nepotřebujete ani kouzelné zrcadlo. Ale všeho s mírou! Mám pocit, že tohle imaginárium mistra Gilliama je už přeimaginárováno, přecukrováno, přezdobeno a přehnáno! Ano, jistě - hezcí chlapi, velké plus a skvostná Lily Cole další plus, ale to je po čertech málo! Mě opravdu nic jiného na této filmařské exhibici nějak hlouběji neoslovilo.I když.... zajímalo by mě, jak by vypalo to moje vlastní imaginárium? Takhle ale nejspíš určitě ne, bohužel.

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)

Pominu to, že považuji J. K. Rowlingovou za totální krávu, která kecá do věcí, o kterých ví kulové (systém ústavů sociální péče v ČR). Pominu to, že Harry Potter je mi svou masovou oblíbeností děsně nesympatický. Pominu i to, že jsem více méně byla donucena si jej přečíst kvůli seminární práci a pominu i to, že jsem nebyla schopná jej dočíst. Co ovšem opomenout nemůžu je to, že ani film mě nebavil. Animace mi přišly naivní a svou náročností odpovídaly nejspíš úrovní počítačové hry FIFA 1997. Scénář úděsně poučný a za každou větou šlo cítit ponaučení do života. A pohádková monotematická hudba tomu také nepřidala.... Možná, kdybych Harryho Fótra zkoukla už v roce 2001, byl by můj názor jiný. Bohužel s odstupem času musím říct: "Nelíbilo se mi to." Věřím ale, že děti mají jiný názor:-)

Sherlock Holmes (2009)

Přátelé - předem podotýkám: kdo po shlédnutí traileru, vyslyšení zkazek o "novodobým Sherlockovi skříženým s Jamesem Bondem" jde do kina, vyjde ven a začne nadávat nad zprzněním klasiky, JE VŮL! A já nejsem ani vůl ani kráva. Naopak jsem se na tohle pojetí celkem těšila, takže jsem si tohoto staronového klasika detektivky v přepracovaném vydání Guye Ritchieho poměrně užila. Bavil mě, nenudil, nebyl moc náročný - přesně to, co je potřeba na všední pracovní podvečer. A upřímně - Robert Downey Jr. byl fakt fešáckej Sherlock Holmes! Klidně bych si ho i najala, aby mi vypátral toho šmudlu, co dělal animace starého Londýna a scény na Tower Bridge, protože ty mi přišly hodně nedůstojné tomuto filmu. I když jsem se snažila jim uvěřit, nešlo to. Dalším fešákem byl Jude Law, od kterého bych si klidně nechala vyšetřit můj zrychlený tep, jež měl na svědomí Zimmerův soundtrack - další parádně odvedená prácička. Ve výsledku jsem se chtěla dostat ke 3 hvězdičkám.... jak jsem se rozepsala, je to 3 a půl a tohle hodnocení tu není - sakra, musím dát 4!

Wrestler (2008)

Ptám se sama sebe, čím to, že mě ten film nechal více méně chladnou? Vždyť chlapi s dlouhým hárem na mě vždycky platili! Na Marisu tomei se taky krásně dívalo! A hudba? No tak co můžu dodat k soundtracku, ve kterém zazní např. Accept nebo Guns n' roses? Možná to jsou právě ty 3 moje hvězdičky, protože jinak tento film ve mě opravdu nezanechal žádnou hlubokou stopu jako třeba po tom bypassu - možná jen nějakou lehčí, třeba jako po tom říznutí žiletkou. Brutalita, wrestling a nabušení chlapi mi neučarovali a už vůbec mi neučarovala špatně hrajicí Evan Rachel Wood.

Fargo (1996)

Člověku se až nechce věřit ....

Kawasakiho růže (2009)

Dlužím Hřebejkovi velkou omluvu, protože jsem kdysi prohlásila, že Kráskou v nesnázích kvalita jeho filmů šla prudce dolů. Promiň, Honzo! Za Kawasakiho růži musím smeknout hodně hluboko a pokorně se omluvit - služebníček. Konečně jsem se po té sérii komedí dočkala i silného filmu s nepříliš veselou tématikou. Herci předvedli výkony jako z učebnice o herectví a celý příběh byl moc pěkně zpracován - včetně kamery a hudby. A i když mě film nedokázal vtáhnout úplně celou do děje, byl to silný zážitek!

Big Lebowski (1998)

Velká chyba! Velká chyba, že jsem s Coenovcema začala specialitkou pro fajnšmekry v podobě Tahle země není pro starý (která mi bohužel nesedla) a ne třeba touhle masitou chuťovečkou pro širokou veřejnost. Skvělá variace na osvědčené téma, že "na posraného aj hazl spadne" a ponaučení pro diváka? Nepodceňujte totální tragédy a hlavně jim nečůrejte na tepich!