Deváté srdce (1978)

K filmu jsem se vrátil po mnoha letech. Pamatuju si, že jako malý jsem se víc bál Filipovského šaška, než samotného Aldobrandiniho a že mě pokaždé fascinovaly úvodní titulky, kde vyskakoval jeden kostlivec za druhým. Pohádka určitě není pro děti, atmosféra, kterou Herz ve filmu nasadil funguje doteď pěkně ponuře a samotný děj taky není nijak pozitivní. Sice to skončí dobře, jak většina pohádek, ale i tak se hlavní hrdina musí dostat přes astrologovu oratoř, kde má stůl pro své oběti, kterým bere srdce a následnou zeď, plnou sklenic s bušícími srdci. Na mě film v závěru nezapůsobil, tak jak jsem si myslel a místy jsem se trochu nudil (a brutálně mě tankovala ta piha a šilhání, které obsahovala postava Aldobrandiniho) tudíž se ani záporák nedal brát moc vážně. Je to na hraně, a to hlavně kvůli atmosféře a dětské nostalgii. 68%

Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti (2016)

3\4 filmu perfektní, nezvyklé a originální. Poslední čtvrtina ale zabila to, co si Burton vypracoval během filmu a i pro neznalce knihy se určitá událost vymyká logice. Nevim, jestli jsem něco přehlédl nebo jestli jsem nedával pozor, ale tak nebo tak dotyčná věc bortí film jako celek. Bohužel. Sirotčinec je nezvyklá a originální jízda, která si bohužel sama v závěru podrazí nohy.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Atmosférické, znepokojující, vtahující a mrazivé. Geniální kamera, hypnotizující hudba a výkon Del Tora. Villeneuveho další zářez na pažbě.

Transformers: Zánik (2014)

Říkal sem si, že na další díl už se snad ani dívat nebudu, ale po Benghází jsem dostal chuť na další pořádnou dávku destrukce, adrenalinu a akce. A přesně to mi můj dealer Bay může poskytnout. Ne, že by mi jeho válečná americká agitka nestačila, ale potřeboval jsem trochu odreagování a nesmyslného střílení. A přesně to nabídne čtverka TF. Bay dokonce přišel s pár inovacemi, které mytologii jeho robotího universa obohatí a zpříjemní oko diváka, v už několikrát viděné drtičce šrotu. Závěrečný verdikt? Čtverka TF přinese pár dobrých nápadů (nový Decepticoni, Dinoboti), perfektní efekty a kulervoucí akci od začátku až do konce. Jak píše jeden z mých oblíbených uživatelů (Shakers).. „Ak si myslíte, že v predošlých dieloch Majkl Bej vyhodil do vzduchu všetko okrem plátna, tak to ste ešte nič nevideli. Tu to plátno naozaj odpáli.“ U Dinobotů se musel každý filmový sci-fi,akční fanda minimálně pousmát. Tohle může fakt jen Bay, transformovat Jurský Park. Za mě spokojenost. Účel výplachu Zánik zvládl levou zadní, takže sem s dalším dílem.

13 hodin: Tajní vojáci z Benghází (2016)

„Všichni bohové, všechna nebe, všechna pekla, jsou ve vás. - Co to je? - To mi nedávno četl Boone. A dneska se mi to pořád honí hlavou.“ Bay si natočil svou vlastní verzi Black Hawka. Upřímně jsem měl dost problém tomu celému věřit a celkově je to stejná situace jako u Lone Survivora, i když tam mi dělalo mnohem větší problém uvěřit tomu, že se nedívám na válečný film, ale akčák. Tady je to stejný problém, ale díky kameře a určitým momentům se divák líp dostává do uvěřitelnosti celého dění. Akce je jako vždy výborná, a dokonce bych s čistým štítem mohl tvrdit, že Bay svou akci povýšil v určitých momentech na novou úroveň (anebo je to taky tím, že obří děla vyměnil za kulomety a Autoboty a Decepticony vyměnil za obyčejné lidi, kteří se snaží zabít jeden druhého). Krvavost snímku nechybí, surovost taky ne, atmosféra je místy tak hustá, že by se dala krájet, herci, byť pro mě nijak zvlášť profláklý sympatičtí a věrohodní a akce perfektní. Problém je asi fakt v tom, že to nevidim, jako válečný film, ale akčák. Na kvalitě to neubírá, ale zároveň, taky nepřidává. Film je to fajn, ale asi si raděj dám jiný film z jeho filmografie. Natočit znovu thriller na podobné bázi jako byla jeho letos 20-ti letá Skála, byl by to přelom. Transformers je stoprocentně výdělečná značka, ale nejde točit doaleluja. 13 hodin je sice výkyv z jeho žánru, není na škodu, ale taky nijak zvlášť výrazný, když člověk pomine perfektní akci. 70%

Rogue One: Star Wars Story (2016)

Edwardsův masterpiece. Jak jsem měl obavy, tak film dopadl nad očekávání. Jeden z nejlepších dílů Hvězdných válek. To, co jsem čekal, že se dostaví minulý rok, došlo se skoro ročním zpožděním.

Americký sniper (2014)

Nedosahuje kvalit Jestřába, ale Lona Survivora, s Tajnými vojáky z Benghází, zvládá levou zadní. Eastwoodova sonda do duše amerického snipera se podařila a překonala mé očekávání. Čekal jsem totiž americký patos, ze kterého bude Amerika smrdět z každého záběru a hlásat, jsme Američané a jsme nejlepší! Opak je pravdou, Americký sniper je kvalitní filmem\dokumentem, který mě dokázal zaujmout, překvapit svým decentním vyzněním, a přikovat v pár momentech do křesla. Volba Coopera byla odvážný krok, protože je to převážně komediální herec. Výsledek je uspokojující, sice občas působí toporně, ale jinak mu jeho rozpolcenost divák dokáže věřit. Akce je natočená perfektně a nijak velkomožně (zdravím pana Baye a brousím si zuby na jeho vojáky z Benghází). Tenhle Eastwoodův kousek si rozhodně zopakuju a stejně jako Jestřába jdu shánět na DVD. Vyvážený, vybroušený, surový a solidní válečný kousek.