• Pohádka

Panelstory aneb Jak se rodí sídliště (1979)

"Psychiatrie" a la Chytilová, na což jsme u téhle, vše a všechny kritizující, dámy zvyklí. Úděsné a téměř nekoukatelné/nestravitelné po všech stránkách včetně kamery a hudby. Nešokuje to, co Chytilová kritizuje, ale spíše filmový jazyk/způsob, jakým to kritizuje. Tohle není a nebude moje parketa.

Balada o bombardérovi (2011)

Bez otravného a dosti nereálného milostného příběhu ústřední dvojice a s lepším dabingem by to byl velmi dobrý válečný seriál.

Lützower (1972)

Dobrovolné vojenské oddíly(Lützower)se snaží osvobodit Sasko, jehož pán stále drží s Napoleonem, od Francouzů. Napoleon je v té době(1813) již vyhnán z Ruska, ale jeho armády jsou stále velmi silné. Vše ukazuje na to, že Francouzi vzájemné příměří nehodlají dodržet, ale velitel dobrovolných oddílů ve jménu cti, aby rozkaz neporušil, zareaguje pozdě, kdy tragédii už nelze odvrátit...Klasická filmová DEFA produkce točená zvětšího v krásných přírodních exteriérech a s dobrou výpravou. Dosti uhlazený příběh by ale potřeboval trochu více "okořenit". Rušivým nelogickým elementem je děvenka převlečená za vojáka = v reálu by každý hned poznal, že to není voják, ale děvenka, tady jí pozná jen jeden, který ji už před tím viděl jako ženu...Celá řada pohledných mužských aktérů...Adaptace divadelní hry Heddy Zinnerové.

Versailles (2015) (seriál)

Technická kvalita super, výprava a kostými jakbysmet. Ale: otravný a utahaný děj, vše příliš stylizované a na bod mrazu vybroušené, nemajíc nic společného s realitou té doby. Vrcholem je totálně kontrolovaná nahota/erotika = tak stupidní a průhledné triky jsou doslova výsměchem nám divákům = 1.mužská postava se zvedne nahá z postele a jde proti kameře, ale mezi postavou a kamerou stojí velké křeslo, takže akorát tak scéna pro milovníky renesančního nábytku. 2.po "orgiích" leží ca.tři unavení muži na posteli a mají technicky přesně a bezdůvodně zakrytý jen střed svého těla, tzn. pan režisér nám neustále připomíná "POZOR, je tady kamera"! 3. nahý muž se odvaluje s druhého muže a v momentě, kdy už padá na záda ještě stihne přetahnout přesně přes "střed vesmíru" nějakou plachtu = opět "BACHA,kamera", a tak bych mohla pokračovat doaleluja. Občas si snad přijde pánské publikum na nějaké to dámské poprsí, ale zázraky nečekejte. ...Děj je ale dosti zajímavý a napínavý, i když s historickými fakty asi často "neladí". ...Pěkná elektro-hororová hudba, vhodně dotvářející hutnou a napínavou atmosféru seriálu.

Sicilské nešpory (1973) odpad!

Bronson by tady opět vůbec nemusel být, protože tuhle zamotanou a nepřehlednou slátaninu stejně nezachrání. Upovídané krimi, Bronson zase jako "komisař" a nikoli jako akční frajer. Jedna honička auta s motorkou a ke konci filmu dvě standardní střílečky, tot´ vše. Tandem Winner-Bronson to tu projeli na celé čáře.

Casterbridgeský starosta (2003) (TV film) odpad!

Nevím, zda bych hodnotila jinak, ale protože jsem napřed viděla seriál Řím, kde byli Walkerová, Purefoy i Hinds superbní, a také BBC seriálovou verzi Casterbridgeský starosta z roku 1978, byla pro mne tahle verze z r.2003 doslova utrpením. Výše uvedená trojice mi do staré romantické Anglie nepasovala ani typem ani hereckým projevem. Příběh je zpracován povrchně a nezábavně, prostě narychlo spíchnutá slátanina, kterou jsem ani při dobré vůli nedokoukala. Děkuji, ale repete nebude.

Lorna Doone (1976) (seriál)

Tahle BBC TV-adaptace stejnojmenné knihy (napsal R.D.Blackmore) je pro mě snesitelná, i když příběh/námět jako takový moc ráda nemám. Podrobná obsahem a celkem koukatelná TV-inscenace s dobrou výpravou i hereckými výkony.

Deset minut do půlnoci (1983)

Opět slátanina, ve které by Bronson vůbec nemusel/neměl být = Bronson není totiž typ na komisaře, ale na nenapodobitelné akční hrdiny. Na napětí značně ubírá fakt, že "komisař" ví hned od začátku, kdo je vrah, pouze to musí kvůli kulatým zákonům dokázat. Než to dokáže, řádí vrah samozřejmě vesele dál. Efekt filmu měly pravděpodobně zajistit brutální vraždy, naštěstí ne tak úplně grafické, a hlavně nahatý vraždící maniak, z něhož vidíme pochopitelně maximálně jeho pozadí = full-frontal záběry jsou dokonale zrychlené, zatemněné, sestřižené nebo ztrikované = tolik zbytečné práce kvůli efektu pro diváky-idioty. Pan režisér patří mezi podělance a zároveń asi neoplývá příliš velkým duchem. Inteligentní umělec(režisér) by nechal maniaka běhat/vraždit bez full-frontal-cenzury = naturalisticky, nebo by ho nechal jednoduše oblečeného a at´ už jedno nebo druhé by mu ušetřilo spoustu zbytečného vymýšlení podvodů a spoustu zbytečné práce a inteligentní divák by nemusel spekulovat a zvracet nad "efektním" podvodníkem. Závěrečná scéna je zefektizována pro film. Horkotěžko jedna hvězda za pár pohledných mužských aktérů...Příznivci ženské nahoty, zvláště ženského poprsí, budou opět spokojeni...O dobrodružný film tady opravdu nejde.

Brutální město (1970) odpad!

Tohle je úplně něco jiného než pozdější Bronson-Winner akce. Bronson tady vůbec nemusel být, tuhle roli mohl hrát kdekdo. Kdo čeká akce, napětí a rychlý spád událostí, bude hodně zklamán. Akční Bronson a evropská produkce k sobě moc nepasují...Trefný komentář: Snorlax

Podivné dědictví (1972)

Terence Hill není můj typ, ale budiž. Ostatní tři jeho kumpáni jsou totálně odpudiví... Jako western nic moc a jako komedie už vůbec ne. Není tu opravdu nic, co by mě přimělo dívat se dvě hodiny na tři odporné tlamy. Jedna hvězda za povedenou a vtipnou rvačku v saloonu ca.v padesáté minutě filmu.