Bídníci (1998)

Jedno z mnoha filmových zpracování slavného románu Victora Huga vyniká hereckými výkony Liama Nelsona a Geoffreyho Rushe, ale trpí nedostatkem času. Dvě tlusté knihy jsou vměstnány do dvou hodin.

Bezva vejška (2006)

„Pamatuješ, jak jsme mámě ukradli antikoncepci a narodila se moje ségra? Tak teď máme daleko větší problém,“ rozčiluje se Justin Long, který si v komedii pro teenagery založil vlastní vysokou, když ho na žádnou jinou nevzali. Iluze prestižní školy pro loosery ale byla tak dokonalá, že se teď musí vypořádat se stovkami natěšených studentů. Přímočará komedie lehce navazuje na „prcičkovskou” tradici a spolehlivě zabije hodinu a půl volného času.

Bezstarostná jízda (1969)

Když ti dva bezstarostně vyjedou za zvuků Born to Be Wild, je to náramná jízda. Snová sekvence, kdy místo silných harlejů sjíždí LSD, už trochu drhne. Zato konec omračuje. Bezstarostná jízda je instantní motorkáčská klasika.

Bez dcerky neodejdu (1991)

Působivá adaptace románu, který vznikl podle pravdivé události. Američanka se s domestikovaným Íráncem vydává navštívit jeho rodinu. Ze pěkné dovolené se ovšem stává téměř neprodyšné vězení. Mladá žena musí vytrpět hodně strádání, modřin i strachu o svou dcerku, než se složitou cestou dostane zpět do Ameriky. Zajímavé. I když taky trochu melodramatické.

Berlínské spiknutí (2006)

Sodeerbergh začne stylově: černobílý obraz kombinovaný s autentickými záběry, nepěkně ušpiněná zápletka napovídající, že tohle je ten poravý noir, stylizace do klasických temně pojatých pletek se smrtelným nebezpečím a ještě fatálnější krásnou ženou… ale nakonec přemíra stylizace přeci jen začne vadit a závěrečnou nudu nerozsekne George Clooney, Cate Blanchett ani citace z nezapomenutelné Casablanky.

Beowulf (2007)

Příběh je poutavý, scénář je perfektní a strhující, hudba je impozantní až z ní mrazí. Animace sice sem tam připomene jen lepší počítačovou hru, v Beowulfovi jsou ale i scény, které svou fotorealističností vyráží dech - ať už je to digitální krása Grendelovy matky nebo přesvědčivé jizvy na tváři hlavního hrdiny. 3D verze bude díky létajícím šípům a šíleným úhlům kamery určitě ještě větší lahůdkou.

Americká krása (1999)

Černá komedie Sama Mandese, upozorňující, co všechno se může stát v životě jednoho bezvýznamného novináře, který se nechal zabít dřív, než to za něj udělali jiní. Skvělý scénář, výborní herci. Zábavně mrazivá podívaná.

Jestřábí žena (1985)

Zajímavě old schoolová fantasy z 80. let má romantickou tápletku a dostatečně charismatické i okouzlující obsazení, aby chytla za srdce. Rutger Hauer a Michelle Pfeiffer jsou pěkný pár, lákavým exteriérům to sluší ještě více a Richard Donner zvládne zrežírovat i akci s mečem. Jen nám ta Jestřábí žena, stejně jako většina stejně žánrových filmů z té doby, stárne. 7/10

Život v jednom dni (2011)

Life in a Day nejen ukazuje nejrůznější podoby života během jediného dne. Jako den také začíná, ubíhá a končí. Zní to naprosto banálně, ale v podání Kevina Macdonalda a za dohledu Ridleyho Scotta to je nečekaně dynamická podívaná. Spíš než dokument protkaný zlomky stovek příběhů je to film s detailně propracovaným, přitom lehce srozumitelným dějem. Videoklipové záběry zpomalují a zase zrychlují. Některé scény ukrývají potenciál, který by sám o sobě vystačil na celý film. Takhle jsou aspoň částí povedeného celku. Z fragmentů mnoha zajímavých i úplně obyčejných osudů ze všech koutů Země se nakonec zrodil jediný příběh jednoho konkrétního dne na naší planetě.

Cesta samuraje (2010)

Lákavá kombinace ronina a Divokého západu je hodně barevná a stylizovaná. A tak trochu "tarantinovská". Je na co se dívat, i když snaha rozehrát hlubší drama není na místě a chtělo by to více, jinak dost povedené, propracované akce. 7/10