Život Briana (1979)

Pro někoho kultovní snímek, pro někoho absolutně průměrný, nic neříkající film. Podle mě absolutní 1 v tvorbě těchhle chlapíků z "létajícího cirkusu" a Komedie s velkým K. Celkem ožehavé téma zpracované se skvělým inteligentním humorem. Už jen to, že si prakticky vystačili s 6 herci, se musí ocenit. Skvělý scénář nabytý geniálními scénkami a hláškami ("He has a wife, we know?"). Nestačí o tom číst - to se prostě musí vidět.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

Myslím, že tento film, vystihuje dokonale jediné slovo - KULT. Je to přesně ten typ filmu, který vidíte 3x, ale pořád je to málo. Scénář plný excelentních dialogů a monologů, které jsou pravda místy hodně drsné, ale nepostrádají humor ("Když jsi ke mně vjížděl, všim sis na trávníku cedule s nápisem SKLAD MRTVEJCH NEGRŮ?" "My ho nechceme skladovat"). Půl hvězdičky bych ještě přidala za závěrečný monolog Julese v kavárně na téma "pastýř". Skvělé herecké výkony, skvělá hudba a ještě skvělejší kamera plná záběrů a la "Sergio Leone". Nenapadá mě, co víc bych mohla říct, než: BRAVO, MISTŘE TARANTINO!

Forrest Gump (1994)

Robert Zemeckis umí zpracovat originální nápad svým originálním způsobem a i když Forrest Gump je prostě "typicky americký" a čiší to z něj na všechny světové strany, tak i přes to všechno je to prostě jeden z nejlepších filmů. Neuvěřitelný příběh prosťáčka Forresta je plný milých, příjemných a vtipných situací, které snad každého příjemně pohladí po duši a každý se nad tím usmějě (viz např. investice do firmy s ovocem). Perfektní hudba a ještě perfektnější výkon Toma Hankse - je to prostě perfektní.

Senzační svět (1992)

No pokud to měla být nějaká coververze králika Rogera s plug-inem pro dospělé, tak to teda radši šáhnu po originálu.

Ospalá díra (1999)

Nemůžu si pomoct - z původního průměru se u mě tenhle film po dalším a dalším shlédnutí šplhal výš a výš. V poslední době jsem hodně přišla na chuť Burtonovi a jeho osobitému stylu a tohle je dílko pro něj naprosto typické - dokázal v něm vytvořit vskutku jedinečnou atmosféru. K tomu mu samozřejmě velkou mírou dopomohl úžasný Johnny Depp a okouzlující Christina Ricci. A nesmím také opomenout parádního Christophera Walkena - ty zuby byly luxusní:-)

Vertical Limit (2000)

Jééjda jejda a ještě 3x jejda - jedna z mých osudových chyb, kdy s odstupem času sundavám hodnocení filmu níž a níž a momentálně mi stačí opravdu jen mrknout na pár záběrů nebo fotek z filmu a je mi jasný, že tohle prostě navíc opravdu nemá. Ambice sice velký, tváří se vznešeně, ale po nakouknutí pod kapotu se vám objeví starej a hodně prorezlej motor, kterej prostě nefunguje tak jak má. Při některých scénách zažijete opravdu pocit silně připomínající napětí, poté se ale v záběru objeví kulisy, který jsou kulisami i kdybyste byli kilometr daleko od obrazovky a studiovost přehranost z tý obrazovky na váš čiší a veškerej pocit napětí je prostě včudu. Takže i když hory jsou mojí srdeční záležitostí, nemůžu jinak...

Hudbu složil, slova napsal (2007)

Ale joooo - "Pop goes my heart!" spolu s kroutícím se zadečkem elegána Hugha Granta si mě získal. Byly tu i aspirace na vyšší ohodnocení - některá místa završená děsne přeslazeným a typicky amíkovským koncem tomu ovšem sebral vítr z plachet. Cvakni si prupiskou!

Smrtonosná past 2 (1990)

John McClane má opět smůlu a s pohodovou vánoční atmosférou se opět může rozloučit. Opět spousta padouchů, neschopnejch poldů, co mu hážou klacky pod nohy a žena jako rukojmí. Nevěšte však hlavu přátelé - John McClane má plán, který se rozhodne uskutečnit - a to zachránit vše a všechny:-) Jo jen ještě jeden tip: nepouštějte si tenhle film těsně před cestou letadlem - není to nejlepší nápad (vím své:-).

Nemocnice na kraji města (1977) (seriál)

Oproti ostatním hrůzám seriálové tvorby, které v té době vznikaly (např. Okres na severu), tohle má srdce, duši a mysl je víceméně dotčená socialistickou ideologií jen nepatrně. Právě proto se na naši Nemocnici vždy ráda podívám, i když osudy hrdinů znám zpaměti. Upřímně - kde se na tohle hrabou novodobé české seriály (tím nemyslím jen chabé pokusy o nemocniční pokračování)?

Vzorec pro vraždu (2002)

Jasně, že se tam najdou drobné mušky, ale nemůžu si pomoct - mě se ten film líbil a ráda si ho pustím znovu. I když jej znám zpaměti. A v tom je snad úspěch ne? A věřím, že nebudu sama, kdo se zase a opakovaně rád pokochá nad vynikající Ryanem Goslingem, dobrou Sandrou a jejím ostrým smyslem pro humor a také nad svůdně jiným Michaelem Pittem. Děkuji a pro úspěch opakovat :-)