8. míle (2002)

Tí čo nemáte  ani najmenší vzťah k hip-hopu, kašlite radšej nato. Film vám bude pripadať ako kopírka prvého Rockyho len miesto boxu tu je rapovanie. Príbehu sa určite dá vyčítať rozvláčnosť, riadny rozbeh chytíme až ku koncu a väčšinou sledujeme partičku flákačov ako sa potulujú ulicami, no osobne mi to nevadilo. Objektívne ale chápem že nie každemu to bude po chuti. Predsa len, ide o drámu, no moc striktnú a v prvom rade pre fanúšikov. Eminem je na prekvapenie aj celkom dobrý herec a skladba Lose Yourself ktorá dostala Oscara vystihuje celkovú atmosféru. Patálie mladého človeka ktorý sa prediera každodenným životom, zobrazené (v rámci možností) reálne a špinavo. Pre mňa ide o jeden z tých filmov ktorý máte radi ajkeď viete že nie je dokonalý, je vám to ale jedno pretože vás v danom momente keď ste ho prvý krát videli odrovnal a ten pocit si budete pamätať do konca života. Objektívne po filmárskej stránke asi na 4*, no keď počúvate Eminema celé detstvo a máte radi filmy, vás zahreje pri srdci len keď si na 8 mile spomeniete.

Milk (2008)

Sean Penn dostal zaslúženého Oskara, bez debaty. Milk má ale najväčšiu chybu v tom že recykluje zaužívané stereotypy životopisných filmov a keď vám až tak nesadne téma, sledujete milión krát videnú schému bez ničoho čo prekvapí alebo sa odlíši. Žiadna postava ma neoslovila a bolo mi úplne jedno čo sa tu deje. Ani jedna zapamätania hodná scéna a začo dostal Brolin nomináciu na Oskara fakt netuším. Ku koncu som často kukal na hodinky čo je vlastne aj škoda lebo o Harvey Milkovi som predtým nepočul a celkom ma zaujímalo čo bol vlastne zač.

Šéfové na zabití 2 (2014)

Takmer totožné s prvým dielom. Zábavnosťou, sympatiou k postavám aj kvalitou scenára. Niekedy je fakt lepšie nevymýšľať a nechať to čo sa osvedčilo ako funkčné a ajkeď je výsledok jednoduchá zábava, zasmejete sa. Trochu ma sklamal Waltz, ale inak všetko šlapalo fajn. Oproti konkurencií ide stále o najpríjemnejšiu komédiu posledných rokov.

Šéfové na zabití (2011)

Za posledné roky jedna z najlepších komédii akú som videl. Horrible Bosses je konečne niečo aspoň trochu originálne, svieže a obsahujúce množstvo humorných situácií ktoré nie sú prvoplánové. Nepríjemný Kevin Spacey a krásna Jennifer Aniston kraľujú vedľajším postávam a ajkeď pár veci sa prestrelilo, ide o dobrú voľbu na príjemný večer pri telke.

Frajeři ve Vegas (2013)

Čakal som oveľa viac. No vlastne ani nečakal, iba tak tajne dúfal že nepôjde o úplný prúser. Pri takomto zložení hercov sme kľudne mohli dostať senior verziu Hangoveru. Nebyť klasického, ničím výnimočného a nudného scenára, tak to chlapci s gradáciou povýšia k najlepším komédiam. Bohužiaľ, nič z toho sa nestalo. Vtipných scén je minimum a keď aj boli tak sa zrazu film začal hrať na drámu a to mi nesadlo už vôbec. Najviac bavil Kevin Kline, ostatní sa mohli snažiť hocijako veľmi chceli ale toto sa zachrániť nedalo.

Grandhotel Budapešť (2014)

Zatiaľ najlepší a možno aj najzaujímavejší Andersonov film kde svoj režijný štýl predviedol takmer bez zaváhania. Pre tých čo ho nepoznajú čakajte veľmi prijemnú záležitosť s trochu netradičnejšim humorom a vačšou dominanciou výtvarnej stránky ako býva bežné. Výprava je fakt krásna a netypický scenár, so známymi hercami v menších či väčších úlohach je už len čerešnička na torte. Príbeh nie je úplný masterpiece a nie všade má dokonale vybalancované tempo, v pár momentoch by sa hodili lepšie zvraty, no ajtak som sa výborne bavil. Až som ku koncu chcel aby to ešte pokračovalo.

Interstellar (2014)

Interstellar je film čo u mňa zreje jak víno. Po druhom pozretí v IMAXE možem povedať že ide o najlepšie zladenie opulentného sci-fi a osobnej drámy do jednotného celku aké som kedy videl. Je to epické a zároveň držiace sa pri zemi, obrazovo prekrásne a dizajn vesmíru a planét bezchybný. Zimmer u mňa dokonca prekonal Inception za ktorý ho všade vychvalujem do nebies a pár scén vyslovene stojí na tom aká je v nich použitá hudba. Určitá podobnosť s Kubrickovou odyseou tu je ale podľa mňa nie až tak veľká ako mnohí opisujú. Záver som si predstavoval umiernenejší, ale že by mi to kazilo dojem, nemôžem povedať. McConaughey ma v poslednej dobe výborný čuch na výber roli a dúfam že v tom bude aj pokračovať.

Miami Vice (2006)

Pre mňa najslabší Mannov film kde digikamera nepridala reálnosť ale chlad. Ústredná dvojica je výborná no iné chváli sa mi fakt ťažko hľadajú. Čakal som viac akcie a ani ma nenapadlo že z toho pán režíser bude chcieť spraviť artový triler. Toto mohla byť nadupaná jazda a osobne som si myslel (ajkeď veľmi s rezervou) že dostanem ďalší Heat. Li Gong a Collin Farrell s ich milostnými hrátkami boli určite najzbytočnejšia časť filmu čo sa mohla kľudne vystrihnúť. Málokedy to hovorím ale sem by viac sadlo Hollywoodskejšie prevedenie ajkeď chápem chuť odlíšiť sa.

Návrat blbýho a blbějšího (2014)

Návrat ikonického dua nedopadol až tak zlé ako som čakal. A aj to je menší úspech. Niektoré vtipy mi dokonca sadli parádne, niektoré ale boli cez a chytal som sa pri nich za hlavu. Ako spríjemnenie večera pri pizzi, OK a človek čo do toho ide s malými očakávaniami bude spokojný. Na hercoch je vidieť že zostárli, no chémia je tam stále a cítiť že si to užívali. Tupý a jednoduchší príbeh mala aj prvá časť, tam to ale pôsobilo prirodzenejšie.

Walk the Line (2005)

Walk the line je silný film, a to hlavne vďaka hudbe a hercom. Phoenix je neuveriteľne autentický a Whiterspoon zahrala najlepšiu rolu akú som od nej videl. Je ale dostatočne výnimočný oproti iným biografiam? Remeselne určite nie, ajkeď Mangold vie čo robí. Možno pre to tu išiel viac na istotu. Všetko je natočené s láskou a citom, ku koncu sa ždímaju emócie najlepšie jak sa dá a žanrovo podobný Ray mi sadol menej. Johnny Cash je moja šálka kávy a hlavne preto mám film rád. Vždy keď ho vídím mám príjemný pocit a dokážem sa preniesť do doby kde sa dej odohráva. A to je podstatné. Pre tých čo počúvajú niečo iné to ale podľa mňa 1* v hodnotení uberie.