• Pohádka

Mrtvý potápěč nebere zlato (1974) odpad!

Slibované napínavé a efektní krimi se nekoná, ale zato se koná horkou jehlou ušitá stupidní a laciná slátanina pro nenáročné diváky. Od režiséra legendárních euro-indiánek bych takovouhle nicneříkající hovadinu nečekala.

Der Sohn des Schützen (1985) (TV film)

Syn střelce(z kuše) zabije v sebeobraně purkrabího a oba musí prchnout. Otec se skryje kdesi v lese a syn putuje po světě. Při putování zažije různé příhody, které jsou vedle hlavní linie také obsahem této seriálové TV-inscenace. Velmi pěkné kulisy a výborné herecké výkony. Jednoduché, příjemné "divadlo", odehrávající se v německém středověku.

Les Aventures de Robinson Crusoë (1964) (seriál)

Námět jako takový nemám ráda. Podle mě jde čistě o klukovskou záležitost. Robinson v podání Roberta Hoffmanna si odskočil před filmovou kameru přímo z modelingu.

Eine Handvoll Helden (1967)

Škoda, škoda, škoda!!! Fritz Umgelter by zasloužil na zadek - zničil totiž skvělý historický akční film řadou naivních a doslova nesmyslných momentů/akcí, zejména těmi, kde jsou francouzští vojáci prezentováni jako úplní idioti. Výborná výprava a nádherné exteriéry(větrný mlýn a jeho okolí). Povedené vykreslení krutostí války - zde války prusko-francouzské z období napoleonských válek. Tvrdé zacházení s końmi ve jménu co nejvěrohodnějšího ztvárnění válečného utrpení je občas pro citlivějšího diváka na hranici únosnosti...Řada pohledných mužských aktérů a velmi sympatická Valeria Ciangottini v roli Angeliky...Tady opravdu závidím všem, kteří dokáží překousnout/přehlédnout filmové nesmysly, já to prostě nedokáži a v případě tohohle filmu mám na sebe docela vztek, ale proti nátuře nezmůže nikdo z nás vůbec nic...Bez oněch nesmyslů by tohle dílko bylo nejen na pět ale dokonce na deset hvězdiček.

Poklad Inků (1966)

Kouzlo romantiky a dobrodružství tady už bohužel úplně vyšumělo. Mně z toho zbyla jen uřvaná (německý dabing) a plytká mayovka.

Liselotte von der Pfalz (1966)

Kostýmní, barvami hýřící a zároveń totálně nepovedená reakce na legendární Angeliku - Michéle Mercier. Německá "Angelika" se vloudí na královský hon, kde se náhodně setká s králem, ten si ji oblíbí a ona pak skrze něj usiluje o přízeń svého manžela, který ji zanedbává...Fádní tuctově vyrobená fraška na otřepané téma, kde se spíše jen mluví, než aby se něco pořádného a zábavného dělo. Čeští herci pouze v rolích služek, sluhů a jiných poskoků. Haraldovi Leipnitz sedl mnohem lépe "petrolejový princ" než "princ orléanský".

Panenská královna (2005) (TV film)

Celkem povedený film na 1000krát omleté téma je totálně zničený všudypřítomnou řvavou hudbou/zpěvy, která se ale vůbec nehodí k tomuto historickému námětu. Dalším záporem pro mne je odpudivý Tom Hardy i s jeho nevýrazným hereckým projevem. Anne-Marie Duff je výborná zvláště jako stará Alžběta = jako klasické aristokratické strašidlo.

To neznáte Hadimršku (1931)

Burianova komika (slovní i mimická) se rozpadá na dvě části: na komiku fenomenální a na komiku úpadkovou, povrchní a trapnou, doslova nesnesitelnou. Komický fenomén Burian totiž chtě nechtě potřeboval mít nad sebou silnou režisérovu ruku (což pravděpodobně připouštěl jen ojediněle + potom na stará kolena v nových podmínkách ve svých posledních filmech), aby se nepropadal do titěrných, slaboduchých, doslova odporných improvizací. Do takového improvizačního transu se umělec propadal pravděpodobně pod vlivem svého vysokého sebevědomí o své komediální dokonalosti nebo současně i pod vlivem jakýchsi "stimulujících látek". Některé momenty např. v této komedii vypadají v onom směru velmi podezřele...Legendě našeho, a nakonec i světového, kina nechci vůbec ubírat na jeho legendárnosti a jeho hereckých kvalitách, naopak, ale je třeba kriticky přiznat, že skvělý komik-Burian se často propadal svojí přepísklou/nekontrolovanou komediální improvizací na úroveń laciného spíše-k-pláči šaška.

Hetty Wainthropp Investigates (1996) (seriál)

Velmi naivní ale milé detektivní příběhy z produkce BBC, kde vše a vždy hraje do ruky Hetty W. a kde často její logické uvažování je až nereálně geniální. Např.policie vůbec neprohledá okolí místa činu, aby pak důležité indicie našla právě Hetty W. Rutinní a výborná Patricia Routledge a sladký Dominic Monaghan dodávají seriálu určitě na přitažlivosti. Příběhy některých epizod jsou tak nějak prapodivně slátané a ještě prapodivněji zakončené/"vyřešené". Celý seriál, jako jeden z mála, se obejde bez vulgární mluvy, krve a většího násilí, aniž by ztratil na zábavnosti.

Demi-soeur (2013)

Poněkud horkou jehlou spíchnutá komedie dle moderní šablony včetně z amerického kina implantované hudby. Těžkou roli částečně soběstačného dementa zvládla Balasko jakžtakž, často ale pro diváka na hranici snesitelnosti. Pár zajímavých komických a dojemných scén - jako celek ale jen slabší průměr.