Kurz negativního myšlení (2006)

Nijako veľmi originálne, za to pekne spracovaná nórska tragikomédia kombinujúca prvky z notoricky známych filmov. Dĺžka rozhodne napomáha tomu, aby divák nemal čas sa nudiť a film si doslova užil. Nenápadný, neoriginálny, ale nesmierne silný snímok.

Zkouška orchestru (1978)

Dokonalým spôsobom vykreslená apokalypsa a zánik tejto civilizácie, vyjadrený však zbytočne komplikovaným a prekombinovaným spôsobom. Ale ako alegória na (napríklad) Jánovú apokalypsu z Biblie trefné.

Můj týden s Marilyn (2011)

To, čo nemôžme pri Marilyn opomenúť je práve jeho sentimentálna krása - krehká love story, ktorá bola závislá na nálade božskej Marilyn, ktorú bravúrne stvárnila (čo potvrdila aj nominácia na Oscara) "Ledgerova" Michelle Williams. Tá do filmu vniesla ten božský nadhľad a prinútila ma ku koncu sa zamyslieť, kto vlastne Marilyn bola. Myslím, že Curtis na toto odpoveď nedá. Marilyn však áno. Vnímali sme ju ako sexsymbol Ameriky, ale nikto ju nevnímal ako ženu, ktorá túžila po tom, aby ju niekto miloval. Film, ktorí mnohí určite zavrhnete ako záplavu gýču a ako nekritické vlezdoprdelkovanie Marilyn, ale tí niektorí, ako možno ja a dúfam, že zopár ďalších, v ňom uvidíte niečo viac. Niečo viac než len romantickú story podfarbenú skvelou muzikou. Mimochodom, herecký ansámbl, čo sa v tomto filme zišiel (Williams, Branagh, Dench, Watson, Scott, Cooper) by stačil aj na dva filmy.

Adamova jablka (2005)

Bizardný mix čierneho humoru, drámy, sebareflexného nazerania na svet, náboženskej poetiky plnej zázrakov a neuveriteľných udalostí nazeraných skrz prizmu Starého zákona, hlavne knihy Jóbovej. Je to však celé predstavované natoľko nezrozumiteľne, že to zráža celú úroveň filmu o stupienok nižšie. Adams æbler je však aj tak príjemný film, ktorý podobne, ako napríklad Kult hákového kríža speje do svojho, nazvime to, úspešného konca.

Léto s Monikou (1953)

Smutný, depresívny film. Dalo by sa povedať, že to bol film, ktorý bolel. Snímok o nerozvážnosti prvej lásky, o chýbajúcom zmysle pre zodpovednosť, o túžbe milovať, žiť, neviazať sa a o potrebe nájsť v živote to svoje miesto. Radosť je v Sommaren med Monika neznámym pojmom, nech aj na pozadí života dvojice mladých ľudí vidíme lásku, radosť nie, keďže si sami uvedomujeme, že tvrdá realita ich ani tak neminie. Za ten strhujúci záver jednu * pridám.

Nickyho rodina (2011)

Viac než dôstojné zakončenie skvelej Mináčovej skvelej trilógie o jednom z najúžasnejších človekov, akého som kedy mal prostredníctvom filmu možnosť spoznať. Film/dokument s obrovskou výpovednou hodnotou, ktorú žiadny Forrest Gump, Shawshank nenahradí.

Danny Rose z Broadwaye (1984)

Milá, príjemná, láskyplná road movie, s trochu atypickou postavou, ktorú stvárňuje Mia Farrow, tradične roztomilým Allenom i inteligentným rozuzlením. Broadway Danny Rose nie je len čistou komédiou, ale aj úprimnou autorskou výpoveďou s pravdami ukrytými kdesi hlboko vo vnútri, čo u Woodyho nie je vždy pravidlom. P.S. scéna s héliom bola jediná, pri ktorej som sa úprimne zasmial.

Stíny a mlha (1991)

Nevídaný herecký ansámbel (Allen, Malkovich, Cusack, Bates, Farrow, Stiers) v tejto príjemnej Allenovke, v ktorej akoby sa Allen vysmieval a tomuto pocitu sa na konci ubrániť neviem, samému Hitcockovi. Allen v úlohe prosťáčka uniká pred vrahom i jeho lovcami, zaplieta sa do spárov svojho strachu a jeho odvážnym alter-egom je jeho múza Mia Farrow. Videl som už lepšie Allenovky, ale aj táto má dačo do seba.

Božské děti (1997)

Milionár z Chatrče natočený natoľko progresívnym spôsobom, že to až vyráža dych. Bacheha-Ye aseman je bezpochyby iránsky klenot, ktorý, podobne ako Boylov epos, situuje dej medzi tých najchudobnejších a dopraje im prežiť "zázrak". Katalyzátorom deja je v oboch prípadoch jednoduchá vec, v prvom prípade láska, v tomto druhom chlapcova beznádej po strate topánok svojej mladšej sestry. Príbeh pre masy, ktorí pochopia a ocenia mladší i starší. Škoda trochu ťažkopádnej réžie a absencii lepšej hudby, mohlo to byť ešte o stupienok vyššie.

Posedlost (1976)

Hitchcock útočiaci zo záhrobia, reinkarnovaný do Briana De Palmu. Geniálny a prakticky neznámy psycho-thriller amerického režiséra s podobne prekvapujúcou pointou akú vídavame u maestra Alfreda. Film rozhodne zasluhujúci si oveľa väčšiu pozornosť a je mi len ľúto, že som jeden z mála, ktorí v ňom vidia zručnú filmovú remeselnú prácu.