Imagine: John Lennon (1988)

Dokument ukazující jak období Beatles, tak i pozdější sólové dráhy. Zazní ty největší Johnovi pecky a dost prostoru má i Yoko a tím pádem i boj za mír. Ať už z Beatlů preferujete kohokoliv, všichni musí uznat, že John byl jedním z největších hudebníků 20. století.

Det okända. (2000)

Výborný švédský horor ve stylu Blair Witche. S lepším příběhem a dějem, ne na amatérskou kameru. Ale mladé lidi v lese, které se snaží někdo/něco dostat, to já můžu.

Beze stop (2018)

Ta předposlední scéna mezi otcem a dcerou nádherně podtrhla skvělé herectví obou hlavních představitelů a jejich citové vazby a ta závěrečná s pytlem mě dostala. Už se těším na Bena jako Jana Žižku.

Kostka (1997)

Velice originální námět. Já jsem kdysi viděl třetí pokračování "Kostka 0" a moc si jí nepamatuju. Pak jsem se koukl na moje hodnocení a už vím proč. Nicméně první díl mi přišel vážně skvělý. Na pár metrech čtverečních se odehrává celý film, který ale ani na vteřinu nenudí. Hlavní postavy jsou zajímavé, každá má svůj účel. Konec tajemný, stejně jako celý děj. Tak se mi to líbí.

Bratři Lumiérové (2017)

Určitě dokument patřící do kategorie "must see". Bratři Lumiérové, zakladatelé kinematografie si podobný dokument jistě zaslouží. Vidět milníky jako první film všech dob (lidé vycházející z továrny), nebo slavnou lokomotivu přijíždějící na nádraží je pro milovníky filmů naprostá povinnost. Uvidíte rovněž jeden kolorovaný snímek, pár dějových, s dětmi a podobně. Nicméně po nějakých 30-40 minutách mě neustálé statické sledování "ulice" přestávalo bavit a zbytek jsem už tak nějak moc nedával pozor. Komentář mě nijak neuchvátil, jen odrazoval mou pozornost. Takže mrzí mě to, ale zkrátka více dát nemohu.

Predátor: Evoluce (2018)

Shane Black patřil až do teď k mým oblíbeným scénáristům a režisérům. Ve svých filmech nešetří hláškami a hlavními hrdiny bývají většinou sympatičtí macho alfa samci. To jsou i tady, tedy kromě toho, že jsou sympatičtí. Ze všech postav mi byla sympatická jen ta vědkyně, ale zase nevím, jestli to teda byla bioložka nebo zelený baret, protože podle filmu bych tipl spíš to druhé. Psi a dítě samozřejmě úplně mimo, vojáci milionkrát horší než Arnoldova banda, příběh dost nesrozumitelný a finální souboj k smíchu. Když jsem se poprvé dozvěděl, že Shane se vrací k Predátorovi, byl jsem rád a říkal jsem si, že on je přesně ten typ, který by s touto značkou mohl provést něco dobrého. Oh, jak jsem se mýlil. Bohužel je s tímto kultem nespíše konec. A já po posledních čtyřech filmech kde se objevil i doufám, že ano. Další kopnutí mezi nohy si tato klasika už vážně nezaslouží.

C'est arrivé près de chez vous (1992)

Nechápu, jak se tohle může někomu líbit. Kecající magor vraždí, pronáší u toho moudra, cituje básně a snaží se působit co nejvíc inteligentně. V ksichtu ale vypadá, že neumí do pěti počítat.

Upgrade (2018)

Já bych Upgrade rozhodně béčkem nenazýval. Je to skvělé sci-fi z blízké budoucnosti a revenge v jednom. Příběh byl super, scénář na vysoké úrovni. Závěrečné rozuzlení mě dostalo. Je vidět, že Leigh Whannell už má něco za sebou a ani na režisérském křesle se vůbec neztratí. Pro mě jeden z nejlepších filmu tohoto roku.

Fantastická zvířata a kde je najít (2016)

Přiznávám se, že jsem neviděl ani jeden díl Harryho Pottera, takže jsem byl nedotčen. Myslím, že takových lidí jako já bude asi velmi málo a zajímalo by mne, jak na "Zvířata" reagují. Mě osobně se líbily velmi. Redmayne kupodivu fajn, Dan Fogler super excelent. Ostatní jen tak přicmrndávají včetně Colina Farrella, ale příběh posouvají dopředu. Speciální efekty jsou samozřejmě na vysoké úrovni a dočkáme se i řady vtipných scén, třeba zvířete, které rádo krade šperky.

Síla lidskosti - Nicholas Winton (2002)

Nádherný dokument o jednom z nejhumánějších činů v historii lidstva, nebojím se říci. To co udělal Nicolas Winton stojí za všechny medaile a ocenění. Navíc, jak svůj čin považoval za samozřejmost a nepokládal za nutné o něm později nikomu vyprávět. Jo, nebýt jeho ženy, nikdy bychom se tuhle story nedozvěděli. Nestydím se říci, že u dvou scén jsem se neubránil slzám. Jednak při vyprávění o nastupování dětí do vlaků a jejich loučení s rodiči. Dnes si něco takového nedovedeme představit, ale to muselo být skutečné peklo. No a ještě při vyprávění starého pána obklopeného celou rodinou v Izraeli. Respekt. Tenhle příběh by si zasloužil film. Jako Pražské vlaky.