Žár

(neoficiální název)
  • USA The Burning (více)

Neoblíbený táborový správce se stane obětí kanadského žertíku, který se však nečekaně změní v tragédii. O pět let později se hrůzně znetvořený muž vrátí na místo tragédie a mezi novými táborníky, kteří jeho příběh znají jen coby zábavně děsivou historku od táboráku, rozpoutá svými ostře nabroušenými zahradnickými nůžkami hrůzostrašný masakr. (nash.)

Slasher

Slasher z kategorie těch nejohranějších/ dobře vygradovaná tábornická rubačka. Parta týpků se pomstí zvrhlému správci dětskýho tábora tak, že ho omylem upálí zaživa. Když už, tak ho ale měli dorazit, protože takhle se o x let později vrací zabíjet... zahradnickýma nůžkama a v několika případech i celkem dost rafinovaně. Na efektech dělal sám velký Savini, takže zapomeňte na nějaký velký náznaky:) Jinak holky v tomhle filmu jsou ošklivky, hudba není tak zlá jak se tady povídá (dokonce jedna stylová country vyhrávka), vrahův osmažený obličej se drží v tajnosti až do úplného závěru (až na jeden malý moment), dojde na hustou vodáckou vochcávku, jo a Glazer je fakt týpek:D No s podivem, že z toho nikdy nevznikla série. (stopáž hodnocené verze: 01:31:27, screeny) ()

JohnnyD

Solídny camp slasher, ktorý sa na nič nehrá a poskytuje všetko, čo sa od žánru čaká a to: kemp, znetvoreného psychopatického zabijaka so špecifickou zbraňou (nožnice), dobrý flashback o jeho vzniku, kopec sexy dievčat, niekoľko z nich aj nahých, krvavé a celkom originálne mordy, ktorých väčšina je on-screen a jednoduchú syntetizátorovú hudbu. Nič prelomové, ale skvelá slasherová zábava, že sa až čudujem, že to skončilo iba pri jednom diele. ()

*CARNIFEX*

Partia teenegerov si chce vystreliť zo správcu letného tábora. Samotný žart však skončí obrovskou tragédiou. Muž takmer ohorí na smrť. Po niekoľkých rokoch sa po opustení nemocnice vracia na miesto "činu", pričom myslí na jedinú vec - pomstu! Slasher s množstvom slušných gore scén. Až sa nechce veriť, že bol natočený v "dobe kamennej". Vidím, že rok 1981 nebol úspešný len na horory, ale aj inteligentných, pekných, múdrych, skromných, šarmantných ľudí (áno, som 81' :D). Dejová os veľmi jednoduchá a nenáročná. Dialógy typicky primitívne, na úrovni veku hl. hrdinov. Po slušnom úvode nastupuje nudná 40 minútovka. Záverečná polhodinka spĺňa všetky atribúty hororovej klasiky. Z mojej strany prekvapivo spokojnosť - 60%. ()

choze

Odvar z Pátku třináctého, kde mě víc než vraždění zajímalo, jak tam kluci uhánějí holky, případně se šikanují. Při vraždách sice utěšeně stříká krev (masky a efekty měl na starosti opět Savini), ale v paměti mi uvízla jen scéna s vorem a kánoí a to spíš kvůli té chvilce napětí. Samotný popálený vrah se zahradními nůžkami nezaujal a oproti Pátku nebo Halloweenu se to nezmohlo na výraznější hudbu. ()

Ten Druhy

Šikovne skomponovaný a vygradovaný táborový slasher so šialeným vrahom bažiacim po pomste, dobrý aj vďaka efektom T. Saviniho. Spočiatku ponúkne niekoľko vtipných situácií, ale v okamihu, keď zvážnie, teda zomrie prvá obeť, začína byť zaujímavý. The Burning obsahuje všetko to, čo robí tieto filmy príťažlivé: tajomstvo, kvalitne vytvorené napätie, erotiku, gore aj desivú atmosféru. Podobnosť s Piatkom 13 nepovažujem za handicap, nakoľko slashery 80. rokov sú si celkovo veľmi podobné. Remeselné zvládnutie, nasadenie a rôzne originálne detaily, ktorými aj The Burning disponuje považujem za rozhodujúce. ()

• Film byl řadu let ve Velké Británii zařazen na seznam tzv. "videonasties" filmů, tedy filmů zakázaných pro zobrazování násilných scén a brutality. (Flipnic)
  • Většina kritiků prohlašuje, že tento film nestydatě kopíruje Friday the 13th. Ve skutečnosti Harvey Weinstein napsal scénář ještě před uvolněním Friday the 13th do kin. (Chatterer)