Vedlejší účinky (2013)

Brilantný kúsok. Kedže som o filme nič predom nevedel, tvoril sa môj názor priamo pri jeho pozeraní a moje nadšenie malo rapídne stúpajúcu tendenciu. Vynikajúce výkony hercov a príťažlivá téma vynáša tento film na najvyššie miesta v mojich osobných rebríčkoch. Odhaľuje zvrátenosť, podlosť a hyenizmus skrytý vo farmaceutickom priemysle keď záujmy firiem zničia hneď štyri životy naraz. To by bolo pre mňa úplne dostačujúce na vysoké hodnotenie ale Soderbergh pridáva čerešničku na torte. Všetko je inak ako sa zdá a rozuzlenie prichádza až na úplný záver príbehu. Zlo je potrestané a dobro s ním ešte aj poriadne vyprášilo a to stále vo forme, ktorá nebije do očí ako povinný americký Happy-end. VÝ-BOR-NÉ! "Depression is the inability to construct a future. " Zaujímavosťou je, že Soderbergh pôvodne chcel v roli Emilly vidieť Lindsay Lohan no po troch pohovoroch si to rozmyslel a úlohu dostala Rooney Mara.

Spring Breakers (2012)

Už dlho som niečo tak slabé nevidel. Áno, štyry sexy stredoškoláčky, ktoré vylúpia fastfood aby si mohli užívať na prázdninách je lákavá predstava, ale chcelo by to aj niečo filmového. Akurát pár záberov na konci stálo za to avšak dej sa zo začiatku rozvíja neskutočne pomaly a osobne som ani nepochopil úlohu Seleny Gomez. Dej nikam neposunula, dokonca sa vyhla aj vlámačke a nakoniec z celej akcie odišla. Po jej odchode sa dej trošku rozprúdil ale moja sánka skoro prerazila podlahu keď najvačší gangster so striebornými zubami v strede filmu začne hrať na klavíri a spievať Britney Spears. Sekundujú mu tri ženy v bikinách a ružových kuklách. Po tomto dych berúcom vystúpení sa dej opäť nekonečne dlho rozvíjal aby ukázal že sa vlastne hlavný gangster pripravuje zabiť svojho bývalého kamaráta. A zastrelia ho asi za 3 sekundy co sa akcia zacne? Vo filme mám rád iróniu aj kontrasty a atmosféra podobných žúriek bola vykreslená bravúrne, ale dealer zbrani a drog spievajúci Britney.. Ako paródia a výsmech výborné.

Ils (2006)

Čo ma na tomto horore najviac upútalo? Genialita ticha. Je ľahké urobiť "ľakačku" za pomoci hudby. Avšak ticho (!) to je to čo tomu dodáva adrenalín. Film je hneď o tri kroky bližšie k vám keď počujete vlastný dych. Preto ak by sme hodnotili strach, dávam 9 z 10. Samozrejme samotné ticho to nespôsobilo a výdatne tomu pomohli výkony hlavných hrdinov. Niet sa čo diviť, že strach hlavnej hrdinky v záverečných scénach v kanalizácií bol uveriteľný, pretože sama herečka trpí klaustrofóbiou. „Oni sa s nami nechceli hrať.“ Hrajte sa so svojimi deťmi, inak zle dopadneme. Každopádne pre mňa tomu jednoducho chýbalo niečo málo. Niečo, čo by vomne intenzívne ostalo ešte aspoň 10 minút. Frajer na záver, borec na konec akokoľvek to nazveme, ja som to tam nenašiel. Za zmienku však stojí silná scéna v posledných sekundách.

Úkryt (2011)

Je pravda, že zvyčajne mám rád ak pri sledovaní filmu len hádam čo sa bude diať a stále ocením schopnosť režiséra pripútať ma k snímku aj keď po dlhý čas nie je jasné čo bude pointou. Avšak čím dlhšie sa v tomto stave nachádzam, o to väčšie sú moje nároky na následné osvetlenie a vyjasnenie. Túto fázu podľa mňa Take Shelter nezvládol. Jednoducho napätie. nejasnosť a nútenie diváka rozmýšľať sú dôležité ingrediencie avšak keď sa vhodne nezmiešajú s rozuzlením a vyjasnením, vzinke z toho (aspoň u mňa) sklamanie na záver. Intuícia a strach sú naopak vykreslené bravúrne a to aj vďaka skvelému výkonu Shannona a kamery.

Bitevní loď (2012)

Peter Berg si týmto filmom už pár dní po jeho premiére vytvoril množstvo odporcov. A musím povedať, že som mal taktiež z tohto snímku rozpačité pocity. Vtipné momenty sa striedajú so srdcervúcimi scénami, ktoré vyobrazujú náš osud ako definitívne spečatený. Ani jedno, ani druhé však nie je dotiahnuté k dokonalosti a tak vlastne ani neviete, či sledujete thriller, alebo komédiu. Po dvoch hodinách som mal pocit, že som sa vrátil o desať rokov do minulosti a sledujem odrodu Armagedonu, kde celá Amerika s napätím sleduje, či prežije. Fanúšikovia filmu Transformers sa možno uspokoja s týmto tematicky takmer totožným dielom, avšak značne nižšej kvality. Herecké výkony však môžem len vyzdvihnúť. Tradične skvelý Neeson však mnoho času v zábere nestrávil. Taylor Kitsch odviedol vynikajúcu prácu a svoju rolu zahral bravúrne. Ak k tomu pridám ešte oku lahodiace výkony Rihanny a Brooklyn, nemôžem na herecké výkony povedať krivé slovo. Dialógy a celková logika a postupnosť deja už tak dobre zvládnuté neboli. Tak či onak, pokiaľ sa chystáte do kina a máte chuť na poriadnu dávku vizuálnych efektov a nesústredíte sa na premyslený dej a zmysluplné dialógy, tak je tento film pre vás dobrou voľbou. Ja si však myslím, že za dvesto miliónov dolárov sa z tejto divácky príťažlivej témy dalo vyťažiť oveľa viac.

Útěk z MS-1 (2012)

Luc Besson, tvorca(resp. producent) celého tohoto diela, je svetoznámy scenárista a režisér, ktorý má na svojom konte úspešné snímky ako Brutállna Nikita, Leon, Magická hlbočina, či Piaty Element. Navyše, jeho postava sa týči aj na produkciami filmu 96 hodín, komédie Taxi 1 až 4 a mnoho ďalšich. Patrí mu kvantum ocenení, mimo iné aj Český Lev. Akčná sci-fi dráma Útek z MS-1 mu však asi ďalšie významné ocenenia neprinesie, podobne ako jeho posledné autorské filmy. Celá myšlienka je totiž až okato podobná filmu Útek z New Yorku od Johna Carpentera, kde sa obrovskou väznicou stal Mannhattan, prezidentovu dcéru vystriedal samotný prezident a Guya Pearca Kurt Russel. Naviac, v tom vesmírnom úteku je hlavný hrdina vykreslený až príliš jednostranne. Jeho alibistické hlášky síce pobavia, časom však uberajú na akcii a občas by to chcelo aj nejaký zmysluplný dialóg. Čo sa týka špeciálnych efektov, kvalitne spracovaná je vesmírna stanica, no nedá mi nespomenúť trochu nedomyslenú scénu, kde dvaja hlavní hrdinovia skáču zo stanice do vesmíru a hneď po výskoku "spadnú" smerom dolu. Repliky hlavného hrdinu pripomínajú skôr zbierku vtipov a veľa dialógov sa tam nenachádza. Guy Pearce vás teda síce vydrži 95 minút baviť a pomedzi to dostanete celkom slušnú dávku akcie, avšak dej je príliš predvídateľný a nevytvára ani najmenšiu možnosť na prekvapenie, či nebodaj zvrat. Rozpočet filmu je odhadovaný na 30 miliónov dolárov, za otvárací víkend zarobil 6 miliónov. Útek z MS-1 si určite nájde skupinku divákov, ktorých pobaví a holé spojenie akcie a vtipných jednoriadkových hlášok im úplne postačí, no určite sa z tejto témy dalo vyťažiť oveľa viac.

Amazing Spider-Man (2012)

Film má od začiatku jasno v tom, čo chce divákovi ukázať a určite sa môžete tešiť na vtipné začiatky Petra, kedy sa so svojími novými schopnosťami len zoznamoval a omylom vyskočí na strop alebo nechcene zloží partiu mužov v metre. O podarené zábavné scénky zo začiatku naozaj nie je núdza avšak prechod k akcii prichádza presne v pravý čas - keď sa už zdá, že remake bude skôr komédiou - ide zábava bokom a je treba zachrániť svet. Divákovi sa však dostane dosť aj romantiky a tak na film môžete kľudne aj s priateľkou. Napriek tomu, že výber hercov som už pochválili nedá mi nepodotknúť, že predsa len čoskoro tridsiatnik Garfield sediaci v stredoškolských laviciach je len málo uveriteľný aj napriek mladému vzhľadu, svojím hereckým výkonom však snímku určite pomohol. Celkom 136 minút je viac než dosť avšak na plátne sa stále niečo deje a špeciálne efekty sú taktiež zvládnuté dobre, čo sa aj ukazuje na rozpočte. Na 50. výročie Spider-Mana sa tak Marcovi Webbovi podarilo namiešať kvalitnú zmes zábavy, romantiky a akcie s prekvapivým záverom. Dve hodiny svojho času teda určite nebudete ľutovať.

Musíme si promluvit o Kevinovi (2011)

Celkovo stál tento snímok tvorcov okolo 7 miliónov dolárov. 112 minút vás však nepustí ani na záchod a to nielen vďaka obdivuhodným hereckým výkonom ale aj výbornou kamerou. Celková myšlienka zobraziť detstvo netvora je veľmi strhujúca a film šikovne necháva diváka špekulovať nad tým, čo sa hemží v hlave zabijaka a či za to môže jeho matka.Tento snímok určite rozdelí divákov na dve skupiny. Jedna bude názoru, že je tento film len kôpokou depresie, na druhej strane však bude stáť skupina ktorá bude od samého začiatku až do konca filmom naplno uchvátená a s napätím bude čakať ako sa to celé skončí. Filmová adaptácia románu Lionel Shiverovej patrí medzi vydarené a ak ste pochopili pointu tohoto príbehu a sledovali ste ho od začiatku s napätím, bude sa vám páčiť. Nielen za bravúrne herecké výkony, skvele napísaný scénar ale aj úžasnú kameru teda film dávam 4*

Nebezpečná metoda (2011)

99 minútový film v ktorom ma zaujali najmä herecké výkony Keiry Knightley a Vigga Mortensena, pričom druhému menovanému rola Sigmunda Freuda priniesla aj nomináciu na Zlatý Glóbus za najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe. Zaujímavosťou je, že rola Freuda bola pôvodne plánovaná pre herca Christopha Waltza ktorý však ponuku odmietol kvôli účinkovaniu vo filme Voda pre slony. Keira Knightley zas po prijatí úlohy ženy s diagnostikovanou hystériou si nebola istá ako by ju mala zahrať a keď zistila, že by mala vyzerať ako posadnutá diablom, kontaktovala režiséra Cronenberga a cez skype mu pár tvári posadnutých diablom predviedla až kým sa spoločne nedohodli na tej správnej.

Strom života (2011)

Na tento film sa musíte cítiť. Určite to nie je jednoduchá americká jednohubka na zahnanie nudy. Ak sa do tohto filmu naozaj zahĺbite, budete z neho mať úžasný zážitok a budete potrebovať ešte pár minút ticha a kľudu po jeho skončení. Je to nádherná filmová koláž ktorá aj bez veľkého počtu slov toho povie neskutočne veľa. Filozofické myšlienky sa divákovi vrývajú do mysle a geniálne zvolená hudba spolu s nádhernými zábermi to len umocňujú. Príbeh o hľadaní zmyslu života, ľudských vzťahoch, ťažkých aj šťastných životných okamihoch. Je to niečo, čo ste ešte nikdy nevideli. Ak aj vy patríte do skupiny ľudí ktorí radi občas myšlienkami uniknú mimo hranice izby a premýšľajú nad najjednoduchšími otázkami ktoré majú najzložitejšie odpovede tak neváhajte a pustite si tento film