Podivuhodný příběh Henryho Sugara (2023)

Úžasná povídka, pro níž bylo jméno režiséra Wese Andersona tou jedinou správnou volbou. Právě jenom on totiž dokáže na plátno přenést veškeré, byť i ty sebemenší nuance, což je navíc korunováno i jeho osobitým kompozičním stylem. Pokud jste tedy fanoušky jeho snímků, potažmo i fanoušky povídek Roalda Dahla, tato delikátní jednohubka je pro Vás přesně tím pravým. (Netflix)

Krysař (2023)

Roald Dahl je výborný vypravěč, což v kombinaci s úhledným režisérským stylem a lícujícími hereckými výkony činí z tohoto krátkometrážního počinu výtečnou podívanou s mnoha skrytými významy. (Netflix)

Labuť (2023)

Jímavá povídka v kombinaci s neotřelým režisérským stylem skýtá úhledné vizuální vjemy společně s velkou dávkou empatie. (Netflix)

Otrava (2023)

Kombinace povídek Roalda Dahla a specifického režisérského rukopisu Wese Andersona je něco, co bylo už od začátku předurčené k naprostému úspěchu! (Netflix)

Gran Turismo (2023)

Očekávaný průměr. Na snímek Gran Turismo od talentovaného režiséra Neilla Blomkampa jsem se velmi těšil, jelikož tato legendární hra mě provází celý život, stejně jako láska k autům obecně. Ale i když jsou závodní složky a auta obecně nasnímána skutečně velkolepě a dravě, tak i tak na Vás začne bohužel vystrkovat růžky nedotažený laciný příběh a olbřímí stopáž. Právě tyto atributy chtě nechtě kazí celkový divácký zážitek, což ani skvělé závodní elementy nezachrání. Ve finále tedy dostaneme fajn nenáročnou jednohubku bez větších diváckých výzev, z níž by se dle mého názoru dalo vykřesat mnohem více. Potenciál ikonické značky a atraktivního motorsportu totiž skýtá daleko více než jen plochou podívanou na volné odpoledne. PS: David Harbour je prostě neskutečný sympaťák! „If you miss a line in the game, you reset. You miss it on the track, you could die.“

Nikdo tě nezachrání (2023)

Na první pohled originálně pojatá látka, jejíž výsledné zpracování ale poměrně pokulhává. Lví podíl na tom má zejména chatrný příběh, který po většinu času pouze lacině šustí papírem, což v kombinaci s táhlými záběry a téměř nulovému napětí nedělá zrovna dvakrát velkou dobrotu. Ve finále zde tedy zaujme pouze pár slušně vystavěných scén a výborná Kaitlyn Dever, která prodává všechny emoce i za naprosté absence slov. (Disney+)

Bod obnovy (2023)

Již od prvních vteřin předpremiéry jsem musel v trestuhodně prázdném kinosále hledat spodní čelist na podlaze, jelikož production values snímku Bod Obnovy mohou směle konkurovat velkým holywoodským počinům. Na první pohled na Vás totiž dýchne zjevná inspirace legendárním snímkem "Blade Runner", z něhož si tvůrci vypůjčují monumentální (a milovaný) brutalismus, futuristicky vypadající vozidla a jakousi celkovou "špinavost", která velmi dopomáhá v uvěřitelnosti celého pracně budovaného světa. Musím zde tedy vyseknout hlubokou poklonu architektovi a vlastně i všem, kteří se na této nádherné vizi jakýmkoli způsobem podíleli. Právě oni ukazují všem okolo, že dobře vypadající filmy se světovým puncem lze dělat i u nás. Je tedy trochu škoda, že se v záplavě těchto atributů tak nějak zapomnělo na propracovanější příběh. Nechápejte mě ovšem špatně – Bod Obnovy je ve svém jádru poctivá detektivka ze staré školy, na níž je naroubován oku lahodící moderní háv, nicméně i tak jsem se neubránil pocitu, že scénář by určitě snesl pečlivější dohled. Dialogy jsou občas totiž vážně toporné a některé scénáristické rádoby kličky snad sloužily jen k tomu, aby závěrečné titulky nepřišly moc brzy.  Avšak i přes tento zjevný a občas bolestivý neduh si Bod Obnovy s radostí nadhodnotím a Vám doporučím, abyste zašli do kina, protože za to, jak celý film vlastně ve finále vypadá si tvůrci dozajista zaslouží Váš čas a peníze za vstupenku. A já jen doufám, že podobně ambiciózních projektů bude v naší malé kotlině vznikat čím dál tím více, jelikož Bod Obnovy v mém filmovém srdci probudil naději na lepší zítřky. Skvělá práce! (Viděno v kině CineStar IGY České Budějovice)

Men (2022)

Velmi znepokojivá podívaná zasazená do nádherných anglických reálií, která zejména v první polovině naplňuje definici atmosférického dramatu. Všechno od zvoleného soundtracku až po vtahující kameru zde funguje v dokonalé harmonii, u níž začnete doufat v další překvapení nadějných tvůrců. Bohužel, v polovině druhé se celý tento optimisticky načrtnutý koncept zcela rozpadne a celý snímek se najednou začne neuvěřitelně táhnout, přičemž by se v tomto bodě dala velmi snadno vytknout i do očí bijící zahleděnost režiséra do sebe sama. Pomyslnou korunu tomuto všemu pak nasazuje neuvěřitelné "WTF" finále, u něhož jsem si chvíli nebyl opravdu jistý, zda sním či bdím. Škoda, potenciál na další žánrový milník zde vážně byl. Tak snad příště! (HBO Max)

Vocasy na tripu (2023)

Nekompromisně vulgární jízda, která polomrtvý komediální žánr resuscituje tím nejlepším možným způsobem. Tak zhruba nějak takto lze v jedné krátké větě popsat snímek režiséra Joshe Greenbauma honosící se názvem Strays, který má sice poněkud jednoduše přímočarou premisu, nicméně prim zde hrají převážně ony přisprostlé gagy, u nichž tvůrcům zjevně (Díkybohu!) nebylo opravdu nic svaté. Se čtyřnohými hrdiny tedy zažíváme epický road trip vyplněný neuvěřitelně absurdními situacemi, které dozajista spolehlivě potrápí Vaši bránici. Pokud tedy hledáte ujetou a nekorektní zábavnou jednohubku na volný večer, Strays jsou prostě a jednoduše tím pravým. Skvělá práce! „You can learn how beautiful it can be when you're off the leash.“

Mluv se mnou (2023)

Neotřele pojatá záležitost, na níž nelze primárně nahlížet jen jako na čistokrevný horor. V hlubokém podhoubí je zde totiž zakořeněná znepokojivá psychologická rovina, která v kombinaci s vtahující kamerou navozuje mnohem tísnivější pocity, než by kdy dokázala jednoduše přímočará látka. Jsem vážně velmi rád, že se v tomto zoufale vyprázdněném žánru občas najde svěží vlaštovka značící světlé zítřky. V tomto případě jsme totiž vážně dostali výtečnou podívanou, u níž budete pociťovat ono dobře známé mrazení v zátylku. Tohle se zkrátka moc povedlo, pročež vám mohu snímek Talk to Me bez sebemenších skrupulí jen a jen doporučit. Skvělá práce! PS: Sophie Wilde je bezesporu hereckým objevem roku!