2048: Není úniku (2017)

Krátkometrážní finále předvádí dobře natočenou akci a charismatického Bautistu. Duše BR je zachována i zde a těžký ponurý podtón připravuje silný divácký zážitek v podobě 2049.

Blade Runner 2049 - 2036: Nexus Dawn (2017)

Atmosférický zážitek s démonickým Letem. Těchto 6 minut připravuje půdu na temnou výpravu do Villeuneuova pokračování. Výborná práce kamery a hry světla.

Blade Runner: Black Out 2022 (2017)

Výborně doplňující epizoda, která ukazuje Výpadek a poukazuje na filozofický problém, který se nese v duchu původního BR a BR 2049. Jako předvoj před 2049 a výplní příběhové bubliny mezi velkými příběhy velice příjemné doplnění.

Kmotr (1972)

Právoplatný klenot. A můj dlouho odkládaný hřích. Coppola je Mistr filmového řemesla. Nejen, že má film bezchybný scénář, který celou stopáž drží diváka v šachu. Ale hlavně je výborně nasnímaný, téměř až statický. Díky dokonalé práci s kamerou, mě Coppola protáhl elegantním peklem newyorských gangsterů, a já díky tomu mohl být i u zrodu dalšího Kmotra. Brutální, elegantní, chytrý a surový film.

Legendy zločinu (2015)

Pomalu se plížící, temná a surová sonda do hlubin gangsterovi duše. Rozpolcenost, kterou Hardy dokázal zahrát byla dokonalá. Naposled jsem takový výkon viděl ve Split s McAvoyem. Vítejte na onemanshow Toma Hardyho. Byť má kolem sebe taky zdatná jména, tak to jsou pořád sekundanti, a Tom Hardy si celý film ukradl pro sebe. Respektive pro Rona a Reggieho. Nejedná se o o nablýskanou opulenci, ani o čistokrevnou špínu. Bratři Krayovi se pohybují na pomezí a dokázali se vyhrabat ze zapomenutého předměstí, až na vrcholky politických kruhů Anglie. Víc, než cokoliv jiného bych chtěl asi popsat atmosféru, kterou film má. Už ze začátu jde vidět, že Reggieho pohodářství film sice pohodlně uvede. Ale vzápětí rozjíždí krvavý a násilný kolotoč, který zákonitě končí surovou a nepříjemnou katarzí. Helgeland nepotřebuje roporcované těla a hektoliry krve. Mu stačí rozdat pár dobře mířených ran kladivem, boxerem nebo obyčejnou pěstí a člověk tu bolest cítí. Film je výborně natočený, a se svou noirovou atmosférou diváka přiková a pustí až při devastujícím závěru. Vřele doporučuju.

Predátor: Kořist (2022)

Nového predátora po Evoluci už asi nikdo nečekal. Světe div se, Dan Trachtenberg tu možnost dostal. Vrátil ho zpátky do divočiny a vydal se prostým způsobem do krvavého lovení. Nový Predator podstupuje zkoušku a od lovení menších zvířecích predátorů se se v potravním řetězci propracovává až ke člověku. Tuhle myšlenku vítám, v jednoduchosti je síla a Trachtenberg se jí snaží vytěžit. Bohužel, zlatou žílu nenašel. Byť má film pozitiva v podobě napínavé atmosféry, která se naposled mihla v losangeleském masakru, dál v relativně nápadité akci (spáleniště), v podobě nových hraček mimozemského lovce a v závěru velice příjemné stopáži. Film nemá žádné hluché místa a postupným budováním atmosféry si diváka získává na svou stranu. Problém je bohužel v tom, že Predátor nikdy nebyl úplný idiot. A tady jeho logika dostává místy dost na prdel, kdy závěr korunoval jeho tupost, a sráží tak kvalitu filmu níž. Nemluvě o kopancích ve scénáři. A tady se dostávám k Naru. Zkušená stopařka a unikne ji bažina pokrytá mechem? Vidím medvěda a neuvědomím si, že jsem povětru, což zákonitě znamená, že rozsudek smrti mi podepsala moje blbost. Francouzští lovci stáhnou z kůže stádo bizonů a maso nechají hnít na slunci? Nemyslím si, že jsem hnida, ale i kdybych přehlédl chyby Predátora a Naru, a připsal je na vrub začátečnickým chybám lovce a stopaře, pořád tam jsou boty scénáristů, kteří se asi nechali unést myšlenkou, že píšou Predátora. Pak třeba chybí dovyprávění osudů komančů. Byla někde odezva na smrt jednoho z indiánů, kterého roztrhala puma? O emancipaci mluvit nebudu, protože zrovna v Kořisti mi přišla v přijatelné míře. Oproti třeba jiným současným filmům, které to do děje rvou téměř na první místo a zabíjí tak film jako takový, a které jsou/byly v distribuci přímo v kinech. Kolem a kolem, jsem rád, že je tu nový Predátor, jsem rád, že se nerozvíjela dal ujetá koncepce Blackovi Evoluce, rád se na film podívam znovu, jako vyplňovku. Co mi bohužel vadí je, že z Predátora se stal idiot a z Komančů amatéři. Takhle je Kořist někde pod Predátory.

Banda - Série 3 (2022) (série)

"Evening cunts!" Třetí série Bandy rozvětvuje příběh ze světa prohnilých supráků na dřeň a ještě dál. Děj se zaobírá minulostí Voughtu a supráky, kteří předcházeli současné Sedmičce, jen se jménem Odplata. Svým způsobem je třetí série relativně zajímavou emoční revenge jízdou. Za mě by se ale asi dala okleštit klidně i na míň dílů. Někde v půlce seriálu jsem se lekl, že se začne nadstavovat kaše, aby Dean Winchester měl zas kde hrát, když Supernatural skončil. Snad mě závěr seriálu nezklame a tvůrci se nerozhodnou dojit The Boys do poslední kapky krve. Tak nebo tak si i přes tady určité mínusy seriál pořád drží výborné akční scény, geniální černý humor a hodně trefnou satiru (místy až děsivě přesvědčivou, kdy člověk neví, jestli se smát nebo brečet - Gunpowder, Homelander, Vought + média). Další pozitivum, díky kterému považuju i Ennisovu hitmanovskou sérii za klenot, je relativně silná emoční linka, plná myšlenek o otcovství a mimojiné (v rámci Bandy) zaobírání se PTSD syndromem (MM, Soldier Boy). Právě drnkáním na rodičovskou odpovědnost a sílu role otce, mě seriál i přes svou bizarnost definitivně neodradil, díky MM a Butcherovi. Co se mínusů týče tak, co mě trochu zklamalo bylo, jak tvůrci vyměkli a cestu, kterou si načrtli v první sezóně nekompromisního zabíjení postav asi změnili. Nemám nic proti happyendům, ale právě nekompromisnost byla jednou z předností The Boys. Co už na mě bylo dost tak míra bizáru, u které se autoři fakt urvali ze řetězu, který po cestě rozkousávali na šrot. Některých věcí je už příliš a vidět žalud přes celou plochu, jak se do něj cpe zmenšený suprák, je už i na mě trochu síla. Byť mě to v závěru opět svou absurditou rozesmálo, tak jsem si pak říkal, jestli už tohle není na (jakoukoliv) tvorbu za hranou. Přes veškeré minusy vyhlížim čtvrtou sérii, která jak doufám bude i poslední. V nejlepším je třeba skončit a modlím se, aby právě Bandu nepotkal osud vydojeného seriálu. Za mě spokojenost a pořád výborná satira.

Dotek zla (1958)

Působivý noir s odpudivým Wellsem a poutavou atmosférou. Rozjezd měl film sice trochu unylejší, ale posledních zhruba 40 minut nabere pekelné obrátky, které pomalu, ale velmi jistě gradují do atmosférického finále. Doporučuju každému, kdo chce vidět základy noiru a thrillerového žánru. Viděn director´s cut.

1984 (1984)

K mrazivé, vizionářské a geniální předloze pana Orwella film nemá moc daleko. Atmosféru se filmu podařilo vystihnout vcelku trefně, a všechny emoce fungovaly přesně tak, jak měly být načasovány. Znepokojivá a depresivní vize, kterou Hurt s Radfordem rozjeli skončila smutnou katarzí, která je jen o drobet slabější, než samotné vyznění knihy, které mě po dočtení sestřelilo na kolena. Film doporučuju každému, kdo nečetl předlohu. S tím, že dohnání tohoto knižního veledíla je nutnost. Čtěte, dokud existuje. Kór v současné době, kde se kolem svobody slova a cenzury na internetu začíná tvořit obdobná squadra, kterou by se opatrně dalo ideopolicií nazývat. Snad se této Orwello/Radfordo/Winstonovi vize, nikdy nedožijeme ani my, ani naše děti. P.S. To, že se Orwellovo dílo dostalo na další seznam, jen dokazuje, jak důležité je, aby se zachovalo pro další generace. S tím, jak se dnešní společnost zjednodušuje a dochází k de-individualizaci by měla být celá situace s historickým povědomím a celým tímhle literárním skvostem prvním zdviženým prstem, že by věci mohli jít velice rychle do hajzlu.

Bony a klid (1987)

Klady filmu - gradující atmosféra, která s postupem stopáže jen hořkla, sednoucí herci (vyjma Romana Skamene, který mě prudil svým "Klídek" už od začátku) a poutavý děj. Zápory - repetitivní, dorudavytáčející hudba, Roman Skamene. K tomuhle snímku se těžko staví jasný názor. Dobu jsem nezažil, mám to jen z vyprávění. Ale z toho, co vím, mi přijde že to Olmer dokázal vystihnout v dost pravděpodobném světle. Bůh ví, kolik takových Holců, co chtěli rychlý prachy bylo. Hodně hořká záležitost.