Olověná vesta (1987)

Takhle vypadá kvalitní řemeslo. Kubrick je prostě génius. Látku, kterou si vybral, zpracoval až do detailů perfektně. Já nepatřím mezi ty, kteří film dělí na dvě části. Pro mě existuje film jako celek a jako celek je také úžasný. Ať už děj ve výcvikovém táboře nebo již na bojišti, je to perfektně natočené po všech stránkách. Skvěle zachycená válka v Kubrickovo exteriérech. Další plus je hudba, opravdu se mi líbil výběr písní a závěrečnou "Mickey Mouse" slyším v hlavě doteď. Herci jsou také dost dobří, Matthewa Modina jsem si po tomhle filmu dost oblíbil a Adam Baldwin, jako nihilistická "Bestie", tomu taky dost dával. Celkově je to opravdu dost syrově a uvěřitelně zachycená válka.

Ti druzí (2001)

Skvělé po všech stránkách. Film má dobrou režii, atmosféru, herecké výkony (Kidman, Bentley - dva nejzajímavější prvky filmu), hudbu, napětí a také docela spád. Opravdu jsem se nenudil. A s oním neotřelým koncem musím hodnocení ještě zvýšit. Člověku může během průběhu filmu něco dojít, ale takové rozuzlení mě nenapadlo. Každopádně, ještě dobře, že jsem tento film viděl večer, jelikož po každém shlédnutí takového filmu musím polemizovat o smrti a tím, že jsem snímek dokoukal před spaním, mohu si ušetřit spoustu depresivních myšlenek a spekulací.

Záhada hlavolamu (1993)

Pro Rychlé šípy a Stínadla mám slabost. Ten tajemný svět mě vždycky přitahoval a vyvolával ve mě cosi, co jsem nedokázal popsat. Foglarův svět má prostě své kouzlo. Co mě překvapuje, že o zfilmování se zatím pokusili pouze dva režiséři. Bočan roku 1969 a Kotek roku 1993. Kontrasty jsou jasné. Zkušený režisér / začínající režisér, 1969 / 1993, seriál / film. A ve všech třech případech vyhrává Bočan. Jeho Stínadla byla sice pouze interiérová, ale dokázala vyvolat větší mrazení v zádech. Černobílý obraz roku 1969 tomu také přidal. A i ona délka seriálu byla přijatelnější než délka filmu. Herecké výkony hlavních hrdinů jsou v tomto filmu absolutně mimo. O to zajímavější jsou scény s Janem Tleskačem. Prostředí Stínadel je taky dost dobré. A ta hudba, ta je srovnatelná s main theme Bočanova seriálu. Škoda, že Kotek nenatočil i další díl, mohl ze sebe a z herců vymáčknout víc.

Green Day: Jesus of Suburbia (2005) (hudební videoklip)

Klip k písni Jesus of Suburbia, které vyšlo na asi nejsilnějším albu, jaké jsem kdy slyšel, a sice American idiot od Green day. Právě tímto albem se skupina opět dostala na vrchol slávy. Albem, které dává ve třinácti písních dokupy jeden velký příběh. A pouze malý kousek skládanky je píseň Jesus of Suburbia, k níž byl natočen vážně skvělý klip, který si pamatuji dodnes. Je špinavý a silný, stejně jako předměstí, ze kterého pochází hlavní hrdina nejen této písně, ale i celého alba. Punk moc nemusím, ale Green Day mě vždycky dostávali, ač to není ortodoxní punk. Jejich nahrávky z devadesátých let však byly kvalitní, to musí uznat i odpůrci. Tímto nezapomenutelným albem se skupina vrátila zpátky do špičky po ne moc výrazném a docela přemrštěně komerčním Warning! z roku 2000. Byl to odvážný tah, pokoušet se o comeback s takovým materiálem v době, kdy jedou pouze tříminutové vypalovačky s texty bez hlubšího významu.

Nebojsa (1988)

No, co bych vám povídal...jedna rána sem, druhá rána tam! Prostě zážitek s Kronerem a Vetchým, na který se nezapomíná. Atmosféra je vážně temná (scéna ve mlýně, na plese či v oné prokleté hospodě), herci (nejen hlavní) se do svých rolí hodí (akorát Knop by mohl být o něco strašidelnější, chvílemi působil jako deviant), hudba,která doprovází celý film, je docela chytlavá a svým způsobem příjemná, výprava má taky něco do sebe. Snad jen Kroner se mohl trochu nabouchat, když už hraje dřevorubce (dovedete si představit nějakého dřevorubce před 200 lety, který by neměl svaly?), ale od toho se dá oprostit. Já dávám osmdesát procent rovných.

Pach krve 5: Krvavý masakr (2012)

Boha jeho, proč??? Jsem fanouškem serie, ale tohle je moc. Proč se neustále točí další díly, když už od konce jedničky se děj nikam neposouvá? Po hrůzné čtyřce je tady ještě hroznější pětka. A tím hroznější myslím v negativním smyslu, protože takovou píčovinu aby pohledal. Ze začátku jsem si myslel, že se děj bude odehrávat ve městě plném lidí, ale opět jsme v odlehlé pustině, kudy nikdo neprojíždí a dokonce to měli kluci vypočítáno tak, že pokud odpojí vedení, měšťani si toho ani nevšimnou. Děj se tedy odehrává v pár uličkách a je to děj skutečně stupidní. Opět zcela nereálné chování postav (nejdříve se musíme pět minut oblékat a potom ještě našminkovat, než se vyrazíme podívat, co uneslo našeho přítele z vedlejšího pokoje, že, holky?), logické kiksy (když je obluda na patnáct metrů ode mě, tak střílím, ale jakmile k ní příjdu, tak sklopím pušku?), neuvěřitelné náhody (v zásobníku je pouze jedna střela, zasloužilá zkušená policistka střelí maníka pouze do nohy) a celkově hrozné provedení (masky, hudba). Vznikl tak další zbytečný díl,. který mě pouze nasral a jednu hvězdičku dávám pouze ze soucitu a za občasné originální způsoby vražd (kotel, hřiště).

LazyTown (2004) (seriál)

Zrovna před pár dny jsem znovu narazil na tento seriál, který jsem před dlouhými lety sledovával jako dítě. A narazil jsem zrovna na díl "Falešný Sportacus"! Tedy první mnou viděný a zároveň můj kdysi nejoblíbenější díl. Chápete to? No, už tehdy mi to připadalo značně trapné, ale když jste dítě, tak sledujete ze zvědavosti cokoli. Teď už jsem úplně někde jinde, ale ohodnotím to, protože to byl jaksi kus mého života. Jednu hvězdu tedy za docela sympatického Sportacuse (i když občas se předvádí až běda) a druhou za Stephanie, celkem šukézní lolitku, která mě neomrzí ani v tomto věku! Pardon, že jsem se tak rozohnil, ale jsem divnej.

Trestná lavice (2005)

Ale jo, je to docela slušná zábava i přes tu přímočarost děje a klasicky rádoby vtipné hlášky. Obsazení je fajn, Sandler není úplně špatný, ostatní jsou v jeho těsném závěsu. Akci má film taky dobrou, včetně závěrečného zápasu, který je delší, než jsem čekal, ale to mi přišlo jako plus. Do soundtracku se tradičně vecpali různí moderní "umělci", ale tak špatné to není. Jinak "videoklipový muž" Segal (ne ten s cejchem smrti) to ukočíroval, to zasejc jo. Celkově jde o klasický příběh z věznice s prvky humoru, sportovního dramatu a akce.

Eminem feat. Dido - Stan (2000) (hudební videoklip)

Skutečně výtečná píseň a výtečný klip. Eminema jsem kdysi vážně dost poslouchal, ale to už je hodně dávno a občas si říkám, když jej někde uslyším, jak se mi ty písně mohly líbit. Avšak Stan je něco absolutně jiného. Je to komorně udělaná klasika ještě z dob Eminemovy nekomerčnosti, která se líbí i mnoha nezaujatým hudebním posluchačům. Klip má skvělou atmosféru a s výkonem Devona Sawa je ještě silnější a uvěřitelnější. Zpěvačka Dido je skvělá, také hvězdička konce minulého století. Celkově skvělý zážitek, který z hlavy nedostanete dost dlouho.

Blbý a blbější (1994)

Skutečně parádní. Gagy jsou sice jednoduché, ale atmosféra filmu a herecké výkony z toho dělají parádní oddychovku, která je určitě snesitelná i dvakrát do roka, když máte náladu. Carrey a Daniels jsou vážně frajeři a jejich skotačení je opravdu k pobavení. Příběh je taky dobrý a závěrečné vyústění je správně švihlé. Mimochodem, velmi dobře vybraná hudba. A ještě něco, starý dabing byl o dost lepší, hlavně k Danielsovi mi nesedí hlas Vladimíra Dlouhého (jak jej mám jinak rád).