Amok (1982)

Amok by mohl být krásným silným dramatem o hrůzách apartheidu a o lidské povaze. Bohužel se tento film snaží příli moralizovat a příliš naznačovat správnou cestu, čímž obírá o diváky o vlastní názor a vnucuje mu ten jediný správný. Přes určitý ideologický podtext je zajímavé sledovat, jak tyto události vnímají sami umělci, kterých se tento problém nejvíc dotýká.

Barfi (2012)

Krásný infický film, který je pro mě tak trochu překvapením. Režisér Basu se nijak netají tím, že se nechal inspirovat jednak komiky z počátku kinematografie, jako byl Charlie Chaplin a jednak filmem Amélie z Montmartru. Právě barevnost a hravost, která se objevila už v Amélii, prosakuje celým tímto filmem o nesobecké lásce na celý život. Co bych chtěl ale zdůraznit, je herecký výkon Priyanky Chopry, kterou jsem do té doby znal spíše z filmů, kde bylo její hlavní úlohou vypadat dobře. Tady ale hraje náročnou postavu autistické dívky, jejíhož ztvárnění se zhostila na výbornou a já jsem byl nucen změnit názor na tuto herečku. Doufám, že se od ní brzo dočkám dalšího takového překvapení...

Thor: Temný svět (2013)

Je zvláštní, jak dobře může fungovat film i přesto, že je v něm hlavní dějová linie odsunuta na vedlejší kolej. Děj v druhém díle Thora totiž nehraje žádnou důležitou roli a abych se přiznal, nejsem si jistý, jestli ještě vím, o čem to vůbec bylo. Mnohem významnější jsou ve filmu hlášky postav v podání Natalie Portman, Stellana Skarsgarda a Toma Hiddlestona, díky kterým bude celý film ubíhat svižně a bez jakéhokoli zádrhelu. V mnoha scénách dokonce tyto postavy zastíní i samotného Thora, ale i to jsem režisérovi ochoten odpustit, protože už dlouho jsem se takto nepobavil. Odkazy na ostatní členy Avengers, případně cameo Stana Lee je už pouhou třešničkou na dortu. Marvel si tak u mě napravil reputaci po nepříliš vyvedeném prvním díle a já se mám zase důvod těšit na příští film.

Elysium (2013)

Když jsem slyšel, že by se tady jako záporák měla objevit Jodie Foster, věděl jsem, že tenhle film prostě musím vidět. O to větší je moje zklamání, protože namísto Jodie přebírá roli hlavního záporáka "psychicky narušený magor" a celý film se tak stává obyčejnou klasickou scifi přestřelkou mezi dobrem a zlem, na kterou zapomenete hned, jak vyjdete z kina...škoda, ale na večerní odreagování to celkem ujde.

Podfukáři (2013)

Tak nějak u filmu o kouzelnicích očekáváte nějaký podraz a možná se díváte na film dopředu s tím, že tam bude pár nevysvětlitelných kouzelnických triků, které by jste pomalu čekali spíš v Bradavicích. To všechno by bylo tak nějak v pořádku, co ale není v pořádku, je, když se film celý příběh s postupujícím časem rozpadá a vy vlastně už ani nevíte, o co v tom příběhu jde. Jedná se o boj 4 kouzelníků proti mocným nebo o pomstu jednoho ublíženýho policajta? Těžko říct, protože já smysl tohoto filmu nepobral a jenom kvůli několika poutavým scénám a celkem vydařelým trikům, které se teď objevují v každým filmu, se nebudu rozplývat nad něčím, co nemá ani hlavu ani patu.

Nejsme andělé aneb Potíže s miminkem (1992)

Nápaditý vtipný film Srdjana Dragojeviče, ze kterého počátek devadesátých let úplně dýchá a není to jen hudbou a oblečením, které mají postavy na sobě, ale celkovým vyzněním filmu a jeho stylizací. Na filmu musím ocenit především typicky balkánský smysl pro humor a míchání žánrů, kdy se ve filmu mísí jak vážná témata, tak humorné scény spolu s fantaskními výjevy. K tomu přední herecká trojice Nikola Kojo - Branka Katic - Milena Pavlovič si svoje role naprosto užívají, což je vidět v každém záběru.

Mi nismo anđeli 2 (2005)

První díl byl originální, nápaditej a vtipnej. Tohle je ale bohužel už jen slabej odvar, kterej stojí celej na výkonu Nikoly Kojo a ať se Nikola snaží sebevíc, tak se mu to utáhnout nedaří. Film má sice i světlý stránky, ale těch je pomálu. Mi nismo andjeli 2 je tak klasickým příkladem filmu, který čerpá jen ze slávy svého jména.

Země nikoho (2001)

Těžko se píše komentář k takovému filmu, navíc většina podstatného už tady zazněla. Zem nikoho je vynikající nestranný film ukazující absurditu války. Přesto si nemůžu odpustit poznámku, že kdyby se příběh věnoval namísto zobrazení zbytečnosti francouzských vojsk a hlouposti zahraničních novinářů spíše vztahu dvou nepřátelských vojáků, asi bych film ocenil pěti hvězdičkami. V každém případě Zem nikoho přináší velmi silný zážitek... minimálně ve Vás vyvolá vztek nad chováním a "nicneděláním" přihlížejících.

Hotel Transylvánie (2012)

Zajímavý námět, ale jak už tady bylo zmíněno jinými, tak trochu nevyužitý. Děti se nepochybně budou bavit, bohužel pro dospělé je tam těch vtipů pomálu a příběh samotný je tak hloupý a naivní, že dospělého prostě zabavit nemůže. Přesto je Hotel Transylvánie alespoň zkouknutelný animák, u kterého vydržíte sedět dokonce (a to je v poslední době u animáků celkem úspěch...).

Hezké vesnice hezky hoří (1996)

Skvělý film o tom, jak může jedna nesmyslná válka deformovat myšlení lidí, kteří jsou do ni násilně vtrženi. Velmi realisticky natočený snímek, kdy se režisérovi perfektně podařilo vykreslit zoufalou atmosféru té doby. Lepa sela lepo gore je pro mě naprostým překvapením a režiséra Dragojevice si odteď budu rozhodně pamatovat.