Děs po setmění (2014)

Výborný atmosferický 70s look, děsivý záporák, který podotýkám není kopií slavnějšího kolegy Jasona Vorheese, nýbrž Jason je jeho kopií (původní film je z roku 1976). Byl jsem rozhodnut dát čtyři body, nicméně docela trapné rozuzlení (ta vykrádačka slavného Cravenova kousku snad nemohla bít do očí víc) mi to nedovolí.

The Trojan Women (1971)

V podstatě totéž jako "Cesta dlouhého dne do noci" v bledě modrém. Stejné divadelní podání, ale zato ještě horší zápletka. Všemi deseti beru mainstreamovou Tróju. Tohle nikdy více!

Cesta dlouhým dnem do noci (1962)

Ačkoliv se jedná zcela jistě o umělecky hodnotné dílo, já bych ty necelé tři hodiny po druhé absolvovat nechtěl. Proto nemůžu dát vyšší hodnocení.

Žena, která všechno ví (1957)

Komedie, potažmo romantická komedie s dvojicí Tracy/Hepburn prostě nemůže zklamat. V tomto případě to stojí více na Tracym, který je prostě skvělý. Katharine už se s padesátkou na krku na podobné role tolik nehodí a s jakýmkoliv jiným mužským protějškem by to už asi nebylo ono, ale s Tracym ta chemie prostě funguje na jedničku.

Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Velkou nevýhodou tohoto filmu je, že očekávání jsou tak enormní, že předčít je, je skoro nemožné a i naplnit je, je obtížné. Já osobně jsem už na začátku roku vyhlížel prosinec a premiéru nových Star Wars. Dnes jsem se dočkal a musím říct, že ten klasický úvod spolu s Williamsovou hudbou mi skoro vehnal nostalgickou slzu do tváře. Nakonec ale sedmá epizoda mé očekávání nepředčila a upřímně ani tolik nenaplnila. Dokonce bych tento díl neváhal označit za nejslabší. Na druhou stranu i tak je to skvělý film a s odřenýma ušima mu těch pět hvězd zkrátka musím dát, což jasně dokazuje, jak skvělá je to sága. Pro mě možná nejslabší díl, stejně mu dám plný počet, chtěl bych vidět kolik hvězd jsem dal nejslabším dílům u jiných sedmi a vícedílných sériích. I zde má nejhůře hodnocený díl 79%, no co by za to jiné filmy dali že. Nicméně, chtěl bych vyzdvihnout hlavní plusy a mínusy tohoto dílu. PLUSY: jednoznačně návrat Hana Sola, který opět výborně hláškuje, vlastně celkově se tu dost hláškuje, po Hanovi nejvíc perlí Finn a také BB8, jenž je podle mě skvělým nástupcem legendárního R2. Skutečně jsem si tohoto robota oblíbil. Z hereckého obsazení bych ještě vyzdvihl Rey. Tu herečku neznám, ale byla vybrána opravdu dobře, se svou postavou se skvěle popasovala a bude určitě nosným bodem dalších dílů. No a nechci opomenout ani skvostnou režii JJ. Abramse, což se jistě dalo čekat, přesto, mi tam vzadu ale hlodá malé semínko, které si říká "přeci jen mi tam ale něco chybí, nějaký přesah, nějaký moment překvapení", je to zkrátka vyloženě hrané na jistotu. No a tím se dostávám k hlavním MÍNUSŮM: to kopírování epizody IV je až moc okaté, scénář v mnoha směrech je ne že neinovativní, ale udělat hlavního zlosyna ze syna Lei a Hana, jehož podoba (v masce i bez masky) i životní příběh je v podstatě kopií Anakina Skywalkera, to se mi opravdu nepozdávalo. Navíc ten záporák poté, co je odhalena jeho tvář a identita absolutně ztratí charisma předchozích minut. Charisma nemá ani Finn, který je sice vtipný, ale zkrátka sympatický (pro mě) moc není, což bylo znát u mého stranění při závěrečném souboji. Souboje světelných mečů jsou bohužel též důležitým mínusem, hlavně ten závěrečný. Odehrává se sice v dost zajímavé lokalitě, ale ta choreografie a intenzita se třeba se soubojem Anakina a Obi-Wana v epizodě III absolutně nedá srovnat. Určitě jsem ale nadmíru zvědavý, co přinese další díl. Je tu řada otazníků hlavně ohledně postavy Rey, na jejichž zodpovězení se už teď nesmírně těším.

Moře trávy (1947)

Původně jsem neměl v plánu psát k tomuto filmu komentář, jelikož mi v hlavě tolik neutkvěl. Není to žádné veledílo, s dvojicí Tracy/Hepburn už jsem viděl lepší kousky, ale není to ani žádný propadák. Spíš klasický tříhvězdičkový průměr. Komentář zde vkládám vlastně jen kvůli tomu, že budu první. Konečně v něčem či někom!

Motýl vzlétl k záři (1937)

Jak píší někteří uživatelé, tady by to chtělo poprosit českou televizi o dabing, protože přes tu dialogovou smršť stíháte akorát číst titulky a nemáte čas pořádně sledovat děj a tím pádem si film nemůžete naplno užít. Pokud to někde objevím nadabované, určitě tomu dám druhou příležitost a možná i lepší hodnocení.

Alice Adamsová (1935)

Film dvou velmi vtipných scén. Ta první se odehrává na tanečním večírku. Katharine Hepburn tu exceluje, její grimasy jsou fantastické. Tu druhá je samozřejmě večeře s rodiči, s naprosto úchvatnou černošskou služebnou. Bohužel, zbytek je čirý průměr, což je škoda. Dlouho jsem neviděl, aby jednotlivé části filmu tak moc oscilovali.

Laskavý dotek (2010) (TV film)

Ten potenciál byl obrovský, bohužel ale zůstal naprosto nevyužit. Hodně za to určitě může střih. Nevím, kolik materiálu se do filmu nakonec nedostalo, ale řada věcí, například problémy s kokainem, psychické vyrovnávání se s novou profesí, rodinné problémy či soud začnou a skončí strašně brzy a působí tak dost povrchně a hlavně zanedbatelně. Je to zkrátka strašně uspěchané, bez výraznějších emocionálních momentů. Mrzí mě, že to musím říct, ale nepomáhá tomu ani Jennifer Love Hewitt, která je sice stále krásná, ale herecky moc nezáří. Přitom vzít to do ruky nějaká lepší herečka typu například Charlize Theron, prodloužit film alespoň o dvacet minut a změnit to na kino film, jsem přesvědčen, že by to byl adept minimálně na oscarové nominace.

Zpověď kariéristky (2005) (TV film)

JLH je sexy, pořád se promenáduje buď v podprdě nebo nějakých vyzývavých šatečkách, hraje si na mrchu, ale nakonec zjistí, že v nitru je to citlivá bytost. Takto nějak by mohl znít obsah filmu. Ale jo, uteklo to a proč by ty kozičky nevystavila když si to může dovolit.