• Pohádka

Tajemství českých pohádek (2012) (TV film)

Zajímavý dokument, který dává nahlédnout trochu pod pokličku. Určitě však nesouhlasím s názorem, že je pohádka jako žánr vyčerpaná a že bychom se měli přeorientovat na rodinný film! Troufám si tvrdit, že česká pohádka bude žít neustále, protože po ní bude i nadále poptávka a bude mít své diváky. Jen je třeba najít ten správný "recept" v dnešní době.

O zakletém králi a odvážném Martinovi (2018) (TV film)

Jedno se musí Slovákům nechat mají v pohádce aspoň pořádného chlapa! ;) Pěkná dobrodružná pohádka, je to sice hodně dlouho, co jsem ji viděla, ale myslím, že mi připomíná O Janovi a podivuhodném příteli, kterou jsem jako dítě milovala.

Řachanda (2016)

Až na tu princeznu, která není vůbec princezna... hrubá, tuctová, nepříjemná, neurozená, nestačí být princeznou pouze vzhledem, ale také a především charakterem! Tuším, že Vláďovi Polívkovi by role normálního prince sedla a slušela, je vysoký, celkem mužný, charismatický. Chválím za příběh a kouzelné bytosti, ty jsou rozkošné ;) "Co dáváš, to se ti vrátí."

Dům U Zlatého úsvitu (2009) (TV film)

"Nejdůležitější je místo, kam dojdeš. A neboj se udělat v pravou chvíli odvážný krok. A buď otevřený tomu, kdo ti dobře radí. A projev mu vděčnost." "Každý musí přijmout svou bolest, aby se zase mohl radovat." Kdo neuteče sám před sebou, ten se nemusí bát už ničeho."

Kouzelník Žito (2018) (TV film)

Celkem povedená, svým způsobem netradiční vánoční pohádka a myslím, že velmi aktuální svým posláním, ty odpady jsou přehnané, si je opravdu nezasloužila! Jestlipak to nebudou nějací hejtři, závistivci či konkurence. Celkové hodnocení pohádek (až na výjimky) posledních minimálně 10 let mi přijde prapodivné. :( Základní důvody vidím tři: A) český pohádkový divák je zmlsaný B) někteří diváci nebo spíše většina se prostě nemohou smířit s tím, že tady již nebude žádná taková pohádka jako je např. Pyšná princezna, Tři oříšky, Byl jednou jeden král, Jasněnka, Šíleně smutná atd.....). To není ani dost dobře možné. Zároveň ale nesouhlasím s názorem, že je pohádka jako žánr vyčerpaná..... Každopádně by tu mohla být pohádka milénia. C) některým věčným kritikům se nikdy nezavděčíte. Oceňuji adaptaci zajímavého scénáře z historie. Docela pěkně vybraná a šikovná ústřední dvojice. (Denis je velmi charismatický, roztomilý, pohledný, má čertíky v očích, ale většího střízlíka jsme jako prince tedy snad neměli....příště bych mu dala roli Jeníčka a vykrmila ho :D) Herecké výkony, které táhnou: Kříž, Bohdalová, Kostka, Vilhelmová, Polívka. Líbily se mi také pohádkové písničky. Hudba je v pohádce velmi důležitá.

Tísňové volání (2018)

Není všechno, jak se na první pohled zdá. Dobrat se pravdy je mnohdy o dost složitější.... Je velmi obdivuhodné, originální a skoro až experimentální, jak film krásně funguje, přestože je zde pouze jeden hlavní herec a ostatní jen na drátě ;) právem získala tato prvotina obrovského dánského talentu ocenění diváků na FF Sundance :)

Chata na prodej (2018)

Velmi povedené dílko, vostrá rodinka, výborná znalost českého rodinného prostředí, žabomyších válek a řešení kravin místo důležitých věcí, jak trefné, celkem dost vtipných momentů, psychologicky (nebo spíše psychopaticky;) velmi dobře zvládnuté, kontrast 3 generací skoro bych řekla až místy generační střet, babka fakt hustá (výborná Jana Synková a celkově velmi dobré herecké obsazení), jakobych to odněkud dokonale znala :(, až mě zamrazilo, zajímavé využití 4 jazyků a 3 národností, 4,5 hvězdy zaokrouhluju do plných ;) Za mě Objev roku 2018.

Rozhovory Luďka Staňka (2017) (pořad)

Staňka moc nemusím, kdyby byl žena, tak by ho před kameru určitě nepustili...., ale hosté jsou většinou zajímaví a inspirativní....

Nedotýkej se mě (2018)

Velmi intimní, lidské, citlivé, otevřené, upřímné, pravdivé, autentické, pokrokové, film působí jako na rozhraní hraného filmu a dokumentu, velmi originální počin, chcete-li se o sobě něco dozvědět a nejste prudérní, určitě na něj běžte ;) Tleskám za odvahu, boření tabu a stereotypů. Moc pěkný a výstižný komentář "vystřihl" Kokska. Škoda, že tento film nebyl oficiálně podpořen v distribuci. Uvedlo ho pouze minimum vybraných kin (mimochodem mých oblíbených ;). ČR takový film potřebuje jako sůl aneb "to, čeho se nejvíce bojíme, je přesně to, co nutně potřebujeme!"

Bez návodu (2013)

Moc milý film, tato verze je mnohem lepší, opravdovější a uvěřitelnější než francouzskobritská kopírka z r. 2016.