• Pohádka

Mansfield Park (1983) (seriál)

Škoda že poslední dvě epizody svojí monotónností a urychlený konec a la červená knihovna stáhnou tento - jinak povedený - BBC TV-seriál téměř ke dnu.

The Woman in White (1982) (seriál)

Téma ztracené/odebrané identity a její opětné hledání a dokazování není zrovna moje parketa. Úmorná, unylá, upovídaná TV-adaptace literární předlohy z roku 1859 od Wilkie Collinse. Zamotaný otravný děj ze stejné doby jako předloha se nakonec rozuzlí formou, jak jinak, a la červená knihovna.

Pasolini, un delitto italiano (1995)

Film inspirovaný polodokumentárním románem Enza Siciliano "Život Pasoliniho". Kniha i film přibližují/ odkrývají snad nejotřesnější a nejtragičtější politickou vraždu v moderní historii, která byla nejen dokonale vymyšlená/připravená/ provedená, ale rovněž dokonale zametená pod stůl = záměrně nedovyšetřená, neb jisté vlivné/vládnoucí osoby a skupiny si to nepřály a vyšetřování všemožně korumpovaly a mařily. Sama policie svým laxním přístupem zničila spoustu důležitých stop a indicií... Šlo o to, navždy umlčet bez jakýchkoli nebo jen s minimálními následky/skandály jednu z největších a, pro určité politické a kriminální kruhy, nejobávanějších osobností v historii. Bestiální vražda, na které se podílela podle svědků a nalezených dokumentů nejen italská mafie spolu s vysokou oficiální italskou politikou, ale i americká CIA...Zájem na likvidaci nekompromisního a nebojácného kritika konzumu byl ze strany tzv. "demokratů" obrovský.

Dobrodružství Philiberta, kapitána paniců (2011)

Typické stupidní a silně cenzurované kino 21.století pro nenáročné diváky všech(?) věkových kategorií. Opravdu nepovedená parodie na romanticko-dobrodružné filmy s Žánem Maré. Nad nenápadným/nenásilným/skrytým humorem je potřeba trochu přemýšlet = jinak vám tahle slátanina, kromě hezkých barevných obrazů, neřekne vůbec nic.

Čerte, tady straší! (1998) (TV film)

Celkem příjemná krátká pohádková TV-inscenace. Celé to táhnou výborným herectvím Hálek, Kostelka a Kubec. Stivínová dokonale ruší pohádkovou atmosféru svojí příliš civilní róbou a vůbec svým vzhledem a la "barová zpěvačka".

V erbu lvice (1994)

Chvíli jsem si zvykala na tuto zfilmovanou legendu a adaptaci literární předlohy a posléze jsem musela uznat vysokou kvalitu filmu a profesionalitu a vytříbený vkus režiséra Ráži. Na malém prostoru a bez početného komparzu, zato ale s výborně vybranými herci, skvělou výpravou a krásnými (českými)exteriéry podal režisér Ráža věrohodný a unikátní obraz raného středověku u nás... Michal Dlouhý je úžasný jako potulný německý minstrel, Boris Rösner má/měl vše potřebné pro role drsných a tvrdých chlapů, čiší z něj divoká mužnost a je velmi přitažlivý...Velmi příjemné vidět zřídka "používanou" slovenskou Evu Krížikovú...Ale všichni zúčastnění aktéři jsou na jedničku... Po r.1989 natočit takovýhle skvost, klobouk dolů! Stará poctivá filmařina se holt nedá zapřít...Bonbónek pro filmové fajnšmekry!

Giovani mariti (1958) odpad!

Několik dvojic leze neustále sem a tam, filozofují, rozebírají svoje (po)city a nevědí, jestli jsou jaloví nebo březí. S komedií tohle nemá nic společného, ale s óbr nudou ano. Typický příklad neodvážných filmů 50. a 60.let.

Nella città l'inferno (1958)

Prostředí ženské věznice mě vůbec nepřitahuje a film, který se komplet celý odehrává jen zde, jakbysmet. Ale vsadila jsem na záruku kvality = režisér a obě hlavní představitelky, donutila jsem se to zkouknout a vyšlo to. Dvě úplně odlišné herecké extratřídy se tu pod unikátním vedením skvělého režiséra dokonale doplńují. "Šílená" Magnani srší opět nadpřirozenou energií a je kouzelná a strhující, Masina dovede bravurně zahrát nejen ušlápnuté děvenky nebo "klauny", ale dokáže to i jak se patří rozpálit. Ke všemu jsou i všechny ostatní "vězeńkyně" herecky vynikající. Malý "štěk"(minirole) Alberta Sordiho je zahraný neuvěřitelným a nenapodobitelným způsobem...Vedle úchvatné adaptace "Romeo a Julie"(1954) další filmový skvost Renata Castellaniho.

Domenica d'agosto (1950)

Nedělní masový "útok" obyvatel Říma na místní pláže v Ostii a s tím spojený typický italský blázinec a řev. Plážové radosti i strasti jsou proložené několika krátkými "milostnými" epizodkami. Jednoduchý, nekomplikovaný děj/příběh. Italové bez přestávky "štěbetají" jako o závod, až z toho pomalu bolí hlava...Nádherný devatenáctiletý Franco Interlenghi a řada pohledné mužské mládeže v menších rolích nebo jen jako "křoví" v pozadí...Příjemná ukázka té lepší/zábavnější stránky Itálie na počátku 50.let.

The Way We Live Now (2001) (seriál)

Židovské spekulace a podvody, na něž téměř všichni nejprve naletí, pak je prokouknou a neskončí to samozřejmě dobře. K tomu pár komplikovaných milostných románků, posedlost karbanem a železnice, která kvůli spekulacím zůstává jen na papíru, ale nakonec se přece jen bude stavět...Pořád jedno a to samé dokola, celkem otravné, minimum zajímavých momentů,postavené spíše na dialogu než na akci...Ne všichni dopadnou dle svých představ a přání, ale konečný výsledek je přece jen možné nazvat - červená knihovna. P.S. Po novém zhlédnutí musím přihodit hvězdu, neb téma seriálu je stále a víc a víc aktuální = žido-byznys-podvodníci, kteří dnes řídí svět, jsou vlastně oficiální, většinou lidstva volení a uznávaní kriminálníci a lichváři a pod zástěrkou falešné svobody, demokracie a tolerance a jiných megalomanistických slibů budou vodit tupé lidské stádo za nos až do skonání světa. Melmott dopadl bledě, ale ti dnešní žido-žraloci zotročují masy a drží svoji neomezenou moc pomocí mnohem dokonalejšího scénáře!