Reklama

Reklama

Nejsledovanější žánry / typy / původy

  • Drama
  • Akční
  • Komedie
  • Horor
  • Sci-Fi

Recenze (122)

plakát

Rozhněvaný muž (2021) 

Film jsem viděl až se zpožděním, takže jsem bohudík věděl z recenzí a reakcí do čeho jdu. Protože jinak bych byl asi lehce zklamán z toho, že jsem dosta film od Ritchieho bez jeho stále dravého stylu, do filmu, kde je Jáson opět za drsňáka a kosí zlé lidi. Jenže ono to má něco navíc. Ono to má nasranost, kterou potrhuje brutálně znějící soundtrack. Ono je to zlé, chladné a jde si to systematicky za svým, stejně jako hlavní postava (slovo hrdina tu nemá co dělat). Je to prostá, jednoduchá. ale sakra brutální cesta zlomeného muže za pomstou podaná naprosto bez příkras.

plakát

Temné léto - Série 2 (2021) (série) 

Z první série si pamatuji jen pár utržků a scén a bojím se, že to tak bude stejné i v sérii druhé. Po naprosto skvělém úvodu, který sliboval brutální akci nebo alespoň skvěle nasnímanou akci, jsme se dostali do jakéhosi mezi času, kde se hodně povídá, málo stříhá, moc nepřemýšlí a prostě se toho tam moc neděje. Navíc pokud nemáte místo hlavy nádobu na zvratky, budete neustále kroutit hlavou nad smyslem epizodního vyprávění. Stejně jako v první sérii je k ničem a kdyby každou 4 epizodku vyhodili a radši se více věnovali hlavním postavám, udělali by lépe. Takže je to lepší než první série? Rozhodně! Ale na čtyři hvězdy to ještě není. A to i přesto, že poslední epizoda jede v tempu té první a zanechá velmi příjemnou pachuť tlejícího masa na patře.

plakát

Temné léto - Zima (2021) (epizoda) 

Tohle byl prostě a jednoduše famózní vstup do druhé série. No dobře, první sérii jsem sjel při nemoci a za normálních okolností bych se na to vysral. A to především kvůli chaotickemu epizodnimu stylu vyprávění, které nedává příliš smysl a je to vlastně fakt k hovnu.  To je bohužel zpátky i v druhé sérii ve vší smysl nedavajici parádě.  Jenže když do vás tvůrci narvou strhující, maso drásající úvod na jeden dlouhý záběr, pochopíte, že tady se jede hlavně na efekt. Je to špatně? NE! Těch dlouhých záběrů je tam několik a kvalitativní skok oproti první sérii, co se vizuální stránky týče, je astronomický. Takže já jsem chycen stejně jako tlejici maso mezi zuby do hlavy streleneho souseda, který se vás před třemi minutami snažil sežrat, ale vy a vaše brokovnice jste proto neměli pochopení.

plakát

Od koťátek pracky pryč! Hon na internetového zabijáka (2019) (seriál) 

Netflix opět dokazuje, ze patří mezi dokumentární špičku. Naprosto skvělý výběr tématu a opět skvělé audiovizuálně zpracované. Co už je k diskuzi, je závěrečný point, který trochu zahrává do autu všechny ty znepokojující otázky, výpovědi a výsledky sledování určité skupiny lidi, lajků, kteří opravdu mohou někoho uhnat k smrti. Ale pro americké publikum, tipuji, to bude to krásné meta sdělení, které potřebují a po kterem si řeknou WOW! Zároveň to ale, dle mého, podporuje touhu stát se slavným. Tedy touhu, kterou mel sám Luka. Ale to bychom se dostali ze 3 episod na nejméně 6 a hledali bychom podstatu lidského bytí. Ve výsledku tedy perfektně zpracováný dokument o úlisném slavomanovi, kterého honí parta lidí, kteří tráví svůj čas nejraději na Facebooku. Edit// Pokud si po skončení seriálu vygooglite Luku na wiki. Zjistite, hned v prvním odstavci, ze jeho matka, ktera vystupuje v dokumentu, není uplne normální a že, co se tyce lásce k zvířatům, jsou na tom stejně. Což je výtka směrem k tvůrcům. Protože pokud ma vaše matka obsesivní poruchu a otec je schyzofrenik, mate velkou šanci stát se hvězdou docu série o šíleném vrahovi

plakát

Barry Seal: Nebeský gauner (2017) 

Velmi příjemné překvapení. Na film jsem se nechtěl nikdy, skutečně nikdy podívat. Očekával jsem totiž onanii nad Cruisovým mužstvím, které bude v přímé úměře s letadly, kterými dopravoval drogy z Kolumbie do Států. Pak jsem v těžké rýmové indispozici hleděl neusínajíc do stropu a zapnuvší na notebooku Netflix, uviděl v doporučení American Made. Inu klik dal klik a rozběhl se neuvěřitelně odsýpající film s nádhernou stylizací a střihem. Ano, není to Scorssese. Nečekejte žádnou hloubkovou sondu do nitra pašeráka, politiky CIA, DEA, FBI, nebo libovolného kolumbijského drogového kartelu. Ne ne. Tohle je čistá zábava, která jede na 120 procent od začátku do konce. A pokud můžu doporučit - dopředu si o Bartoloměji Lachtanovi nic nehledejte. Konec pak bude stát opravdu za to.

plakát

Joker (2019) 

Hnus, deprese, husí kůže a silné nutkání podřezat si žíly. Asi takhle jsem se cítil 3/4 filmu, a to hned od začátku! Naprosto suverénní režie, která se proměňuje s vývojem hlavní postavy. Takhle pevné, sebevědomé a ucelené uchopení filmu jsem dlouho neviděl. Jáchym Fénix je magor, to už o něm víme, ale to, co předvedl tady, je jeho životní role. Totální herectví, totální proměna v patolízala, který se pod tíhou zlého světa stane monstrem. Hudba, kamera, střih, výprava....všechno jede na max a já jsem letos a ani hezkých pár let zpět neviděl lepší film. A co se týče komiksového žánru, rovnou vám říkám, že tohle je nejlepší komiksovka všech dob. Nejsem uplný znalec, ale něco jsem s Batmanem přečetl a strašně se mi líbí, jak si z různých komiksů bere jen to nejlepší. A smrt Waynových rodičů? To, co nás sralo u BvS, tady funguje parádně. Přesto, že je to přesně ta samá scéná, jakou bychom čekali. Zapadlá ulička, perly, všechno. Ale ono to prostě funguje. A že se v Kameňáku končilo vtipem? Tady ten vtip posunuli v grotesku...v krvavou grotesku a udělali nádhernou tečku za celým filmem a jeho proměnou z pouze opatrného nahlížení litované postavy, až po suverénní zobrazení chaosu a radosti z násilí.

plakát

Zaklínač (2019) (seriál) 

Nehrál jsem hry, nečel knížky. I tak mě ten seriál strašně chytil. A to i přes, bohužel, několik neduhů, které prostě odpustit nelze. Chápu, že první dvě knihy jsou povídkové a že se v nich skáče v čase bez jakéhokoliv upozornění, ale u seriálu to jednoduše nefunguje. Ano, čtenáři jsou nadšeni! Drželi se přeci předlohy! Ale s knížkou trávíte i několik dní, čtete jí, mozek to vnímá a skládá jinak. Člověku, který nečetl ani obal knížky o Zaklínačovi, dojde tahle neposloupnosti až někdy u 4. dílu a v posledních dvou episodách dá co proto mozkovým závitům. Kdyby těch dílů bylo 12, 16 možná by to fungovalo lépe. Dalším mínusem je laciné zpracování, které mi občas připomínalo seriál Čarodějky (ano, dá se říct, že jsem pamětník). Někdy je to vidět více, někdy méně. Pokud ale tohle měla být netflixovská odpověď na GoT, tak takhle tedy ne. Nicmeně Cavill, ačkoliv mi jeho vzhled uplně neseděl, alespoň ze začátku, táhne svým charizmatem díl od dílu a pokud vezme svoje naleštěné kopí do pracek a začne s ním sekat údy a probodávat hrdla, je na co koukat, a to především díky skvělé choreografii. Mytologie je perfektní, příběh taktéž (ačkoliv jsem k jeho podání napsal své). Pro mě osobně parádní vstupenka do tohoto světa (knihy a hry kupuji okamžitě). A těším se na, doufám, lepší druhou sérii.

plakát

Balada o Busteru Scruggsovi (2018) 

Nejzbytečnější film, který jsem za posledních par let viděl. I skoro dva tydny po shlédnutí, nedokážu pochopit základní otázku, kterou si jako tvůrce čehokoli musíte položit. Ta otázka zní Proč? Několik příběhů, balad, naskládaných za sebou. To je všechno. Nečekejte od toho víc. Nečekejte smysl, poselství, prostě nic, co filmy od Coenů mají. Kdyby to vydávali na svem youtube kanálu jednou za 14 dní - paráda. Ovšem jako celek to nedává žádný smysl. Ty příběhy nic nespojuje. Proste se kouknete na par příběhu z divokeho západu a můžete jit třeba spát. Technicky v pořádku. Vtipné obcas ano. Příběh není. Radši si opravdu přečtěte, pusťte nazpívané balady. Dávají o dost větší smysl.

plakát

Aquaman (2018) 

Kdyby mi bylo 12 a chtěl bych jít s partou spolužáků do kina na ten super velkej akční film o Akvamenovi, dal bych 5 hvězd a ještě bych se dožadoval POMA, aby přidal další, šestou hvězdu. Jenže mi je skoro třicet a přeci jenom chci i od akčních filmů malinko víc. Ale opravdu ne o moc víc. Stačilo by mi, kdyby hlavní hrdina nebyl dement, kterému musí všichni okolo něj říkat, co má dělat, protože on sám nemá mozkovou kapacitu na to, aby se sám rozhodl. Je to vlastně takový mileniál, kterému musíte všechno přišplouchnout pod nos a tak ho trochu i nenápadně nasměrovat, aby vůbec něco udělal. Samozřejmě mu musíte říct, že je král, jinak by nehnul ani žábrou. Když ale pominu tuhle dost podstatnou část každého filmu, musím říct, že akce byla skvostná! A to především ta suchozemská. Parádní honička v italském městečku, která se odehrává na dvou místech zároveň a kamera mezi nimi přelétává v jednom záběru. Prostě krása. Nemluvě o fajtu Nikol Kidmen. která to tam prostě pořád má... No nic, víc jak dvě to nebudou, protože jsem si snad nikdy víc nechtěl pustit filmy od Tarkovského, než po konci tohoto debilního filmu s úžasnými akčními scénami.

plakát

Mission: Impossible - Fallout (2018) 

Tom Cruise asi věděl, proč svěřit druhý díl stejnému režisérovi/scénáristovi. Vlastně ani nevím, odkud mám začít chválit. Film šlape od začátku do konce tempem sprintujícího Hunta a pokud nepočítám vyvrcholení vrtulníkové honičky (už jenom to slovní spojení!), které bylo over the edge (doslova!) a bez kterého by to nebyla ta Mission Impossible, kterou očekáváme a vlastně i chceme, jedná se o naprosto nejlepší díl celé šestidílné série. Tedy do téměr samotného konce jsem sledoval nejlepší akční film za hodně dlouhou dobu. Respektive akční film těchto rozměrů. Po komorním začátku se totiž ocitáme v letadle nad Paříží a od té doby se pohybujeme v nádherných (a určitě i sakra drahých) lokacích. Automobilová honička ulicemi Paříže strká do kapsy snad i Bourna. Dynamenická, přehledná, s neskutečnými záběry, kde se z velkých celků dostanete v jednom záběru až na nos Etahana Hunta, vlastně Cruise, který se musí živit pránou, protože nechápu, jak může DOOPRAVDY vyskočit z letadla, sednout do auta a provádět s ním to, co s ním provádí a následně běžet přes půlku Paříže, zlomit si kotník a zabít pár panošů. Neskutečný. Co se týče příběhu, ten originalitou příliš neplýtvá, jen mírně upgraduje. Celá IMF, Ethan a jeho banba tu stojí proti stejně silným a vychcaným protivníkům. To znamená, že když Ethan vymyslí něco neprůstřělného, druhá strana vymyslí něco ještě lepšího. Takhle se trumfují a víceméně všichni se dostávájí ke stejnému cíly. Jen má prostě na chvíli na vrch ten a pak zase onen. Celý příběh vlastně žene touha hlavního hrdiny napravit svojí chybu ze začátku filmu. O to větší motivaci má a vy mu jí prostě věříte a vidíte ji v každé kapce potu, krve (i když je jí málo) a vystřelené kulce. V současné době strká šestá M:I: do kapsy Bourna i Bonda a skáče na piedestál špionských akčních filmů. A nestojí pouze na prvním, nejvyšším stupínku, ale i na druhém a třetím. I přesto, že ten konec nijak nevybočuje ze standartu, musím dát plný počet, protože ty dvě hodiny a půl mi přišli jako 30 minut. Druhý den jsem si film pustil hned znova a bylo to snad ještě lepší. Takže 5 hvězd a jsem vělmi zvědav, co bude příště.