Amityville 2: Posedlost (1982)

O trochu lepší než též výborná jednička. To hlavní se uděje zhruba po hodině filmu a ona osudová noc je opravdu maso. Nečekal jsem takovýto průběh. To co následovalo už nemělo takové grády až na samotné finále, které potěšilo. Paulie z Rockyho byl v roli despotického otce výborný, škoda že po úvodních 20 minutách už na plátně moc nebyl.

Kusy aneb Tisícero výkřiků noci (1982)

Musím uznat, že během první scény jsem byl trochu v úžasu. Ačkoliv se matka vůči synovi nezachovala moc hezky, myslím si, že jeho reakce byla přeci jen trochu přehnaná. Uznejte sami. Když vám někdo přijde ukrást puzzle, naštvete se, ale zabít za to matku sekerou a poté ji rozřezat pilou, to mi přijde krapánek přehnané. No ale co, jiný kraj, jiný mrav. Poté se dostaneme o 40 let později, kdy ten nezbeda dostane chuť na puzzle z částí lidských těl, a tak musí pozabíjet pár vysokoškolaček, to dá přece rozum. Pieces má zajímavý nápad, pěknou lokalitu a některé hodně zajímavé vraždy, ale herecky je to průměr a za dva dny na tenhle film zapomenete.

Žár (1981)

Film, na který jsem se dlouho těšil. Že to bude děsná vykrádačka "Friday the 13th" mi bylo samozřejmě jasné, ale spíš bych chtěl vědět, jestli to vykrádačka skutečně je, nebo jestli scénář napsal Bob před "Pátkem". Já bych si spíš tipl druhou možnost, protože od napsání scénáře ke skutečné realizaci uplyne většinou dost času a přeci jen "Friday" šel do kin jen o rok dříve. Tady v zajímavostech se píše, že scénář napsal Harvey Weinstein, takže tolik k důvěryhodnosti zdejších zajímavostí. Když už o tom mluvím, musím se zmínit na toto konto o jedné staré věci. Dne 28.2.2014 (tedy před více než 4,5 lety) jsem psal zdejšímu vládci POMOvi, že ve filmu "Těsně vedle" je zajímavost: "Stejně jako v Zoolanderovi (2001), hraje Jerry Stiller otce svému opravdovému synovi Benovi." Není to pravda, protože v Zoolanderovi nehraje Jerry Stiller otce Bena. Hraje ho tam Jon Voigt. Též jsem mu psal, že nevím, kdo je zde odpovědný za správnost zdejších zajímavostí a tak píšu jemu jako bossovi. Nejen, že se mi neráčil odpovědět, ale jaksi se tím ani nezabýval, jelikož teď koukám, že ta zajímavost (jediná u tohoto filmu mimochodem) tam pořád je. No nic, to jsem dost odbočil, ale chtěl jsem se o to podělit, aby každý věděl, jak důvěryhodné zdejší zajímavosti jsou a jak moc se někdo zajímá o jejich pravdivost. Když se vrátím k "Žáru", ten disponuje celkem solidním hereckým obsazením a vrahem. Jeho motivaci a identitu však zjistíte během prvních třech minut. Co se týče chování a jednání postav, to u slasherů obvykle nekritizuji, jelikož to nemá cenu, ale tady je to někdy opravdu do očí bijící, jak se chovají především ti dva starší šéfové a jak nechávají ty mladé bez dozoru. Věci jako vor připlující zpět proti proudu řeky nebo hrdina nevidí vraha, který je od něj dva metry a máchá křovím jak na prvního máje ani nekomentuju. Z hereckého osazenstva jsem znal toho týpka z "Ridgemont High", vedlejšího týpka z "Pretty Woman", cameo Holly Hunter a asi nic víc. Todd ušel, Glazer byl hustej. Holky tentokrát nic moc, ale vzpomněl jsem si na staré zlaté časy před Me Too, kdy týpek šmíruje holku ve sprchách a stačí mu domluvit nebo ho zpohlavkovat. To přece kurva k mládí patří. Dneska by ho feministky lynčovali, hnali před soud a označovali všema různýma nálepkama. Taky by mě zajímalo, jestli už tady začal Harvey Weinstein "řádit", nebo byl ještě mladý tele a nechával si to na později, kdy už z něj byl velký kápo.

Před úsvitem (1981)

Slasher v lesích. To já můžu. Po úspěchu "Pátku třináctého" se podobných filmů vyrojili mraky a i tady vrah (vrazi) používají mačetu. Škoda jen, že těch 5 představitelů nebylo vybráno trochu lépe. Jsou totiž herecky slabí včetně té hlavní holky, která si mě teda nakonec udobřila tím závěrečným způsobem zabití. To jsem teda čuměl jak puk.

Vlak hrůzy (1980)

Kdo je vrah uhádne i malé dítě. Na to, že je ve vlaku minimálně tak 50 lidí, na konci je Jamie Lee vlastně neustále sama, i když běhá všude možně. To a další jsou kiksy, která často ke slasheru patří, kór v ranných 80´s. Ale já mám pro tenhle subžánr prostě slabost a i přes nedostatky, které jsem vyjmenoval mě Terror Train velmi bavil a o to tu přece jde. Jamie Lee jako "Scream Queen" je skvělá. Její předzávěrečný souboj s vrahem určitě potěší, stejně jako mladý David Copperfield. Mimochodem ten na ty svoje kouzla musel určitě sbalit pěknou spoustu holek. Ale abych to uzavřel, je to tak na hraně mezi třema a čtyřma, ale vzhledem ke zdejšímu nízkému hodnocení jdu výš.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Dnes je značka MI sázkou na akční jistotu, což bych po prvních dvou dílech rozhodně neřekl. Tady platí, že první tři díly jsou rozhodně horší než 4-6, čímž se určitě žádná série pochlubit nemůže a těžko říci, zda-li v budoucnosti vůbec nějaká bude moci. Tento film potvrdil trend předchozích snímků. Sází na vymakanou akci, skvělé pěstní souboje a do toho padnoucí hudbu. Plusem rovněž je, že se nejedná o digitální bordel, který dnes vidíme v skoro v každém akčním kousku a hlavně ve všech comicsových. Ne, tady jde skutečně o starou dobrou akci se spoustou kaskadérských kousků, žádné zelené plátno. Cruise vypadá na svůj věk skvěle (nevím, co vše za tím je, ale je to tak), Cavill se konečně vymanil ze spárů Supermana a viditelně si to užívá (což i potvrdil v rozhovorech), no a zbytek Cruisova týmu je opět sázka na jistotu (to samozřejmě myslím v dobrém). Konec je velkolepý. Jediné, co můžu trochu řekněme nekvitovat je velké množství zvratů, špioni se podráží navzájem a to, že v podstatě hned v úvodu uhádnete, kdo za jaký tým kope.

La Nuit de la mort ! (1980)

Pro mě překvapivě dobré. Proč překvapivě? Protože jsem to nečekal. Pár starečků, kteří nejsou tak hodní, jak by se mohlo zdát, jejich starostlivá chůva (první starostlivá z těch mnoha, co předtím měli), tvrdá majitelka sanatoria a jedno obrovské tajemství. Samozřejmě efekty a gore trpí dobou vzniku a asi i rozpočtem, jelikož i na rok 1980 je to slabota, ale to je tak jediná výtka. Tísnivá atmosféra filmem prostoupila až ke mně do pokoje, navíc se film v podstatě celý odehrává na jednom místě, což napětí umocňuje. No a samotný závěr nemá chybu a dostal mě. Jeden zapomenutý klenot francouzské hororové tvorby, který určitě můžu doporučit.

Horor v Amityville (1979)

Další z řady úspěšných náboženských hororů 70.let. Tehdy byli opravdu v kurzu a vydělávali velké peníze. Co se týče Amytyville, já jsem spokojen. Viděl jsem remake 3:15 zemřeš, ale jen jednou a už je to nějaký ten pátek a moc si ho nepamatuju. Tento původní film sází na tajuplnou a mystickou atmosféra "zlého" domu a daří se mu to. James Brolin byl vynikající, jak postupně stupňoval svou agresivitu. Malinko výtku mám ke konci, čekal jsem ho epičtější, ale v podstatě jen tak vyšuměl. Jinak ale jak říkám spokojenost.

Zombi 2 (1979)

Asi je to pro někoho kult, pro mě ale jen průměrný film. I v subžánru zombie hororů. Na co však nikdy nezapomenu je boj zombie se žralokem, to asi nikde jinde neuvidíte. A poslední záběr potěší.

Dotek Medúzy (1978)

Zajímavé, že televizní režisér Jack Gold dokázal natočit něco tak jedinečného a navíc s výbornými herci.