Jimmy Carr: Jeho temná esence (2021) (pořad)

Dnes na mě vybafl článek o zvráceném obcování slov Jimmyho Carra, kdy jej soudí za vtip o Holocaustu. Jimmyho mám rád, je to pro mě číslo jedna, a skvělý pokračovatel dílo George Carlina, který strčí do kapsy Kevina Harta a spol. Já se u těchto skečů smál, zcela upřímně a bez obalu. Nepřemýšlel jsem nad politickou korektností, genderovým a náboženským newspeakem a prostě se chtěl smát. Zároveň se po pořadu zamýšlím nad tím jaké mám stanovisku vůči černému humoru, kde se roustuje znásilňování dětí, rodičovské rakovinotvorné patálie a další hnisy našeho světa .... moc jsem nad tím nepřemýšlel takže berte moje stanovisko with a pinch of salt, ale myslím, že by komik, na kterého se lidé koukají dobrovolně, nebo platí za jeho show by měl mít nárok využít veškerý arsenal, který mu jeho zvrácená představivost povolí. V hloubi duši víme, že ten komik není ani homofób, ani rasista, ani násilník, nebo proislámský atentátník, jen trochu hovado, každopádně mít takovou svobodu slova politik, nebo veřejně činný orgán by byl průser. Career enders - je hrozně poetický výraz a za tuhle odvahu vystoupit a mazácky urážet, ale především rozesmát publikum mu patří absolutorium.  "Každá z vás může předejít znásilnění. Stačí říct ANO" Vystoupení v hospicu: "Kdo je tady z minulého roku?"

Corpus Christi (2019)

Naprosto bezkonkurenční podívaná, která v nás musí zanechat silný dojem. Dobře zpracovaný nápad, vše promyšleno, herci zabijáčtí a celková vychýlenost, ale i důležitost církve v polské vísce je megalomansky krásně zachycena. Film není pro všechny, ale ti, co tohle dokoukají a něco uvnitř nich se pohne, tak to je skupina lidí, ke kterým bych se já rád s pýchou hlásil.

Francouzská depeše Liberty, Kansas Evening Sun (2021)

Všechno na mě před filmem působilo dojmem, že mě čeká důmyslná a patřičně potrhlá magie Wese Andersona, jenž umí zatočit s našemi smysly a posunout divácký požitek směrem, kterým se jiní autoři neodváží jít. Vše ale dopadlo jinak. Herci bravůra, ale francouzská pocta mě neoslnila, příběh byl plytký a celkově jsem film nechtěl dokoukat. Na hory zpravidla koukám na větší extrakousky - zážitek na tento rychle vyšumí.

Útěk do divočiny (2007)

Táta kdysi po dokoukání poznamenal "Ten kluk nechtěl zemřít" ... Já se na to dívám svýma mladýma očima tak, že ten kluk jinak nechtěl žít. Občas mi přijde, že to nejrozumnější co udělat, abychom život plně poznali a užili si ho je přesně něco podobného. Prostě se po stylu beatníků odprostit od přebytku materiálního zabezpečí a lidstvem vyprodukovaných diplomatických nesmyslů, jen abychom mohli svobodně dýchat a nechat se unášet řekou, kterou bychom jinak nikdy nemohli sjet. ... Já jsem taky Supertramp.

Divoké srdce Evropy (2021)

Pokud se postaráme o přírodu, pak se příroda postará o nás. Poslední kousky přírody v jinak všepožírající civilizaci. Krásná ukázka jak klimat mění podmínky pro flóru a faunu, nebo skvělá analýza kůrovce. Divočina divočinou

Lví král (1994)

Dlouhá léta jsem si na tento vynikající animák ani nevzpomněl, až teď se odehrála souhra nehod/náhod/osudů, jež byla úzce spjata právě s tímto filmem. Už v dětství jsme tohle dobrodružství žrali. Zároveň se ale jednalo o traumatizující zážitek, jelikož se v rokli odehrává srdcervoucí scéna, Scar je děsivý a podlý zmetek a vůbec hyeny také nejsou kamarádíčci. Dnes to však vidím ještě jinak. Vidím zde miliony detailů, nezastíněnou kulturu a atmosféru Afriky a Circle of Life, vidím zde parádní muzikál, přátelství, které neskončí ani po letech a dokonce přeroste v něco více a nakonec zde vidím otázku své vlastní osobnosti, odkud pocházíme a kým vlastně jsme. No a vztah otce a syna se všemi úskalími. "Život není spravedlivý Myško"

Roky a roky (2019) (seriál)

Politika ústupků a studených válek je u konce, na řadu přichází neobratná, účelově destruktivní rošáda demagogů, jež pro nás připravují scénáře, ve kterých mohou působit naši smělí hrdinové. Skvělý nápad, grandiózní provedení, technologie oplývající novými možnostmi, ale co víc skvělé predikce a pozorování z oblasti společenských vztahů mezi národy, jejich štěpení, silné trojky a neodvratnosti/nepoučitelnosti lidského plémě žít v harmonii a rovnováze. Tohle pouštějte na středních a vysokých .... a nechte studenty ať se ptají COJAKPROČSAKRA? Ta elita Británie mě vždy čas od času něčím strhne, jsou tam ti nejlepší z nás.

Život v gulagu (2019) (TV film)

Zrovna začínám se Solženicem a tohle je skvělá předehra. Šílená, brutální doba plná dystopů, která předznamenala proslulé metody fašistického Německa. Vůbec jsem si nespojil, jak moc musel Hitler čerpat z bolševického režimu, jenž vykořisťoval všechny, kdo představoval hrozbu. Začátek dokumentu trochu lepší, než druhá část. Každopádně výpovědi svědků stojí slyšet, no a záběry z Cesty kostí je taky něco nevšedního.

Byl by to hřích (2021) (seriál)

Channel 4 byl vždycky dobrej kAnál a Olly byl vždycky dobrej gay a ještě o trochu lepší zpěvák. London and AIDS OUTBREAK AT THE TIMES OF COVID.  Trochu fantaskní, prazvláštní postavy, ale atmosféra je patřičně divoká a pojetí správně ujetý.

Muž z Acapulca (1973)

Film tak starý jako moje máma, která je velkým fanouškem. Nemusela mě přemlouvat dvakrát, abych si na něj někdy podíval. Letos nám Belmondo odešel, tak je asi fajn, že padla volba na tuto vtipnou komedii s krásnou dívkou, právě letos.