Sodoma Reykjavík (1992)

Z tohoto filmu pro mě vyplynulo jedno velmi důležité ponaučení - když budete kupovat televizi, tak jedině BEZ DÁLKOVÉHO OVLÁDÁNÍ!:-) Naprostá ulítlost, ztřeštěnost a ujetost, ale přesto všechno je to vážně pecka! Nedozvíte se ale bohužel, za jak dlouho utuhne cement.

Muži v říji (2009)

Tož prej mistrovství Evropy ve vábení jelenů? Ale aj - našlo by sa pár okamžiků, které by mňa navábily (zvlášť "šampióni z Březolup" mě dojali - znám jich skoro šecky, ale šampiónů je Březolupech opravdu poskrovnu:-) Ale že by to vystačilo na mistrovství a ještě k tomu Evropy? Ani omylem... Úsměvné a citlivé panoptikum z moravské vesnice a je jedno, ať už se jmenuje Mouřínov, Březolupy nebo Bílovice - všade je to stejné. Beztak.

Kick-Ass (2010)

"Zavoláš starostovi a ten potom vyleze na střechu radnice, kde rozsvítí na oblohu obrovský světelný signál ve tvaru velkého ču....." Bohužel jsem si, coby neangličtinář, nedokázala před kinem přeložit do češtiny název a opravdu jsem na takový nářez připravena nebyla. Sakumprdum to byl nářez po všech stránkách - od slušivých kostýmků až po hudbu (kde mě opět dostal mistr Morricone a jeho hlavní téma z filmu The good The bad The Ugly:-). Začínám litovat toho, že mám ve vlasech prameny zelené, nikoliv fialové, protože to je barva letošních prázdnin!

Mikulášovy patálie (2009)

I když jsem si Mikuláše, Celestýna, Vendelína, Kryšpína a ostatní členy ánsámblu podle kresbiček z knihy představovala úplně jinak, vůbec mi to nevadilo! Ono, co si budeme vykládat, je asi hodně těžké sehnat herce, kteří by se těm úžasným schematickým ilustracím alespoň vzdáleně podobali - i když, s jednou osobou se jim to povedlo hodně - tou byla Marie Hedvika! Každopádně všichni byli skvělí, líbili se (včetně Polívky) a svým pohledem na svět mi Mikuláš opět vykouzlil hodně velký úsměv na tváři. Přesně takový jsem měla asi před rokem a půl, kdy jsem zjistila, že Albatros vydal Diář malého Mikuláše, já si ho objednala a následně jsem si četla jeho příhody. Hodně mě okouzlila i stylizace filmu a celková atmosféra, která na mě dýchla. Sice spousta mých oblíbených historek se někam ztratila - např. o tom, jak se učili kouřit - a historka o útěku z domova byla jen tak trošku naťuknutá, ale to vůbec neubralo na mém dojmu. Takže to tam s radostí nasolím poplných, protože Mikuláš si mě získal (opět) a zaslouží si je:-)

Kněžna Libuše (2008)

Je mi opravdu velkou záhadou, možná ještě větší než všechny staré pověsti české dohromady, jaké museli mít amíci pohnutí mysli, když si řekli: "Natočíme staré pověsti české." Notabene, když ani neví, kde to Československo leží? Už vidím, jak se Constantin Werner probudil o půlnoci za úplňku a říká si "Natočím velký film, jehož sláva hvězd se dotýká..." Bohužel - film má klasickou stopáž, takže velký rozsahem není a svým přínosem a obsahem velký není už vůbec. A že by se jeho sláva hvězd dotýkala? Otázka do debaty:-) Celý klan pod vedením Libuše čítal zhruba 20 osob, Líba vládla ze šutru a do toho jí remcali neskuteční "komici" s vážnou tváří Vašut a Kříž. Mimochodem Vašutovo věčné "čengliš" Yeeaaah mě opravdu bavilo:-) Když už jsem u toho - právě tihle dva konůpci mě tam vadili ze všeho nejvíc... Co ale musím pochválit, tak jsou určitě exteriéry a scenérie, kde se točilo - krásné lesy a z geologického úhlu pohledu celkem radost pohledět. Takže ve výsledku se u mě Pagan Queen té jedné hvězdy opravdu dotýká....

Neprůstřelný mnich (2003)

V podstatě jsem si to pustila jen kvůli Rodenovi, protože už při přečtení obsahu a shlédnutí pár fotek z filmu mi běhal mráz po zádech - a že to rozhodně nebylo díky napětí nebo vzrušení:-) Bohužel ale ani mocná magie mistra Rodena, která zde mimochodem naprosto chyběla, mi tohle nepomohla dodívat do konce. Laciná, rádoby kombinovaná, slátanina, bez které se moje filmografie bez problému obejde.

Bridget Jonesová - S rozumem v koncích (2004)

Bohužel s Bridget 2 už si nepřipadám "jako filmová hvězda ve stylu Sophie Lorenové", ale spíš bych se místy trapností radši zahrabala 100m pod zem a tam by si mě mohli ohlodat ti vlčáci:-) Ne - tohle není Bridget, jak ji známe, tahle je bohužel opravdu s rozumem v koncích a podle toho se i chová, a proto mi tahle snůška trapasů "rozumově skončené" Bridget moc pod fousy neleze....

Deník Bridget Jonesové (2001)

Bridget 1 je dokonalá - umí to a je v tom dobrá... v čem? Např. v tom, že i když si před shlédnutím připadáte jako totální lamy, po shlédnutí vám svitne naděje a řeknete si "nejsem uplná tragédka". Dokáže vám, že nemusíte skončit "jako stará tlustá panna, kterou budou ohlodávat vlčáci" a budete si s ní připadat "jako filmová hvězda ve stylu Sophie Lorenové - jen ne tak elegantní." Takže díky Bridget 1 - vždy, když si tě pustím, mě tvůj příběh královsky pobaví, díky Marku - tvůj svetr ze sobem mě vždy dojme a díky Danieli - tahle stránka Hughu Grantovi také sluší:-)

Poslední polibek (2006)

Máte trápeníčko? Pusťte si Poslední polibek - nebo si ho dejte - je to dobrá meducínka. Moc pěkná, hleďavá - líbí se.

Twilight sága: Nový měsíc (2009)

Předem mého komentáře se pokusím vysvětlit můj myšlenkový soumrak, který mě přiměl tohle sledovat. Pak se teprv můžu pokusit analyzovat myšlenkové Stmívání tvůrců. I když na to nejspíš opravdu nemám šanci. Takže – jsem jednou za uherský rok takhle nemocná, nudou se koušu do zadku a řikám si: Co takhle nějaký film? – Bác a bafne na mě trailer na 3 díl „Ságy“. Při jeho shlédnutí se směju a řikám si „To bude ale pěkná p....pytlovina – asi tak jak 2...Vlastně – 2 jsem neviděla!“ Bác – něco mi řiká „Tohle kulturní Ačko bys měla doplnit.“ Takže najedu na 2. díl téhle vampírské limonádky a řikám si „Nudíš se, nemáš do čeho píchnout, ty dvě hoďky tě nezabijí – a i uznávaní uživatelé CSFD tohle zvládli – tak to zvládneš taky, nejsi žádné béčko, Gábo.“ – a to byla ta osudová chyba! No takže sečteno podtrženo: Bella je fakt pechfógl – upír ji v jejím vlastním zájmu pošle k šípku, najde zalíbení ve vlkodlakovi a ten v jejím vlastním zájmu ji pošle tamtéž. No musím teda uznat, že polonahý Jacob se svým extravyvinutým svalem bedrokyčelním je mi sympatičtější než nějaký pobledlý kuliočko ze zarudnutýma očima. Ale tak to byl nejspíš plánovitý záměr. No a pak už se to veze – klasika: ona nemůže být s ním, protože támhleto, ale chce, protože nemůže, zároveň po ní jde nějaká pobouchaná vampírka... Stupiditu a rozvleklost děje bych klidně přešla mávnutím ruky... ale to zpracování! Když už teda dělám film o vlkodlacích, tak ať to za něco stojí ne? A ať to pak teda nevypadá jako hra Metin, kterou paří přes net naši žáci 8. tříd! Takže co říci závěrem: myšlenkový soumrak tvůrců se mi analyzovat nepodařilo - zcela dle očekávání... a jestli nám Nový měsíc přinesl něco nového? Zdaleka ne... mě přinesl jen to zjištění, že 3 díl téhle taškařice rozhodně vyhledávat nebudu - i když by mě teda zajímalo, co tam bude další 2 hodiny Bella řešit? Jestli ano nebo ne, tak to se jděte bodnout! /// Dovětek po konzultaci tohoto filmu s mými žákyněmi z 8. třídy - už vím, kde je zakopán pes a proč se mi to nelíbí...Bylo mi totiž řečeno, že "tohle totiž není film pro ty starší lidi.":-)