Smrtící bumerang (1996)

Ani nechci počítat, kolik už sem viděl filmů s hodným retardovyným hrdinou. Sám sobě se divím, že mě to pořád baví, ale asi mám měkký srdíčko. Vždycky se mi to líbilo. Sice od začátku každý ví jak to v těchto snímcích dopadne (překvapil mě akorát konec O myších a lidech, ale to jsem dřív četl) a stejně to ve mě nakonec zůstane. Tvůrci točte v Bohnicích a já vám budu zobat z ruky. Jenom pozor aby sme se nepřejedli, protože zatím ty díla byli většinou velmi kvalitní. BTW B.B.Thornton slušně režíroval a výrazově mi pripomínal Malkovichova Lennieho. krásné pokoukání, tak to na těch pět hvězd nakonec je.

Tobruk (2008)

Vynikající pocta našim hrdinům bojujícím v druhé světové válce. Vážně a po česku natočený film o válce, ne válečný film! To je třeba si uvědomit, nikdo by neměl čekat velkolepost ale hledat sílu vyjádření. Možná, že můj úsudek zaslepila atmosféra slavnostní premiéry a rozhovor s režisérem přesto říkám skvělé. Koho tento film nadchl neměl by si nechat ujít knihu od Františka Emmerta Češi u Tobruku, která mapuje události ve filmu a monohé další spojené s událostmi v daném období. Nádherné chvíle v jinak temném období naší vlasti a celé Evropy!

Útěk do divočiny (2007)

Excelentní film, který svou kvalitu nečerpá ani tak z režisérských nebo hereckých dovedností, ale z námětu a zpracování. Každý člověk, který alespoň jednou za rok vyjde radostně do přírody si tento snímek musí s chutí pustit. Pro mě sledování neznamenalo zážitek z touhy po úplné svobodě, já ocenil nejvíce tu cestu. I přes dlouhou stopáž jsem vydržel sedět a celou dobu závidět hrdinovi jeho překrásnou cestu. Jen více takový opravvdický kousků a už se nikdy nebudu dívat na film kde je dlouhá cesta za sbalením holky provázena zvracením. Jsou prostě filmy a filmy...

Sloní muž (1980)

Tenhle film musí být rána asi pro každého diváka a trošku šok pro znalce ostatních filmů Davida Lynche. Sloní muž je zamyšlení nad chováním lidí, nad rozdílem mezi vnitřní a vnější krásou, a také obrovská dávka humanizmu a emocí. Film nevyniká jen nápadem, ale i zpracováním. V roce 1980 natočil režisér černobílý film, vznikla dokonalá maska pro Johna Hurta a sekunduje mu neméně skvělý Anthony Hopkins. Příběh Sloního muže je opravdu dojemný, ale nepřekračuje hranici přehnanosti, myslím že na ní mistrně balancuje.

Rabín, kněz a krásná blondýna (2000)

Tak tohle je opravdu jiná romantická komedie. Nevím jestli je to režií a hlavní rolí Edwarda Nortona, kterého mám moc rád, který se vyvaroval těch horších kliše a když už tak je dokázal podat s takovou dávkou citu, že dojem z filmu absolutně nenaruší. Dobrý byl i výkon Bena Stillera, který hrál lépe než u většiny svých rolí, ale stejně jsem víc fandil Nortnovi. A proto pro mě nebyl konec úplně pozitivní a romantický, takže se více projevilo to psychologické drama dobře napsaných postav. A navíc byly výborně obsazeny vedlejší role, Miloš Forman nebo Anne Bancroft alias Mrs. Robinson z Absolventa definitivně převážili na plné hodnocení.

Podraz (1973)

Klasika pro všechny sázkaře a podvodníky. Ústřední dvojice rozjíždí legendární Podraz a divák je vtažen do přehlídky brilantních hereckých výkonů a až do závěrečné scény netuší co se vlastně děje, co je eště v plánu a co ne. Nejvyšší kvalitu filmu dodává spolu s herci hlavně scénář s jedním z nejlepších konců v historii.

Jaro, léto, podzim, zima... a jaro (2003)

Vsupní brána do asijské kinematografie. Kdo uvidí tenhle velký ale komorní příběh filozofických rozměrů bude mít nutkání dostat se v asijských filmech ještě dál a zjistit kde je rozdíl mezi zapadním a jejich pohledem na film, život a ostatní otázky. Kim Ki-duk dokázal, že slova nejsou pro něj nejdůležitější zbraní, což dokazuje i v dalších filmech, ale že vypráví svou velkou lyrickou báseň, ve které průběh lidského života přirovnává k ročním obdobím.

Tenkrát na Západě (1968)

Naprostá špička westernů i celé kinematografie. Všechny aspekty výjimečného filmu do sebe zapadají. Já nejvíce oceňuji skvěle zvolené herce, úžasnou výpravu, autentickou atmosféru a všemi zmiňovanou dokonalou hudbu, která s filmem opravdu žije a to se u moc filmů nevidí. A ještě nesmím zapomenout na dlouhé záběry pomalé kamery, bez nich by byl film o 20 minut kratší ale o 20% méně působivý.

Magnolia (1999)

Asi jsem to nepochopil ale pro mě brutálně nadhodnocené. Film, který se snaží zvládnout spoustu příběhů to má těžké, ale Crash a Amores Perros nám ukázali, že to jde i lépe a bez přehnané stopáže. A žádný příběh nebyl z mého pohledu natolik silný aby nějakým způsobem vyčníval z šedi. Několik zoufalých pokusů jako například histerická Julianne Moore, nebo obvykle dobrý Hoffman (Big Lebowski) tady prostě nefungují a nejhorší ze všeho je vysloveně trapný Tom Cruise. Po takové kritice se sám sobě divím že dávám 3* ale něco té filmařské zručnosti tam je a také několik slušných hereckých výkonů.

Život je krásný (1997)

Věřím, že natočit tento film aby to nebyl kýč, ale pořád silný a neuvěřitelně milý příběh, stálo tvůrce hodně práce. Ale vše se vyplatilo, protože výsledný příběh je opravdu vymazlený. Nechápu jak se dá o válce a koncentračním táboře udělat krásný milý film, ale jde to. Roberto Benigni předvádí exhibici, ale filmu to jenom prospívá a závěr je přesně takový jaký musí z takového příběhu vzejít, krásný, dojemný a smutný.