Král z ostrova Bastøy (2010)

Viděno v rámci festivalu Severská filmová zima 2012. Formálně prakticky dokonalý film, výběrem herců, exteriéry, hudbou. Skandinávie jako řemen. Téma drsné, nemá cenu rozebírat. Fantasticky odvyprávěný příběh, který sledujete s odstupem. A mnohokrát mě napadlo už během projekce: sakra mám vůbec zapotřebí se na tohle dívat, na tenhle morální hnus a peklo, připravené člověkem-zrůdou člověku-dítěti ?? A ihned se sám zastyděl za slabost a zbabělost.

Pravda o mužích (2010)

Viděno v rámci festivalu "Severská filmová zima", za kterýžto můj veliký dík Severskému filmovému klubu, a..prostě jen houšť !!. K filmu - skvěle obsazený Thure Lindhardt v roli Madse, v jehož projevu i výrazu tváře je touha po lásce, kukuč rošťáka, dychtivost ustrnuvšího scenáristy, otrávenost rutinéra i pochybnosti o dosavadním běhu života. Komedie jede ve svižném tempu ( a doslova od první minuty kolaudace Madsova nového domu)...a nad vším stojí laskavost, smířlivost a pochopení..k nám všem. Brilantní gagy a nepolevující soucit s Madsem, vyčerpaným z nesčetných eskapád. Tohle je u mě komedie, prostě lidská..a pro někoho třebas i s "nastaveným zrcadlem". Bez zbytečné sladkosti, hypersentimentu Lásky nebeské apod., prostě skvěle vyvážená podívaná, až se divím, že dávám jen čtyři hvězdičky. Takže čtyři a půl...

3 (2010)

Tak poprvé jsem se s Tykwerem nepotkal. Slabý výraz pro totální se minutí. Měl by jeden hodnotit film, který ho neosloví vůbec ničím ? Nevěřil jsem ději, motivacím , hercům, prostě ničemu a místo boření genderových stereotypů mi bylo nanic... Velice zajímavý komentář - Marigold. Na krátkou dobu jsem pocítil úžas nad tím, jak rozdílné vnímaní může být...

True (2004)

Neuvěřitelný nářez. Fakt nevím, co k tomu dodat. Takhle uchopit kratičkometrážní tvar ..klobouk dolů.

Občanský průkaz (2010)

Opakovaně ždímané téma, nicméně film uběhl jako voda bez nervozního pokukování na čas zbývající do finále. Z hereckých figur určitě vyzdvihuji Martina Myšičku, stojícího minimálně o patro výše než zbytek ansámblu. Pro vyšší hodnocení mi asi chybí paralela ve formě evokace aspoň trošku podobných vzpomínek, bohudík ( bohužel ?) - žil jsem jinak. Trošku problematické vysvětlit svým dětem že toto není realistický záznam celé šíře tehdy žitého života... Bylo by hezké, kdyby se touto povedenou reminiscencí normalizační doby český film odpíchl k novým tématům a uzavřela se tak určitá kapitola... Film nic nikam neposouvá, příjemně prošumí před očima. Koneckonců díky za to.

Po smrti (2008)

Pro mě jasných pět hvězdiček, protože mám rád tenhle žánr filmu, pomalé tempo vyprávění příběhu, mám rád typově přesně obsazeného Johna Malkoviche, fascinující Desplatovu hudbu, mám rád Romaina Durise ( byť zde ponekud křečovitého..). Mám rád třebas i patos v úměrně padnoucím kabátě. Je to film o odvrácených - ne nutně negativních - stránkách našich životů, o těch, které hloupě upozaďujeme jako nějakou samozřejmost. O oněch "věcech mezi nebem a zemí". Film vyžaduje klid, čas a snad i schopnost se podobně dívat na život.

Vicky Cristina Barcelona (2008)

Pohodová komedie o slunci, Barceloně, krásných tvářích, temperamentní hudbě a nikdy nekončících vztahových peripetiích a " falling in love" navzdory rozumu a svým vlastním očekáváním. Nic víc, nic míň - skvělé. Woody na lehké struně turistického opojení, nezapomínajíce na veškerou moudrost svých dnes již klasických filmů.

Malá Miss Sunshine (2006)

Velmi přitažená za vlasy, přesto svižně plynoucí a ve svém vyznění nadmíru pozitivistická road movie. O síle týmového ( zde rodinného ) ducha. Před pár dny jsem shlédl Osamělost prvočísel o pekle a nenapravitelných traumatech rodinné výchovy, takže perfektní kontrast.

Pán velryb (2002)

Nemám žádný "Top 10", což mi nebrání, abych tam tenhle film zařadil. Tenhle snímek je dokonalý jako celek, obrazem,hudbou, herectvím, námětem, poselstvím a nevidím sebemenší důvod nějak pitvat jednotlivosti.

Utopie - Nejvíc lidí žije v Číně (2002)

Náhodně shlédnuto po dalším googlování stran podivuhodností severského filmu. Že se jedná o jakési asociace k programům norských politických stran mi bylo zcela utajeno a zůstalo neobjeveno po celou stopáž. Neřekl bych, že k újmě. Jde o poetické miniatury lokalizované do prostředí vesnické benzínové pumpy, hrabalovsky úsměvné s leckdy ( většinou ) mrazivým podtónem, jak to mám rád. Myslím že směle interpolovatelné kamkoliv do evropského časoprostoru. Nad smyslem názvu dumám dosud, kdo pochopí, prosím do pošty. Díky.