Parade (2011)

Moje první setkání s balkánským filmem a rozhodně doufám, že ne poslední....výborný vtipný film zobrazující balkánskou "živočišnou náturu" ...vřele doporučuji....

Adamova jablka (2005)

Tolik absurdních momentů v jednom filmu? A přitom se to dá stále považovat za drama? To se dá asi dá zažít jen v severskejch fimech. Celou dobu sledujeme "bláznění jednoho faráře" abysme nakonec zjistili, že on je možná ten jediný při smyslech. Nejsem si ale jistý, jestli jsem při smyslech stále i já po zhlédnutí tohoto filmu. Rozhodně se nedá autorům upřít originalní přístup kombinující surový tragický příběh s komickými prvky plnými násilí doplněný hlubokým filosofickým a psychologickým podtextem a několika "božími zázraky". Bohužel na mě té filosofie presentované skupinou "naprostých magorů" bylo na jeden film přeci jen trochu moc...sice zajímavý počin, ale tentokrát to šlo mimo mě.

Vlak života (1998)

Popravdě nevím, co bych o filmu mohl říct...vlastně ani nevím, co si o něm mám myslet. Z praštěné komedie (skoro parodie) se během několika závěrečných minut stal smutný příběh (respektive nesplněný sen) jednoho "blázna". Vážné chvilky se střídají s absurdními komickými situacemi tak rychle, že to chvílemi působilo, jako kdyby režisér nevěděl na jakou stranu se přiklonit. Sám režisér musí být nejspíš totální blázen (nebo možná naprostý génius)....kdo jiný by měl odvahu "nacpat" nacisty, komunisty, cigány a židy do jednoho vlaku... V každém případě mu jeho troufalost po většinu filmu vychází a já rozhodně nemusím litovat stráveného času jeho sledováním.

Anna Karenina (2012)

Nebudu se vyjadřovat k příběhu jako takovému, protože ho neznám. Těžko tedy můžu posoudit, jestli se režisérovi podařilo vylíčit atmosféru knihy. Je jasný, že příběh ve filmu byl značně osekaný...to se na druhou stranu u tak rozsáhlého románu dalo čekat. Pokud ale Joe Wright něco zvládnul bravurně, tak to byla vynikající obrazová a výrazová stránka filmu, kdy jsem často se zaujetím sledoval pomalé pohyby kamery a užíval si každou maličkost velkolepé výpravy. Už kvůli tomuhle stojí za to film vidět. Jen možná je trochu škoda, že Jude Law nedostal přeci jen více prostoru. Na druhou stranu Keira Knightley potvrdila to, co se o ní ví už dlouho a to, že historická dramata jsou její největší parketa a já se těším na její další roli...

4% muž v akci (1994)

Na rok 94 nejspíš celkem pokrokový film. Bohužel se mu přesto nepodařilo vyhnout se určitým typickým stereotypům a klišé. Ale díky nevtíravému humoru a rychle ubíhajícímu příběhu jsem ochotný některé chyby přehlédnout a nakonec se přikláním k průměrnému hodnocení 3*.

Hobit: Neočekávaná cesta (2012)

Vždycky jsem si myslel, že Peter Jackson je především velký fanoušek Tolkienových příběhů. O to víc mě překvapuje, že se i on nechal zlákat vidinou velkého zisku a rozdělil Hobita do tří filmů. Ať už je příběh Hobita sebezajímavější, na tři samostatné filmy toho v něm prostě není. Jacksonova snaha o propojení filmu s Pánem prstenů pomocí několika postav (Frodo, Galadriel, Saruman) působí spíše komicky a velmi vynuceně. Navíc díky neustálému natahování a častokrát nesmyslnému vysvětlování jsem se neubránil občasnému zívnutí...to mi ale nejspíš přeci jen nezabrání, abych nezašel do kina na další díl. Ono přeci jen je příjemné odprostit se od běžného života a aspoň na chvíli se přenést do tajemných lesů a hor Středozemě...:-)

Hugo a jeho velký objev (2011)

Jak jinak oslavit George Meliése než režisérsky bravurně zvládnutou a vizuálně poutavou show...to že to příliš neuvízne v paměti a možná se i při filmu chvílemi budete lehce nudit je nahrazeno právě výraznou vizuální stránkou. Od filmu, který byl nominovaný na tolik oscarů bych ale přeci jen očekával trochu víc.

Temný rytíř povstal (2012)

Nemůžu si pomoc, ale oproti druhému dílu je to značný pokles dolů. Asi se dalo čekat, že takový záporák, jakým byl Heath Ledger, se bude jen těžko nahrazovat. Bohužel v tomto díle se ze záporáka stala jakási fraška, která strach prostě nahnat nemůže a ani napětí a akce doplněné Zimmerovou hudbou to vylepšit příliš nedokáže. Zkrátka jako každý závěrečný díl jakékoli trilogie se snaží být tak velkolepý až někde musí šlápnout vedle. Přes všechnu mou kritiku je ale tenhle film celkem důstojnou závěrečnou tečkou, u kterého se nudit nebudete a občasné přešlapy vedle nakonec odpustíte. Ono přeci jen těch důstojných zfilmovaných trilogií je přeci jen pomálu.

Atlas mraků (2012)

Je to asi hodina, co jsem odešel z kina a stále nevím, jak začít. Ne snad proto, že bych nevěděl, co si o filmu mám myslet, ale proto, že nevím, jak popsat (dle mého názoru) jeden z nejlepších filmů posledních několika let. Netroufám si říct, že bych plně pochopil záměr tria režisérů, a obávám se, že ani na druhé shlédnutí, které chystám co nejdříve, se mi to nepodaří. To nic nemění na tom, že si režiséři dali záležet na každém detailu. Začíná to skvělou sestavou výborných herců, kteří mě překvapili, jakou škálu postav a charakterů jsou schopni zahrát v jednom filmu. Pokračuje to výborným střihem, který Vám ani na chvíli nedovolí povolit v koncentraci, nemluvě o výborné práci maskérů. Celý film je následně doprovázen skvělou hudbou, která výborně dokresluje jak akční scény, tak i ty vtipné. To nejlepší na filmu je ovšem samotný příběh a myšlenka celého filmu o propojení všeho se vším a právě tahle myšlenka filmu se mi bude v hlavě přehrávat ještě hodně dlouho.

Expendables: Postradatelní 2 (2012)

Ne kvůli příběhu, ne kvůli napětí, ne kvůli akčním scénám a množství krve, ale kvůli vtípkům, stojí za to udělat si čas a zkouknout tenhle film. Dlouho jsem se tak nenasmál, jako když se na scéně objevil poprvé Chuck Norris s jeho historkou o kobře...:-D zkrátka nemá smysl sledovat film, protože by byl nějak kvalitní nebo super napínavý, ale protože vidět tolik akčních hrdinů "v důchodu" pohromadě se už nejspíš jen tak nepoštěstí.