• Krátkometrážní

X-Men: Budoucí minulost (2014)

Opět se mi potvrdilo, že s X-meny to mám jako na houpačce. Jednou přijde průměrný film, pak zase adept na film roku a poté následuje zase mírný nadprůměr a tak dále. Tentokrát to znovu nebylo jinak, kdy po brilantní First Class, přišel průměrný Wolverine a Days of Future Past je tak něco mezi - výborný film, ale hodně tomu chybí. Po efektní stránce je film luxusní, také o postavách se toho dozvíme hodně, ale celé se to utápí v guláši staronových postav a dvojitého příběhu, který je děravý jak cedník. Ne že bych se v tom ztrácel, jenže ten mix starého a nového mi prostě nesedl a hlavně Vaughn je mnohem lepší režisér, než jakým je Singer. Ale na konec jenom taková poznámka, celá tato série se podle mě může pyšnit největším počtem charismatických a sympatických postav na metr čtvereční, v čele s božským Jackmanam.

Sousedi (2014)

Neuvěřitelně buranské, debilní a nechutné. Jenže když budu ignorovat ty pokusy o hraní a soustředím se na film jako takový, tak musím zase uznat, že jsem bavil od začátku do konce, což už se u amerických komedií v poslední době nedá brát jako samozřejmost.

Godzilla (2014)

Po tohle filmu jsem získal neuvěřitelnou duševní pohodu před případnou mimozemskou invazí, protože v případě kdy selžou všechny armády, Avengers i Justice League, tak máme v záloze ještě Godzillu, tudíž není jakýchkoliv pochyb, že by jsme v bitvě o budoucnost světa určitě zvítězili. Jinak co se týče filmu, no není to úplná katastrofa a celkem rychle to i ubíhá, ale Godzilla pro mě zůstane asi navždy jenom jedna.

300: Vzestup říše (2014)

Opět parádní akce plná luxusních efektů a hlavně zpomalených záběrů. Ani mi moc nevadilo, že už to člověk jednou viděl, protože podobné filmy si nechám líbit, jenže má to dost nedostatků. Především pokulhává srovnání hlavních hrdinů v jednotlivých dílech a také je tu absence jakéhokoliv zapamatovatelného momentu, na který bych si za týden vzpomněl. Z pohledu historického film raději neřešit, logiku taky ne (sebranka sochařů a básníků, jak byli v jedné bitvě sami sebou popsáni, dokáže porazit elitní perské vojsko...) a gravitaci tady jde překonávat taky lehce (jako například digitální kůň téměř jako vystřižený z Assassin's Creed). Ale když bude chtít časem nějaký výplach hlavy, tak si tu řežbu někdy možná pustím znovu, za předpokladu že nebudu mít zrovna po ruce první díl.

Noe (2014)

Neuvěřitelně namixovaný guláš všeho možného, snad proto aby na film přišli úplně všichni, ale místo toho nemá jedinou cílovou skupinu a proto logicky nikdo nedostane to, pro co si divák přišel. Čekal jsem katastrofický film plný bombastických efektů, (podle jmen) skvělé herecké výkony a dobře převyprávění biblický epos. Bohužel nedostal jsem ani jedno, pouze podprůměrný zkratkovitý film, který v konečném důsledku vyšumí naprosto do ztracena.

Expendables: Postradatelní 3 (2014)

Nevadí mi ani tak to, že třetí Expendables jsou PG-13 (no dobře, hodně mi to vadí, ale hodnocení to neovlivnilo), ale to, že tvůrci opustili zajeté koleje, které byly předchozími díly nastaveny výborně. Tzn. že přešli ze sebeparodujícího tónu na notu vážnější (samozřejmě na poměry béčkového akčního filmu), luxusní hlášky vyměnili za přemoudřelé mudrování. Dále pak akční scény, které působily v předchozích dílech příjemně nostalgicky a pomáhaly si tuny výbušnin, nábojů a hektolitry krve, doprovázené skvělými hláškami, se ve trojce snaží vypadat moderně, jenže vypadají hůř a jsou debilnější než v kdejakém akčním filmu 80. let kategorie B mínus a se scénářem sepsaným někde u piva za jedno odpoledne. Obsazení je jako vždy luxusní, ale zatímco ve dvojce mi přišlo, že se každá z hvězd chce ukázat nejlépe jak umí a hrály jak ve svých zlatých letech, tak tady mi to přišlo, jako by se všichni jenom "spoléhali na své jméno" a bylo jim vlastně jedno, jaký bude konečný výsledek (nechť žije čestná výjimka Mel Gibson, který vyslal Hollywoodu jasný signál, ať se vykašlou na moralizování a místo toho raději vsadí na hereckou extraligu, kterou by Gibson mohl vést naprosto s přehledem... prostě doufám, že příběh Gibsona bude takové déjà vu á la Robert Downey jr.). Prostě diváci/fanoušci (a dá se říct i kritici) vyslali Slyovi jasný signál, aby se vybodnul na podlézání mladým, kterým je tahle parta stejně ukradená a raději nechť se vrátí ke kořenům, čímž jsou staré dobré akční filmy 80. let s chytrým a hlavně vtipným(!!!) scénářem, protože k takovým filmům musíte mít pozitivní vztah z útlého mládí. Prostě k těmto filmům nejde přijít na chuť mediální masáží nebo čímkoliv podobným a doufám, že Sly nedostane zase až takovou facku, aby kvůli tomuto průměrnému filmu nemohl natočit čtverku, ve které už prostě musí být Jackie Chan, Dwayne "The Rock" Johnson a je-li Bůh milostivý, tak i Steven Seagal. PS: To opravdu neměli koule na to, aby Willise setřeli ještě daleko více, což si určitě zasloužil?

Čtyři lvi (2010)

Pokud chcete vidět v jednom filmu multikulturně obohacenou Velkou Británii, smrt způsobenou zakopnutím o ovci, jestliže nevíte, jaký je rozdíl mezi medvědem a Wookiem, anebo jste nikdy na Al-Džazíře neviděly making of výhružky by Al-Kaida, tak Four Lions je film přesně pro vás. Aneb ukázka geniálního mixu drsného černého humoru a britského humoru.

Transcendence (2014)

Adept na nejhorší blockbuster tohoto roku je zcela jasný. Transcendence je film, který je velmi vážný a tváří se ještě vážněji, ale zpracování celého filmu je spíše k pláči. Nechci nikoho odrazovat od zhlédnutí tohoto díla, ale připravte se na to, že se budete od první do poslední minuty šíleně nudit. Příběh je zcela předvídatelný, už jenom kvůli tomu, že vám hned na začátku ukážou, kdo přežije a kdo bude mít naopak smůlu. Logika ve scénáři zcela chybí, přestože se film snaží vypadat strašně zajímavě a originálně, ve výsledku je příběh velmi krkolomný, logiku postrádající, zkratkovitý a vlastně celé to vyjde do ztracena. Některé postavy jsou tam úplně zbytečně (Mara), některé konají nepochopitelné věci (Murphy) a další jako by tam vlastně nebyly (Freeman). Abych to uzavřel, nápad to byl určitě zajímavý a se správnou režií a pořádným scénářem to mohla být pecka, bohužel Pfister asi nedával moc pozor, když režíroval Nolan svůj Inception a výsledek je tedy diametrálně odlišný.

Need for Speed (2014)

Proč nevznikají vlastně filmy podle počítačových her? Aha, už vím a díky Need for Speed za to, že jsi mi to připomněl. Protože to pokaždé dopadne fakt mizerně. Značku NFS mám opravdu rád a přestože poslední roky (vlastně od starých Most Wanted) jde celá série pěkně do kopru, tak žádnou závodní hru nehraji raději než právě tuhle. To co mi bylo ale zprostředkováno v neuvěřitelných 131 minutách(!) stálo úplně za nic. Už když jsem si přečetl, o čem to vlastně má být, hned mi bylo jasné, že tentokrát mozkové závity zůstanou dopředu raději zcela chladné. Začneme pozitivy: 1* za odvahu EA vůbec to zfilmovat, 1* za pro mě sympatickou ústřední dvojici. No a to je vše. Zbytek je opravdu strašidelný. Herci ve vedlejších rolích vybrány podle obličeje, ale něco z hereckého umění zůstalo kdo ví kde. Hudební doprovod, jedna z nejlepších a nejgeniálnějších částí herní série a který v žádném díle vůbec nezklamal, spíše naopak, tak ve filmu jedna z nejhorších částí. Dialogy krkolomné a působící jak pěst na oko. Snad úplně všechno je v tomto filmu prostě špatně, už jenom ten námět přejet USA za určitý čas, inspirovaný jedním z nejslabších dílů Need for Speed: The Run nevěštilo nic dobrého. Každopádně jestli film vydělal nějaké peníze (což se mu teda asi podařilo) a díky němu tak můžou vzniknout další filmy podle počítačových her, tak aspoň něco pozitivního z něj vyšlo, i když...

Dobrodružství pana Peabodyho a Shermana (2014)

Opravdu po dlouhé době konečně přišel animák, který má luxusní hlášky, je zábavný, chytrý a to nejenom pro menší, ale hlavně i pro dospělé. Nevím jestli to časem nevyšumí, ale teď mi sedlo víc než cokoliv jiného za poslední dobu a ano, je to o něco lepší než Lego příběh. PS: Nejlepší "cameo" Billa Clintona v historii.