Noční můra v Elm Street 2: Freddyho pomsta (1985)

Freddyho pomsta alias druhý díl této rozjeté série je spolu se šestým dílem velmi chladně přijímán dodnes. Nicméně se nejedná o úplný brak, spíš průměrný snímek. Jeho největší zápor je v tom, že Freddyho zkusily nacpat do reality kam samozřejmě nepatří. Je sice fajn ho vidět jak řádí na párty plné týnejdžrů u bazénu, ale přeci jen říše snů má něco více do sebe. Bylo to šlápnutí vedle, ale atmosféra zůstala vcelku kvalitní a Freddy zde začínal se svým černým humorem. Návaznost na první díl se skýtá v domě ve kterém Nancy v prvním díle bojovala o život. Nastěhuje se do něj nový nájemník, najde její deník a po čase začne zjišťovat, že se Freddy skrze něj (jeho, ne deník) snaží dostat do reality. Ujeté, ale šlo to.

Noční můra v Elm Street (1984)

Wes Craven měl nápad, ten nápad byl Freddy, nenašel se však nikdo, kdo by mu ho převedl na plátna kin. Až jednou (když už to skoro vzdal) našel podporu a film začal natáčet - sice musel herce platit ze svého, ale vyplatilo se. Vznikla totiž legenda a ta všem ukázala, že Wes měl přeci jen dobrou myšenku. Nejen že ze studia New Line Cinema udělala to co je dnes, ale Freddy se stal velmi oblíbeným záporákem. První díl Noční můry v Elm Street byl dokonce startem pro Johnnyho Deppa. Film je i dneska velice příjemné pokoukání (zvláště pro starší ročníky) - pro ty mladší - začněte raději tímto dílem, než rýmejkem z roku 2010, už jen pro Roberta Englunda. Na co ještě čekáte? Hurá do Freddyho snové říše.

Prokletý klaun (2014)

Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Kolik dětí sníš, tolikrát jsi klaunem - i takhle by mohlo znít motto filmu. Oblékat na sebe kdejaký zaprášený oblek a zvláště v cizím domě se moc nevyplácí. Nebudu to protahovat, tento snímek je velmi příjemné překvapení, které mě svou kvalitou vtáhlo do dětských let, kdy jsem si ujížděl na věcech jako třeba "TO" - jo, po dlouhé době jsem měl strach z klauna.

71 (2014)

Zajímavé leč průměrně zpracované téma konfliktu v Severním Irsku roku 1971. Co čekat? Depresivní drama se střípky akce a místy velmi hutnou atmosférou. Film by se mohl nazvat příručkou pro přežití - Britský voják Gary (Jack O'Connell) se totiž dostane do situace, ve které se nacházelo mnoho Židů v zemích okupovaných Německem. Při jedné akci se na něj jaksi zapomnělo a zůstal tak napospas Irčanům v jejich vlastních ulicích bez jakékoliv podpory. S velkým štěstím utekl kulkám a začal jeho boj o přežití, který vás asi na zadek neposadí, ale rozhodně zabaví. Ke čtvrté hvězdě by v mém případě stačilo méně nudných pasáží a o chlup lepší scénář.

Whiplash (2014)

Naprosto úžasná a pohlcující podívaná, ze které stříkají emoce víc jak pot a krev z Milese Tellera při hraní na bicí pod taktem J.K. Simmonse. Celý snímek je opatřen perfektními záběry kamery, gradujícím dějem a v neposlední řadě perfektní režií Damiena Chazelle. Hudební filmy nevyhledávám, ale tohle je ultra nářez i pro lidi jako já. A dost možná si začnete vážit pravé hudby, protože úsilí které je do ní vloženo, stojí mnoho slz, potu a odhodlání. 107 naprosto úderných minut, které vám film o hudbě může dát - berte, nebo nechte být.

Hlasy (2014)

Toto mrazivé drama s prvky černé komedie vám umožní nahlédnout do duše člověka, který není úplně v pořádku. Nejen že Jerry (hlavní hrdina a Ryan Reynolds v jedné osobě) slyší hlasy svého psa, kočky a svých padlích obětí, ale dokonce vidí věci jako malovaný obrázek. Kamera vám potom občas umožní vidět skutečně reálný pohled na věc a v tu chvíli pochopíte, že když je jednou někdo nemocný, tak se prostě k věcem které se nám můžou příčit staví úplně jinak. Forma, jakou je snímek natočen, pak už jen umocňuje ponurou a zároveň smutnou atmosféru, která se vás bude držet až do konce.

Štamgast (1987)

Od alkáče, pro alkáče! Film je naprostou nutností za A pro to, že máte rádi Bukowskiho a za B proto, že jste někdy zažili pitku, ne-li bitku. No a pokud jste ze slušné rodiny, alespoň se naučíte jak to v životě chodí. Naprosto skvěle zahraná hlavní role, vynikající režie a hutná atmosféra, která vás do deseti minut buď pohltí, nebo vyplivne. Jen škoda, že takovéhle klenoty člověk nevidí častěji, ale to je holt úděl toho, že to napsal život sám.

Poker Night (2014)

(3.5*) Vlastně to nebyla špatná podívaná. Na béčko od neznámého režiséra a scénáristy v jedné osobě to mělo grády, slušné herecké obsazení (ač na hlavního hrdinu jsem si musel chvilku zvykat) a jistou formu, která dokázala pohltit. Příběhy, které jsou vyprávěny tímto stylem mám velmi rád a zde dokonce nechyběla špetka humoru a napětí. Ti chytřejší z vás budou už od první třetiny filmu vědět o co go a jen budete čekat na to, zda se to vydá tím směrem jaký jste čekali - nicméně film jde ještě dál, řekl bych až zbytečně překombinovanou cestou, takže dost možná budete ještě překvapeni. Bylo to fajn a měl jsem i nutkání dát čtyři hvězdy, ale tři a půl bude akorát (jen škoda, že ty půlky CSFD nezapočítá - takže ta nejlepší možná trojka hvězd).

Birdman (2014)

Výborně jsem se bavil! Že bych měl napsat víc? Inu, není to lehké. Ten film měl jisté kouzlo, které neumím přesně popsat. Byl motivující, srdceryvný a velmi zábavný - navíc měl úžasný nadhled. Herecké role naprosto perfektní, kamera excelentní a hudba seděla jak měla. Není to úplně jednoduché koukání (i když...) a je potřeba jít do toho s troškou nadsázky, ale výsledek jaký jsem dostal jsem nečekal. Vtáhlo mě to od první minuty a vyplivlo až po titulcích - a to jsem si říkal, že dvou hodinová stopáž je moc (není). Velmi vřele doporučuji!

Šéfové na zabití 2 (2014)

Nečekal jsem to, ale zase se to povedlo. Jednička mě fakt bavila a tady jsem na tom nebyl jinak. Bláznivá komedie která se nebojí dělat srandu jak sama ze sebe, tak z celého filmového průmyslu. Nepřetržitě jsem se bavil a když začali titulky, bavil jsem se ještě víc. Když někdo umí, tak holt umí a tato partička scénáristů má svoji práci v malíku. Pakliže se nebojíte maličko ujetého humoru a srandy za každou cenu, určitě byste to neměli minout - a ideálně si předtím pustit jedničku, pokud jste tak ještě neučinili.