Vrchní, prchni! (1980)

Nevím proč, ale tenhle film, jako jediný od dvojky Svěrák Smoljak kterou zbožňuju, prostě nezaujal. Nějak ho prostě nemusím. Je sice plný spousty kultovních hlášek "ten neškrábe, ten leští" "stěrače stírají" apod., ale vždy se bez něj obejdu. Což samozřejmě neznamená, že tenhle film není dobrý:-)

Akt (1997) (divadelní záznam)

Spolu se Záskokem tohle dílo považuji za nejlepší od Cimrmana. Miloň Čepelka zde exceluje, coby mamka a jistí to "Pepa je doktor" po náročném kruhovém porodu:-) Tohle je fakt kvalita.

Gejša (2005)

Od tohoto filmu jsem čekala hodně a byla jsem taky hodně zvědavá, jak se s tím scénárista popere, protože jako první jsem si přečetla knížku. Bylo to špatně i dobře - špatně proto, že díky tomu mi film přišel jako naprosto slabý odvar a dobře proto, že jsem alespoň trochu stíhala a aspoň něco jsem z toho děje měla. Kniha mi přišla jako velmi krásně zpracovaný náhled na japonskou kulturu té doby a na "povolání" Gejši. Film byl strašně zmatený, nezvládnutý po stránce scénáře. Nezasvěcený divák se ztrácí v ději a absolutně místy neví "kdo s kým a za kolik" jak se říká. Normálně bych dala 2* - ta 1 navíc je za krásnou kostýmní stránku filmu.

Záskok (1997) (divadelní záznam)

Tak tomuhle říkám klasika nejklasikovatější, co se Járy da Cimrmana týče. Cimrmany zbožňuju a tohle opravdu považuju za jejich "opus magnum". Škoda, že na CSFD není mezi herci i K. I. Prácheňský - dala bych si jej na první místo:-) Jen nedoporučuju začátečníkům s Cimrmany si jako první pustit zrovna Záskok - je prostě nepřekonatelný a možná byste byli u ostatních představení trošku zklamaní, tak jak já. No a co jinak dodat? možná snad "Jedu říkáš, do kávy! A mě se zdála být jakási ztuchlá!":-)

Přelet nad kukaččím hnízdem (1975)

Když jsem si přečetla od Keseyho Vyhoďme ho z kola ven, neměla jsem ani chuť se na Přelet dívat. Jednoduše proto, protože jsem si nechtěla kazit ten dojem, protože jsem se ještě nesetkala s filmem, který by byl lepší, než jeho knižní předloha. Tohle je ale ta výjimka potvrzující pravidlo. Film je, troufám si tvrdit, ještě lepší než kniha. Skvělá předloha, skvělý scénář, skvělý režisér a skvělí herci a z toho všeho vznikl skvělý Přelet nad kukaččím hnízdem, ze kterého běhá mráz po zádech. Opravdu - co dodat? Své místo v top10 má fakt zaslouženě.

Amélie z Montmartru (2001)

I když je to typická "holčičí romantika", musí se nechat, že je zvládnutá bravurně. Kouzlo Francie na vás dýchne okamžitě. Skvělá Audrey Tautou, kterou mám hodně ráda, nádherná Paříž, kterou miluji a perfektní soundtrack, jehož titulní písničku hrají na klavír děti snad ve všech hudebkách - už to si myslím, že o něčem svědčí. Dnes už je to asi obehraný film, ale když jsem to viděla prvně, byla jsem fakt nadšená.

Úsměv Mony Lisy (2003)

Velmi příjemný snímek o vysokoškolské učitelce moderního umění, která byla na své působiště až příliš moderní a chtěla příliš vybočit ze zajetých kolejí a nechtěla vzdělávat pouhé "hospodyně s diplomem". Hvězdičku navíc za to, že hlavní postavu hrála práve Julia, kterou miluju, a za myšlenku filmu.

Slovácko sa nesúdí (1975) (seriál)

Tož proti gustu žádný dišputát - negdo to naše nářečí, folklór a všecko, co k temu patří, nemosí, negdo na to nedá dopustit. Tentok seriál je perfektní verze, pro nekeré kultovní, knihy (vzhledem k temu, že já sama su ze Slovácka - přímo od "Hradišťa", patřím do té druhé skupiny). Řekla bych, že je moc povedený - dala bych 5*, nebyt herců, kerým slovácké nářečí dělalo problémy a krojovaných ženských, keré byly v kroju ogajdané a zašněrované enem tak na oko. Ináč je to moc pěkný obrázek Slovácka snáď negdy na přelomu 19. a 20. století a všeckých tradic, kerých u nás néni málo:-)

Sběratel kostí (1999)

Jaká škoda, že film natočený podle knižní předlohy skvělého spisovatele Jeffreyho Deavera nedosahuje stejných kvalit, jako kniha. Z perfektní detektivky s perfektním koncem se stala průměrná detektivka s průměrným koncem, kde vyniká skvělá Angelina Jolie a sympatický Denzel Washington. Mírným pozměněním děje film dostal trochu jiný význam než kniha, ale nevadí.

Firewall (2006)

Průměrný thriller - nenadchne ani neurazí. S ničím novým nepřichází a úplně nudit se u něj též nebudete.