Jak vyrobit vraha (2015) (seriál)

Tie najlepšie a najneuveriteľnejšie príbehy píše často život sám a tento dokument je toho jednoznačným dôkazom. Výborne spracovaný, napínavý, rozčuľujúci, absurdný príbeh, pri ktorom si stále musíte pripomínať, že to nie je výmysel výborného spisovateľa ale dokument. Realita. Pravé záznamy z výpovedí svedkov, obžalovaných a právnikov. Ďalším faktorom je to, že časovo sa príbeh tiahne do súčasnosti z čoho musí mraziť na chrbte aj toho najtvrdšieho diváka. Nie je to žiadny zo 150 dokumentov o pololegendárnych masových vrahoch bez priamych svedkov a s mnohými dohadmi. Chladné fakty zoradené a poskladané do tej najnapínavejšej a najstrhujúcejšej "podívanej". Aj napriek hodinovej dĺžke epizódy som ich všetky zlhtol v priebehu dvoch dní. Dokument tejto kvality sa mi zatial ešte nepodarilo vidieť a musím povedať, že ani nič približujúceho sa tomuto kúsku som v živote nevidel. Väčšina dnešných krimi seriálov sa nechytá na Making a Murderer ani z ďaleka a to za nimi stoja týmy profesionálov. Tu "stačilo" vziať kameru do ruky a desať rokov sledovať dva súdne procesy a životy ľudí, ktorých sa týkali a je z toho strašidelnejší príbeh ako Horáciove najťažšie prípady. Pri akejkoľvek zmienke a diskusii o treste smrti by si každý jej účastník mal spomenúť, alebo najlepšie pozrieť tento dokument. Ešte stále som úplne nevydýchol ale tlieskam obom dámam za tento výtvor a som zas o stupeň pyšnejší na to, že som sa rozhodol pre Netflix. Zároveň sa vo mne s týmto potleskom a radosťou bije zhnusenie, rozhorčenie a sklamanie z toho, že takýto dokument niekde mohol vzniknúť. Či už je Steve úplne nevinný, čistý ako ľalia a nepoškvrnený alebo nie, zaslúži si spravodlivý proces, nie takúto špinavú frašku a dúfam, že jeho zviditeľnením sa niečo pohne k lepšiemu.

Orange Is the New Black (2013) (seriál)

Už dlho ma žiaden seriál (okrem Suits) nechytil tak ako ma chytilo OITNB. Nad všetkými vynikajúcimi výkonmi tróni neskutočný príbeh. Ten príbeh ale neskutočne graduje v každej sérii a už štyri série si hovorím, že tá ďalšia už musí byť slabšia. Lenže nie. Jenji Kohan, nenávidím Ťa. Ale v dobrom :). Hlavne ostatná séria (4 v dobe písania tohto komentu) a jej koniec?? Jedna bomba. Okrem pocitov prechádzajúcich škálu od pozitívnych k najhorším mi tento seriál spôsobil aj úplné prepadnutie pesničke Muddy Waters od LP. Počúvam ju dookola a stále mám pred očami čo sa pri nej v seriáli stalo.

Zyma v ogni (2015)

Mrazivé. Ťažké. Nepochopiteľné no dôležité. Pri pozeraní ťažko veriť, že sa dej odohráva len pár kilometrov od našej domoviny. Ľudia zomierajú a my sa naďalej zahľadení do svojho pseudo-kresťanského konzervatizmu dohadujeme, či to stojí za zmienku. Či sa to vôbec deje a či sme ochotní pomôcť. Naším životom vládne nenávisť a neschopnosť filtrovať, overovať a osvojovať si informácie. To čo roky platilo ako pravda je zrazu spochybnené samozvanými "revolucionármi" či už v podobe konkrétnych ľudí alebo konšpiračných webov. Paradoxne pri najväčšom množstve informácii ktoré má človek k dispozícii si zároveň prestáva byť istý žiadnou z nich. Veď všetko môže byť akosi inak i keď to doteraz bolo tak. Hejslováci predsa vedia čo ich ohrozuje! Rodina zo Sýrie, zväzkobažiaci homosexuáli, rómovia a zločinecké organizácie NATO a EÚ. Len toto stačí vysloviť nahlas a dostanete sa do parlamentu či už ste rodina alebo fašista. Dokument síce jednostranne no chladne a surovo podáva pravdu. Pravdu o tom, čo sa dialo u našich susedov. Nie prečo, čo robili druhí ani aké boli okolnosti. Len holý obraz toho, čo sa tam dialo. A to prevyšuje všetky ostatné pohľady názory a teórie. Ľudia z jednej krajiny na seba mierili zbraňami a zabíjali sa. Naši susedia.

Pixely (2015) odpad!

Túto hrôzu si neviem vysvetliť inak ako že Adam Sandler sedí jedného slnečného dňa na svojej záhrade a zistí, že zo seba už dlho neurobil hrdinu/idiota. V tom mu zazvoní mobil a dostane ponuku hrať v Pixels, čo okamžite berie. Je mu jedno, že tento "film" nemá žiadnu logiku, pravidlá mechanika a príbeh sa menia bezdôvodne asi 160 krát za film. (--SPOILER ALERT--) V jednom momente dokonca fungujú cheaty ale ako a prečo to už vysvetliť samozrejme netreba. Okružný pohľad na Adama Sandlera a Josha Gada ako strielaju na stonožnku bol výsmechom a úplne mimo celého žánru a kamery filmu. Ako už začali točiť tento otras, Adam si spomenul ako mu minule pri piatom panáku tequilly Kevin James povedal, že ešte nikdy vo filme nehral prezidenta USA (VŠETCI UVIDÍTE PREČO) a tak mu zavolal, že v takomto primitivizme si ho kľudne zahrať môže. A už to ide... V jednej hre sú postavy na strane end usera, v Pacmanovi zrazu hrajú za duchov. Proste nepochopiteľné. Do toho určite dobre zaplatené umiestnenie Qberta, ktorého dostanú ako trofej v rámci pravidiel, neskôr ho však ostatní mimozemšťania považujú za zradcu. (???) Napriek tomu, je však Qbert asi jediný sympatický bod filmu, ale aj to dokázali tvorcova pokašľať (aký som slušný). V priebehu veľkej bitky medzi mimozemšťanmi Josh Gad stretne svoju vytúženú počítačovú hrdinku a tá (aby to pridalo na absurdnosti filmu) prejde na stranu pozemšťanov. Na koniec aby film mal svoj gýčový happy ending sa Qbert premení na práve túto vytúženú bojovníčku. Lebo prečo nie. Spleť nepresností, nevtipu a lacnej akcie. Ak by som tento film nepozeral v multikine v Poprade čakajúc na môj vlak, odišiel by som zo sály asi po dvadsiatich minútach. A na záver.. ak chceme byt uplne presní (čo chceme) sú to VOXELs nie PIXELs !

A.I. Umělá inteligence (2001)

Stavím sa s kýmkoľvek, že ani náhodou Vás nenapadne ako tento film môže skončiť. Ani náhodou. Väčšinou tento pocit mám u filmov rád ale tento, nejak som sa príliš často chytal za hlavu. Prelínanie žánrov, akcie, vtipu a presladenosti. Neviete či sledujete Sci-Fi kúsok, romanťárnu alebo rozprávku. Vedľajšie postavy často nemajú pointu, princíp, dôvod prečo vstupujú do deja. Prišlo mi to akoby v priebehu filmu režisér nevedel prísť na to, ako sa z tejto šlamastiky dostať a tak je tam kúsok jedným smerom, kúsok druhým. Dve hviezdy azda len pre Haleyho výkon, inak ani sci-fi prvky nijak nezaujali. Na nočnú cestu autobusom asi primerané

Zmizelá (2014)

BUM! 5 hviezd. Fincher a jeho bravúrnosť v pravom svetle. Neskutočné dialógy a zvraty prispeli k oscarovému výkonu Rosamund Pike, z ktorej prítomnosti mi bolo zle, čo nedokázalo mnoho hororov a thrilerov. Rozum je to čo robí netvora nebezpečným a naozaj hrôzostrašným. Prehádzaná chronológia a civilná štylizácia pôsobia až tak silne, že zanedbáte reálnosť príbehu a úplne sa deju oddáte akoby sa mohol stať každému vôkol. Ben Affleck standartný výkon v napasovanej role neurazil, Neil Patrick Harris do deja nejak nesedel. To je však jediná jedna maličkosť ktorá na stotinu sekundy prižmúrila pred plátnom oko. Všetko ostatné bolo zvládnuté brilatnne. Všetky slovné hodnotenia však predčí nasledovné: až na záver filmu som si vlastne spomenul že mi na začiatku bolo treba odbehnúť na potrebu.

Temný případ (2014) (seriál)

Výborné, skvelé! Už dlho ma žiaden seriál nedostal do takej miery aby som sa naň celý deň tešil a rozmýšľal o ňom. Ťažko na ňom nájsť jedinú chybu. Celý čas vládne seriálu zvláštna atmosféra ktorá vám vlezie pod kožu v prstoch na nohách a diel po diely sa dostáva do celého tela. Neviete čo čakať, neviete kam vlastne príbeh speje a to je na tom to najkrajšie. Podozrievate každého kto sa dostane na obraz a snažíte sa prísť na to čo je vlastne Rust Cohle (McConaghey) za človeka. Či by ste s ním chceli byť kamaráti alebo ho tresnúť stoličkou po hlave. Hudba dokonalá. Jednoducho skvelé.

La cara oculta (2011)

Myšlienka výborná, jediná škoda pradlhého úvodu. Prsia hlavnej hrdinky nie sú jediná vec ktorá prvým 30 minútam filmu chýba. Absentuje tiež dráma, akcia, atmosféra, prekvapenie. Potom to však už naberá solídne grády až sa z toho vyvinie celkom slušný kúsok vo všetkých spomínaných ohľadoch. Neviem však, či po nazvaní tohto diela thrillerom sa ostatné thrillery neurazia ale viac mu sluší DRAMA. Tá to určite bola a doporučujem si ju pozrieť keď už pre nič iné aspoň pre tú nevídanú myšlienku a nápad.

86. Annual Academy Awards (2014) (pořad)

(...)Takže absolútnym víťazom so 7 soškami Gravity, za ňou Dallas Buyers Club a 12 Yrs A Slave s troma oceneniami, a dvoch plešounov si doma vyložia The Great Gatsby a Frozen.Nelutujem, že sme vydržali a opäť pozerali. Nečakal som takú "žatvu" Gravity i keď sa dalo čakať, že technické kategórie vyhrá. S Ellen to malo šmrc a vtip aký už dlho nie, ale to ma ako jej verného fanúšika vôbec neprekvapilo. Je niečo neskutočné ako takýto galavečer dokáže preniesť tú atmosféru aj tisícky kilometrov a to si ani nechcem predstaviť aký doživotný zážitok to musí byť osobne. Okrem iného priniesol aj rekord v počte "retweetov" jedného príspevku a to spoločnej selfie. A stačilo im na to pár hodín.

V zajetí démonů (2013)

Horor patrí medzi moje najobľúbenejšie žánre a preto som v hodnotení prísnejší. Táto delikatesa si však zaslúži plný počet aj keď spracováva už nadobro vyžmýkanú tému. Aj napriek tomu, že poznám bežné audiovizuálne praktiky a spôsoby strašenia vo filme, po dlhom čase sa tomuto filmu podarilo ma pár krát nachytať a podskočiť na sedadle. Menšie nedostatky vykrýva kamera, herecké výkony ale hlavne aj keď je vonku 39 stupňov, pri sledovaní The Conjuring Vám neraz pôjde z tej atmosféry mráz po chrbte. Príbeh je na záver vyšpikovaný (SPOILER ALERT) -------- prirodzene nechutnou vôľou matky zabiť svoje vlastné dieťa. Podarené vymietanie, výrazné no nie zatieňujúce postavy exorcistov a jednoducho bez výčitiek dávam päť hviezd. Pretože to stálo za to, malo to hlavu a pätu, bál som sa a pretože sa z Wana stáva záruka dobrého hororu.