Kámoši až na dno lahve (2013)

This is not another stupid movie about love, no alespoň ne úplně. Odvěká otázka zda může existovat přátelství mezi mužem a ženou. Film 3,5, Olivia Wilde *****

Leviatan (2014)

Obdivuhodná důslednost ve vykreslení hlavních postav filmu a ve vedení dvou na první pohled nesourodých vypravěčských linek, striktně, chladně, vypočítavě, s určitým odstupem, jen občas tu a tam sklouzávající k lehké podbízivé kritice současného Ruska (odkazy na Putina, Pussy Riot apod.). Krásné metafory titulního Leviatana (scéna s velrybou nebo demolice domu – rameno bagru zde vypadá jako chapadlo nějaké mořské potvory). Zvjagincev ukázal, že je dokonalý režisér, vše je zde promyšleno a provedeno do puntíku (což však může být i na škodu), a že na jeho filmy má smysl koukat, protože má co nabídnout.

Život Adèle (2013)

Veledílo! Love story 21. století. Konečně oproštěno od dogmatu řady gay a lesbických filmů - přesvědčení o nutnosti zdůrazňování tématu boje s vlastní sexualitou, oproštěno od stereotypních dilemat spojených s otázkou coming outu. Film se taky vyhýbá jakékoliv politické angažovanosti, která bývá často typická pro homosexuální komunitu občas až zbytečně okázalé dávající světu najevo svou odlišnost. Zůstává jen místo pro samotnou lásku. Formálně brilantně vystavěný snímek, který probouzí ty nejhlubší pocity, nad kterými ovšem vládne pocit velkého smutku. Na konci filmu bych nejraději hlavní hrdinku jen tak lidsky, soucitně objal.

Leviathan (2012)

No taky nemusím vidět všechno. A asi nejsem člověk, který by měl na takové věci koukat, natož je pak ještě subjektivně hodnotit. Ale nečekal jsem zas tak mnoho, dostal jsem však ještě méně. Přílíš experimentální, u mě tento experiment rozhodně nevyšel.

Mrtvý sníh (2009)

Zombie v nacistických uniformách to opravdu sekne, vypadají skvělé ohavně. Poslední půlhodina je pěkně krvavej stejk, kterému překvapivě nechybí originální a svěží přístup a dívák se dočká opravdu všeho co je uvedeno v popisu: komedie, horor, akční, dobrodružný.

Rec 2 (2009)

Bože to zas byla neinvenční stoka plná nelogičnosti a absurdit. Taková ta klasika, zásahová jednotka skládající se výhradně z psychicky narušených jedinců, kteří nedokážou nic jiného než jenom řvát a hysterčit jako ženske, parta uřvanejch, blbejch jak troky tínejdžrů a jeden navedenej kněz. Všichni hodinu a dvacet minut běhají s kvérama po schodišti nahoru a dolů a hulákají jak na lesy. Na konci všichni zemřou, přežije jen jedná novinářka, která se zajisté stane nositelkou zla v pokračování tohoto braku. Ale to už beze mě. Jo, a že se jedná o spoiler jsem nenapsal schválně, to jen tak náhodou kdyby někdo dočetl můj komentář do konce. Díky tomu už čtenář ví jak to dopadlo, nemusí ztrácet čas s touto sračkou a může se porozhlédnout po něčem hodnotnějším.

Dovolenkáři (2012)

Bezcitná komedie s dekadentní atmosférou, s hlavními hrdiny stavějícími sami sebe mimo veškeré zákony, aniž by se nad tím příliš pozastavovali. Naprosto geniální větu, která vystihuje celý film, zde v komentářích použil uživatel marvan: „Tahle úžasně zlomyslná demystifikace prostého člověka je něco, čeho se právě naší plebejské kultuře bolestně nedostává.“ Film praktický na jedno shlédnuti, přesto natolik originální, a s velmi dobře zvolenou hlavní hereckou dvojci, že čtyřhvězdičkové hodnocení je zasloužené.

Černý zabiják (2013)

Několikrát mi přeběhl mráz po zádech, oči zvlhly. Semlelo mě to … Zdržím se však jakéhokoliv moralizování či komentářů již vyřčených. Pod dojmem hlubokého emočního zážitku, jaký tento film ve mně vyvolal, bych jen zacitoval jednu z vět, která se objevila v poslední fázi snímku: „Věřím, že za padesát let budeme jen nevěřícně zírat, v jak barbarské době jsme to žili“ Velmi silně doporučuji.

Earth (2007) (TV film)

Přiznám se, že morální apel na konci filmu na mě zapůsobil více než krásné obrázky a záběry ve filmu. Ty jsou skutečně úžasné, ale měli bychom to brát jako samozřejmost, jako něco, co nebylo stvořeno člověkem a proto nepodléhá jakémukoliv morálnímu či estetickému hodnocení. Planeta, na které žijeme je tvořena jakousi nadkrásou (racionálně zcela neuchopitelnou) kterou nelze nahradit jakýmkoliv lidským výtvorem. Jediný náš postoj vůči tomu všemu je kontemplace, pokora a ochrana.

Po zavírací době (1985)

Na Scorseseho skoro až obskurní záležitost. Ani moc vtipné, ani moc dramatické, zbytečně absurdní film o ničem.