Smradi (2002)

Po filmech jako Samotáři, Knoflíkáři nebo Válka barev jsem k dalšímu současnému českému filmu přistupoval s nedůvěrou, ale bylo to nakonec lepší než jsem čekal. Přinutilo mě to během sledování přemítat o tom jak bych v různých situacích reagoval já, což se mi zase tak často nestává. Herecké výkony jsou výborné, kamera rovněž.

Amazonka (2000) odpad!

Chlápek se po osmi rozvodech rozhodne uchýlit do ústraní, do vesnice v pralese, neboť ženských už má dost. Hraje ho Belmondo ... to by mohlo být dobré, říkám si. Pak se ale objeví všetečná holčička, která přišla bůhví odkud, protivná doktorka, která hledá ... také nevíme co ... a parta přitroublých týpků á la Rambo, kteří se snaží najít totéž co doktorka. Asi se na mě nebudete zlobit, když prozradím ten stupidní zbytek ... holčička je mimozemšťanka, mluví náhodou francouzsky a čeká až pro ní přilétne loď z jejich planety ... nakonec se však nějak objeví další děti, kteří chtějí doktorku a Belmonda otestovat jako rodiče a vydávají se do Central Parku v New Yourk, po kterém holčička toužila a který se najdenou objevuje za džunglí ... Proboha pomoc, co to je? Už dlouho jsem neviděl takovou slátaninu! Původní slibný námět jak mladá doktorka nakonec zlomí starého bručouna se jaksi rozplynul a já jen žasnu že takový věhlasný herec jako Belmondo se uvoli hrát v tomto Paskvilu. A to jsem to napsal ještě velice slušně!

Hemoglobin (1997)

V podzemních chodbách ostrova žijí mutanti, potomci starého šlechtického rodu, který se oddával incestu ... Samotný nápad by nebyl až tak špatný kdyby nebylo nevýrazných hereckých výkonů, kdyby mutancti nebyli tak zkarikovaní a neustále někoho nezabíjeli a kdyby nebylo toho přitroublého, nechutného závěru. Ta jedna hvězdička je snad jen za to, že mám celkem rád Rutgera Hauera.

Útočiště (1998)

Agent, kterého chtěli nadřízení obětovat se během přestřelky mezi dvěma gangy překupníků zbraní přidá k vůdci jednoho z nich a zachrání mu život. Zamiluje se do jeho manželky, kterou dotyčný gauner týrá a zneužívá a plánují spolu útěk ... bože, kolikrát už jsme tohle viděli? Je to zřejmě oblíbené téma, ale film je plný studeného násilí, přehlídkou mužských svalů a automatických zbraní. Tuctové béčko, tisíckrát obehrané. Ani Brenda Bakke tady už není tak krásná jako byla např. ve Žhavých výstřelech nebo Přepadení 2: Temné území.

Dlouhé horké léto (1985) (TV film)

U nás v televizi běžel tenhle film pod názvem "Dlouhé horké léto". Neviděl jsem stejnojmenný film z roku 1958, ale tohle nebylo vůbec špatné. Je tu dusná letní atmosféra amerického jihu, hrozba lynče, ale také romantika a krásná Cybil Shepherdová, která není ani zdaleka tak studená jako v Měsíčním svitu :-)

Blackwoods (2001)

Thriller/horror který se řadí k typům filmů kde všechno není tak jak se od počátku zdá. Svým rozuzlením připomíná Šestý smysl nebo Identitu, bohužel mu však chaotická kamera ubírá na působivosti a vznikl tak podle mého nejednoznačný a místy zmatený film, který rozhodně mohl být lepší. Velmi příjemný a věrohodný výkon podává Michael Paré v roli šerifa jak má být, příjemným zpestřením je Clint Howard v roli lehce "ujetého" správce motelu.

Vražda u jezera (2002) (TV film)

Motiv "vyvražďovačky" na základě nějaké staré události, v tomto případě utonutí dívky u jezera před 26 lety je dost otřepaný, ale zde stále jde o dobrou detektivku. Vždycky jsem rád, když si myslím že pachatele znám a ono se ukáže úplně něco jiného, což byl právě tento případ, a to je dobře.

Ztraceni v moři (1999)

Nejsem sice fanouškem těhle filmů, ale musím přiznat, že tenhle mě občas dostával. Po čase mě to nutilo uvažovat nad tím, co asi jednotlivé postavy cítí a jak bych se zachoval já. I když nutno si přiznat - občas to bylo "dělání z komára velblouda" (např. proč by se prostě oba "rodiče" nemohli dohodnout a kluk by byl střídavě tu a tam, jako je to u normálních rozvedenených lidí). Rozhodně už bych to ale podruhé vidět nemusel. Bohužel nechybí tradiční americký patos a snaha vydojit nějakou tu slzu za každou cenu.

Identita (2003)

Ještě před závěrečnou čtvrtinou filmu bych dal 5 hvězdiček. Dokud to vypadalo jako klasická vyvražďovačka s otázkami typu "tak kdo to vlastně dělá a proč", tak se mi to líbilo, posléze jsem ovšem zjistil že už to vůbec nechápu, snad jen závěrečné odhalení "vraha" bylo naprosto geniální a přitom logické. Ale co ty psychologické momenty (nebo jak to nazvat) á la Akta-X? Co měla znamenat ta data narození, jména měst a ty měnící se postavy u soudní komise? Doufám že nejsem sám, kdo tohle nepochopil (a tak i když to mělo perfektní hororovou atmosféru jakou mám rád, je to jen za ****) a budu rád, když mi to někdo objasní ...

Minority Report (2002)

Tak tenhle film se mi moc líbil. Mám rád inteligentní detektivní hru s divákem a také se docela rád podívám na dobře natočenou visuální podívanou a tenhle film oboje splňuje. Příjemným překvapením je pro mě určitě civilní výkon Toma Cruise, ale ani ostatní herci nezůstávají stranou, určitě bych vyzdvihl Colina Farella a také Samanthu Mortonovou v nelehké roli "Tušitelky" Agáthy. A proč nedávám 5 hvězdiček? Přece jen jedna nelogická scéna mi nejde do hlavy - abych nic neprozradil, tak pro zasvěcené: proč jedna z postav říká "ty si teď myslíš že tušitelé uvidí vraždu předem, ale to se mýlíš" (nebo tak něco) a vzápětí vystřelí. Ale proč by to sakra neměli vidět? Protože zrovna nebyly kompletní? Ale ostatní to přeci mohli vidět ... tohle nebylo podle mého zrovna dobře vysvětlené, ale přesto je to výborný film.