Zabiják (2023)

Po vlažných, neřkuli i vyloženě zklamaných prvních recenzích jsem se nového snímku od slovutného Davida Finchera docela bál, nicméně dle mého názoru to dopadlo vážně velmi dobře. The Killer je totiž hutnou thrillerovou náloží, v níž Michael Fassbender předvádí svůj zřejmě nejlepší herecký výkon. Režisér velmi zdatně buduje atmosféru, tepe promyšlené kroky Zabijáka a po malých krůčcích pevně směřuje k rozuzlení jeho osobní vendety. V tomto bodě je tedy záhodno zmínit i precizní scénář, který je díky svému rozvážnému pojetí dokonale vtahujícím zážitkem. Jistě, v některých momentech jsou velmi citelná tvůrčí zaškobrtnutí a hluchá místa, avšak v rámci nezvykle meditativního celku jsem tyto drobné neduhy velmi rád přehlížel. Co tedy dodat na závěr? Mám velkou radost, že David Fincher dostal po výtečném snímku "Mank" další možnost natočit si přesně to co chtěl. Opět to sice není moc přívětivá divácká záležitost pro masy, nicméně pro fanoušky jeho tvorby a stylu se i přesto bude jednat o velmi vydařené dílo, k němuž se, stejně jako já, jednoho krásného dne opět vrátí. Opravdu doufám, že se v v blízké době dočkáme dalších srdcových projektů tohoto bezesporu talentovaného režiséra. Skvělá práce! (Netflix) „Stick to your plan. Anticipate, don't improvise. Trust no one. Never yield an advantage.“

Expend4bles: Postr4datelní (2023)

Tak tohle vážně hodně bolelo. Čtvrtí Expendables jsou totiž dokonalou esencí toho nejhoršího, co může populární akční značku potkat. Vše je zde očividně narychlo šité velmi horkou jehlou, příběh je neuvěřitelně stupidní, záporná postava je k smíchu a samotný tým je tentokráte složen z druhořadých jmen. Pomyslným posledním hřebíčkem do této rakve čirého zoufalství je pak vizuální stránka, která je, nelze to říct jinak, totálně a nechutně odporná. Jediným pozitivem tedy zůstává božská Megan Fox. Doufám tedy, že už tuto sérii nechají tvůrci nadobro spát, protože pokud hodlají pokračovat v tomto duchu, nic dobrého z toho vážně nekouká. „What a fucking mess this turned out to be.“

Sly (2023)

Legendární Sylvester Stallone nás provází při vzpomínání na svou pestrou kariéru a ty nejzásadnější snímky. Bohužel, filmová stopáž tomuto formátu moc nesluší, spíše bych ocenil komplexněji pojatou minisérii – podobnou jakou měl třeba před pár měsíci Arnold Schwarzenegger. V této podobě se totiž v mnoha tématech pouze trestuhodně klouže po povrchu a nejde se do patřičné hloubky. Avšak i přes tato zjevná negativa se stále jedná o "must-see" dílo, které fanoušci této akční ikony zkrátka musí vidět. (Netflix)

Přízraky v Benátkách (2023)

Vkusně natočené a vizuálně opojné dílo, které je diametrálně odlišné od předchozích dvou snímků. Snímek A Haunting in Venice režiséra Kennetha Branagha Vás na první dobrou zaujme svou kamerou a zejména uzavřeným prostorem starého domu v Benátkách, což skýtá zajímavé psychologické, takřka hororové hrátky. Do tohoto je pak naroubován vtahující detektivní příběh, jehož rozuzlení je, stejně jako v předešlých počinech, sice jasné poměrně záhy, nicméně i tak jsem si pátrání věhlasného detektiva královsky užíval. Tvůrci zde totiž se všemi postavami rozehrávají promyšlenou hru na pověstnou kočku a myš, pročež možná právě proto jsem měl z celého projektu velmi dobrý výsledný dojem. Samostatnou kapitolou je pak plejáda známých hereckých jmen, která sice nejsou tak zvučná jako v předchozích dvou snímcích, avšak i tak si jejich uvěřitelné herecké polohy jaksepatří užijete. Co tedy dodat na závěr? A Haunting in Venice je vydařenou demonstrací toho, že Kenneth Branagh má stále ještě hodně neprobádaných uliček, kam lze tuto ikonickou postavou posouvat. Doufám tedy, že se slovutný detektiv pod jeho režisérskou, potažmo i hereckou taktovkou ještě alespoň jednou vrátí. Skvělá práce! (Disney+) „Scary stories make real life a little less scary.“

Seminář (2023)

Zábavná hororová jednohubka, která se ve své podstatě nebere vůbec vážně. Vyjma kreativních mordů zde rovněž zaujme i šikovný střih či třeba neobvyklá kamera. Pokud tedy hledáte nenáročný "slasher" na volný večer, zde jste opravdu správně. Dobrá práce! (Netflix)

Pád domu Usherů (2023) (seriál)

Velmi vydařená atmosférická záležitost od prověřeného Mike Flanagana, který nám přináší klasickou povídku od Edgara Allana Poe v aktualizované moderní podobě. První věcí, která Vás na této minisérii zaujme je vtahující kamera společně s hudebním doprovodem, jehož pestrá paleta spolehlivě navnadí před každou vypjatější scénou. Dalším bodem pak zůstává scénář, který je i v této podobě velmi chytlavý a organicky posouvá celý děj vpřed. Jistě, tvůrci by sice mohli poněkud ubrat na všudypřítomné poetičnosti, avšak to byl zřejmě záměr, který zrovna v mém případě bohužel nedopadl na úrodnou půdu. Naleštěnou a působivou vitrínou jsou zde vyjma výše zmíněných atributů ale herecké výkony, z nichž poměrně markantně vyčnívá precizní Bruce Greenwood a především dokonalá Carla Gugino, jejíž jedinečná aura si krade celý projekt pro sebe. Pomyslnou třešničkou na tomto delikátním mrazivém dezertu je pak účast Marka Hamilla, jenž si svou postavu užívá plnými doušky. Co tedy dodat na závěr? The Fall of the House of Usher je skvělou hororovou podívanou, která má především velký potenciál přilákat ke knihám Edgara Allana Poe další generaci čtenářů. Pokud tedy odhlédneme od nesporných kvalit, tak už jen díky tomu si tvůrci dozajista zaslouží náš nehynoucí respekt. Skvělá práce! (Netflix) „The House of Usher. May it rest in peace.“

Zabijáci rozkvetlého měsíce (2023)

Monumentální žalozpěv o úpadku společenství, skrze který nám režisér Martin Scorsese vypráví temnou a bolestivou kapitolu americké historie. Díky olbřímí stopáži se nikam nespěchá – režisér pomalu a jistě buduje atmosféru, črtá mezilidské vztahy a vykresluje nevyhnutelné zakořenění závisti a s tím spojenou neukojitelnou touhu po penězích. Právě díky tomu na Vás bude příběh snímku Killers of the Flower Moon působit o to více, jelikož je zde čas a místo na to, aby byl odvyprávěn se všemi nuancemi tolik potřebnými pro finální katarzi. S tím vším jde ruku v ruce precizní scénář, díky němuž Vám i ty tři hodiny utečou až podezřele rychle a také zejména vybroušené herecké výkony. Troufám si zde tvrdit, že herecký tandem ve složení Leonardo DiCaprio a Robert De Niro zde předvádí svůj životní herecký výkon. Jejich kalkulující, hamižné a v případě DiCapria i neuvěřitelně tupé charaktery drtivě kontrastují se zemitým, klidným a důvěřivým hereckým výkonem Lily Gladstone. Tato křehká rovnováha vytváří dokonalý herecký koncert, kde každému z nich věříte každou repliku a utrápený výraz. Režisér s těmito atributy pracuje s vervou sobě vlastní, pročež se před Vámi rozestře naléhavá a mnohdy i zoufale frustrující dobová obžaloba, která je navíc ještě podtržena neočekávaným, avšak o to důležitějším závěrečným cameem. Je vážně neuvěřitelné, že i v tomto pokročilém věku lze natočit svůj opus magnum, něco tak divácky náročného a zároveň tak provokativně jiného, že se nad tím vlastně až tají dech. Martin Scorsese je zkrátka režisérský mág, od něhož lze ještě stále čekat velké věci. A je tím bezesporu i tento snímek, který je i navzdory nesporným kvalitám a jímavému příběhu bohužel odsouzen ke kasovnímu neúspěchu. Já však ale věřím, že si Killers of the Flower Moon své příznivce a skalní fanoušky přesto najde, protože a jednoduše - THIS IS CINEMA! PS: Je více než jasné, že o jednom z nejžhavějších kandidátů na Oscara v drtivé většině kategorií je právě definitivně rozhodnuto. PPS: Malá, avšak výrazná role Brendana Frasera vážně velmi potěšila! (Viděno v kině CineStar Čtyři Dvory České Budějovice) „Can you find the wolves in this picture?“

Uprostřed ničeho (2023)

Poměrně uvěřitelně zpracovaná survival záležitost, která zejména v první polovině nešetří syrovou brutalitou, což je občas "naředěno" poněkud plochým zobrazením totalitního světa. V polovině druhé ale začne vystrkovat růžky nedotažený scénář se svými neduhy, kde by nebylo na místě celý snímek třeba o půl hodiny zkrátit, aby se tomuto zbytečnému nešvaru předešlo. Avšak i tomuto atributu navzdory nakonec dostaneme solidní dramatickou podívanou, která v rámci svých možností dokáže velmi slušně zabavit. Dobrá práce! (Netflix)

Ahsoka (2023) (seriál)

Vydařený seriál z milovaného Star Wars univerza, který sice má poněkud vágní start, nicméně pak, když si všechno konečně sedne, všechno začne fungovat jako po drátkách. Ashoka režiséra Dava Filoniho se může pochlubit vtahujícím příběhem a precizně dávkovanou akcí, která působí civilně a uvěřitelně. Za zmínku zde rovněž stojí i samotné obsazení, z něhož vyjma Rosario Dawson markantně vyčnívá i Ray Stevenson či třeba Lars Mikkelsen jakožto velkoadmirál Thrawn. Jsem vážně velmi vděčný za to, že se tvůrci rozhodli tuto trestuhodně opomíjenou postavu přivést do hraného Star Wars světa. Jeho děsivá aura dodává každému záběru zcela nové podtóny, které příjemně navnadí na další sérii. Co tedy dodat na závěr? Pokud máte rádi počiny ze světa Star Wars a jste obeznámeni s dějem animovaného seriálu s podtitulem "Rebels", tak Ashoka je přímo pro Vás. Již od samotného začátku je zde totiž citelný fakt, že seriál vznikl díky přičinění skalního fanouška Filoniho pro nás, další fanoušky. Právě díky lásce a respektu, který látce prokazuje totiž Ashoka vypadá naprosto skvěle a lahodí mým očím, již od dětství upřeným k předaleké galaxii. Skvělá práce! PS: Pomyslnou třešničkou na dortu pak zůstává účast Haydena Christensena, který si užívá každou vteřinu své ikonické role! (Disney+) „Your legacy, like your Master’s, is one of death and destruction.“

Ještěr (2023)

Rozvážně plynoucí detektivka, která místo divoké akce raději sází na pomalé budování postav v čím dál tím hustší atmosféře nedůvěry. Snímek Reptile režiséra Granta Singera rovněž zaujme i precizními hereckými výkony, z nichž markantně vyčnívá tradičně spolehlivý Benicio Del Toro. Co se samotného příběhu týče, tak ten do první poloviny připomíná klasickou severskou detektivku, která se v polovině druhé začne čím dál tím vice zamotávat, přičemž ale tak nějak začnete tušit, jak to vlastně celé asi dopadne. To je dáno zejména drobnými scénáristickými nuancemi a vtahující kamerou, kterou působivě doplňuje civilní soundtrack. Ve finále tedy dostaneme velmi vydařenou komorní detektivku, jejíž nenucené tempo v dnešní uspěchané době působí jako čisté zjevení. Doufám tedy, že podobně střižených projektů bude jen a jen přibývat. Skvělá práce! (Netflix) „Can I Show You Something Strange?“