Staříci (2019)

Náročná jízda o vyrovnání se s komunistickými jizvami. Pomalé tempo a umrlčí Schmitzer se starým panem Mrkvičkou filmu dodávají patřičnou duši. Bolest, kterou dokonale ztvránili oba zmínění je hodně živá. Scéna ztráty psa a závěr v domově mi rezonoval v hlavě dlouhé dny po skončení filmu. Z mé práce/profese vím, že takových lidí, kteří se chtěli pomstít na lidech, co se na nich vyřádili za komunismu, bylo a je venku pořád dost. Naše a budoucí generace nesmí zapomenout, co byla totalita zač. Zajímavé komentáře: Radek99, Enšpígl, Matty.

Tlumočník (2018)

Menzelův Tlumočník je pomalou a silnou labutí písní. Přijde mi, že jak v nedávných Stařících, tak i tady je téma osobního vyrovnání s křivdami dob minulých dost ožehavé a pořád hodně silné a citlivé téma. A je jedno, jestli se jedná o nacismus nebo komunismus. Důležité je nezapomenout, že to byly doby, které se nikdy nesmí vrátit, a doby kdy se děly zvěrstva, ať už lidem na očích a nebo pod rouškou státního zájmu ve vyslýchacích místnostech, kancelářích, věznicích... Za mě stravitelnější kousek oproti Staříkům, v mnohém o dost drsnější, ale v závěrečné výpovědi stejně důležitý a silný. Budiž panu Menzelovi země lehká.

Shoky & Morthy: Poslední velká akce (2021)

Dost odvážná satira na dnešní společnost plnou infuencerů, youtuberů a jiných -erů. Nakombinovanost žánru se tvůrcům povedla a celý tenhle masakr drží vcelku pěkně pohromadě. Za Štáfka děkuju a chemii mezi ním a Kozubem držim palce do další spolupráce. Závěr mě dost překvapil. Na české končiny, za mě, dost nezvyklá možnost absurdní příběhové katarze.

Prvok, Šampón, Tečka a Karel (2021)

Kniha pětihvězdičková, film mě mírně zklamal. Obsazení bylo perfektní. Humor, mrazení v zádech, trapnost, i hřejivé momenty se dostavovaly podobně jak v knize. Všem čtyřem chlapům sem jejich motivy rozuměl a chápal. Bohužel právě u vcítění se do postav a jejich životů mi to trochu drhlo. Pane Hartl, umíte to mnohem líp. V knize jsem Prvokovu lásku k manželce a starost o jeho p*** farmu viděl, rozuměl jí a fandil jsem mu. Šampónovu rozstřelenost člověk skoro hmatatelně cítil. Ale tady to na mě působilo mdle a o poznání slaběji, než v předloze. O Karlovi a Tečkovi nemluvím, ti se podařily i tady. Ale Šampón s Prvokem mi přišli linkama uspěchaní. Rád bych hodnotil jen film, ale předloha mě tak pohltila, že právě film srovnání neujde. Za mě filmové zpracování průměr s výborným obsazením. Radši knihu.

Zkáza Dejvického divadla (2019) (seriál)

Dejvicky geniální, dadaisticky ujeté. Tahle divadelní jízda je brutální útok na smysly diváka a je jen na něm, jestli se zvládne dokoukat do zdárné poslední večeře. Není třeba se rozepisovat, Duch Dejvického divadla žije dál.

Richenza (2020) (amatérský film)

Zajímavý, technicky příjemě zpracovaný pokus českých elháků o přiblížení života česko-polské Elišky Rejčky. Je fajn vidět i pár známých tváří z dob, kdy se člověk věnoval šermu.

Addamsova rodina (2019)

Tak tohle byla velký přešlap. Na oba hrané příběhy nedám dopustit a povědomí o animáku mi dalo naději na další černohumornou jízdu. Bohužel, vtípky by mi nestačily ani na prsty jedné ruky, kde by jich půlka byla amputována. Atmosféru film taky nemá a celkově je tam víc trapných nebo neslaných-nemastných momentů. Jinými slovy je film ztráta času. Děj nemá čím zaujmout, čím pobavit, a pro znalce prvních dvou filmů, je to absolutní kastrát, ze kterého si člověk na druhý den nebude pamatovat lautr nic.

Charlieho andílci: Na plný pecky (2003)

Ještě přepálenější, (snaží se být) ještě víc sexy a (snaží se být) ještě víc roztomilejší. Občas to Andílkům člověk sežere. Jindy je to jak pěst na oko, a váha mezi příjemnou podívanou a trapným pokračováním se přiklání právě na druhou stranu. Problém je, že občas film působí dost videoklipově a kazí to celkový ráz filmu. Za mě radši první Andílky.

Charlieho andílci (2000)

Průměrný akčák, který dokáže pobavit svou roztomilou přepáleností. Těmhle třem andílkům to totiž člověk odpustí. Na totální výplach, jsou první Andílci fajn volba, u které člověk vypne, a nenudí se.

Kingsman: Zlatý kruh (2017)

Dvojka Kingsmanů je prakticky stejná jako jednička, která byla perfektní, černohumornou, adrenalinovou jízdou, jen s tím rozdílem, že je trochu uloudanější a o poznání vážnější. Děj má dost silného záporáka v podání Julian Moore, dobře propracovanou psychologii prakticky všech větších protagonistů a výborně zvládlou kameru, díky které je člověk s hrdiny vtažen do děje a prakticky se od nich přes celou stopáž nedokáže odtrhnout. Děj je chytrý, s počtem dějových zvratů, které dokážou občasnou uloudanost děje dobře roztrhnout. Akce je originální a člověk do ní skočí prakticky hned v prvních pěti minutách. Za mě kvalitní pokračování, ale osobně u mě vede na plné čáře první díl, u kterého mám vícero pamětihodných momentů.