• Pohádka

Le Havre (2011)

Extrémně sympatický představitel hlavní postavy čističe bot mi padl do oka hned od začátku a bylo jen logické, že se mu všichni známí a sousedé snaží pomoci jak jen to jde, postarat se o afrického uprchlíka. Příběh obyčejných lidí semknutých k jednomu cíli obměkčil i mé cynické srdce. Milé a hravé.

Život v jednom dni (2011)

Probrat a sestříhat tolik videí do jednoho celistvého celku určitě byla fuška. Ale že by výsledek byl něčím nezapomenutelným a vyjímečným říct nemůžu. Osobně si budu pamatovat hlavně děsivou porážku krávy a korejského cyklistu na cestě kolem světa.

Rozchod Nadera a Simin (2011)

Rodinné drama s nečekanou hloubkou (obvykle se ve Varech íránským filmům vyhýbám po předchozích neblahých zkušenostech). Neznám ŕánské prostředí, tak nemohu přesně soudit, ale měla jsem pocit, že sleduji velmi reálně vykreslenou situaci rozcházejícího se páru, starosti s nemocným otcem, jeho ošetřovatelkou a její rodinou silně nábožensky založenou. Větší i menší lži, otázky viny a svědomí, snaha zachránit, co se dá, vztahy rodičů a dětí ve více generacích. Marně hledám, co snímku vytknout. Se všemi postavami člověk soucítí, chápe jejich pohnutky a přeje jim šťastný konec, i když ten je zdá se nemožný....

Pohádky noci (2011)

Krásné francouzské pohádky, které by ale lépe fungovaly rozděleny jednotlivě, protože šest příběhů už na mě bylo trochu moc najednou. Nicméně i tak mě okouzlily svou atmosférou, jednoduchou animací na základě stínohry a vtipem pro humor, který je směřuje spíš k dospělému divákovi než dětem. Střídání prostředí na jednotlivých kontinentech animaci vtipně vždy obmění. Nejlepším příběhem bych označila podsvětní, který byl zároveň i nejhravější.

Náš den přijde (2010)

Další film karlovarské festivalové nabídky, o kterém si nejsem jista, co si myslet. Sledovat Vincenta Cassela mě baví prakticky kdykoli, pouť zrzků do Irska, země zaslíbené - proč ne? Ze začátku mě jejich excesy bavily, ale jak se to zvrhávalo v čím dál zběsilejší jízdu plnou násilí opadával úměrně i můj zájem (což rozhodně neznamená, že bych měla s násilím jako takovým problém, to jen tady mi vadilo). Takže hodnocení někde na půl cesty.

Rozpal mě, sakra (2011)

Originální komedie, která si nebere servítky ohledně používaného slovníku ani nadrženosti hlavní představitelky. Skvěle pobaví už i úvod s představením městečka Skoddeheimen, děsivého zapadákova. Zápletka "on mě šťouchnul ptákem" se taky hnedtak nevidí a 76 minut s neustále rozpálenou a fantazírující puberťačkou uběhne jako voda. Kam se hrabou všechny Kluci/holky to chtěj taky a Prcičky. Tohle má skutečný koule..nebo aspoň toho ptáka!

Marijiny (2011)

Velmi originální dokument/komedie o třech vnučkách pořádajících oslavu na počest mrtvé babičky. Když nic jiného, geniální je scéna, kdy hosté oslavy navrhují náhrobky a pak také své návrhy vysvětlují a obhajují, včetně vyhlášení vítězky (škoda, že zvítězila "střízlivější" varianta). Jadrné sousedky byly nejzábavnější položkou hravého filmu, který je spíš něco jako homevideo.

Almanya - vítejte v Německu (2011)

V depresivní přehlídce karlovarské festivalové nabídky konečně něco milého, vtipného a hlavně až do konce veselého, což samo o sobě filmu zajišťuje nadšení publika. Ale chci věřit, že by snímek obstál i za jiných okolností. S nadsázkou vyprávěný příběh turecké rodiny, která přesídlí do Německa a nedorozumnění vyplývající z kulturních odlišností se nesnaží být jakkoli realistické, vyhýbá se jakýmkoli negativním aspektům, ale proč by to měla být chyba. Je to komedie, jejímž cílem je pobavit a možná i zahřát u srdce, a to splňuje měrou vrchovatou. Nejvíc v paměti mi utkvěl synkův panický strach z Ježíše, perfektní fór!

Tak dlouho tě miluji (2008)

Komorní snímek, který si rozhodně zaslouží pozornost. Vztah dvou sester přerušený 15 lety vězení, postupné odkrývání minulosti a hlavně skvělá Kristin Scott Thomas. Sledovat ženu, která po tolika letech vězeňské izolace se opět vrací do světa venku, zabydluje se v rodině své sestry, hledá práci a pomalu se učí znovu navazovat sociální kontakty bylo ve své prostotě silně působivé. Originální námět, který jen tak z paměti nezmizí.

Taxikář (1976)

Taxikář na maxiplátně Velkého sálu hotelu Thermal a navíc v restaurované verzi je skutečná lahůdka. Špína New Yorku a De Niro jako samozvaný mstitel pod taktovkou Scorseseho ve vrcholné formě. A do toho kůzlátko Jodie Foster, slizkej Harvey Keitel a blond anděl Cybill Shepard, tahle temná noční jízda taxikáře, kterýmu přeskočilo se jen tak nezapomíná.