Škola základ života (1938)

Legendární předválečný film, na kterém ještě vůbec nejde znát tísnivá předválečná atomosféra a který se nese v hmorném duchu s legendami české předválečné herecké scény (Marvan, Plachta, Pištěk a další). Mnoho kultovních hlášek v příhodách ze školních lavic, kde už tehdy začínají excelovat nové mládežnické herecké osobnosti ("mazánek" Filipovský, Pešek atd.). Prostě další výborný zářez Martina Friče, který si později vzal do parády i volné pokračování.

Scary Movie 5 (2013)

Docela na hovno. Už to ztratilo to svoje kouzlo a vykrádá to všechny možné i nemožné dílka. Typický fekální humor, tolik odlišný od vtipné a originální jedničky. Kde vyhrabali Tisdale, která je za zenitem už od HSM 3, to opravdu nechápu. Také odstranění Sheena nebyl ten nejlepší nápad, Simon Rex jej nemohl nahradit ani v těch nejbláznivějších scénách. Jako obvykle, i zde se objevilo několik "celebrit" ve své cameo (Usher, Snoop Dog, Mike Tyson). Teda, tvůrci sérii dost pokazili a pokud takhle budou pokračovat, za chvíli jim ty sračky nevezmou ani do kina.

Televizní noviny (1994) (pořad)

Novácká debilní sračka, která se ze 75 procent času věnuje píčovinám, vraždám, krádežím. Ze světa se nedozvíte prakticky nic, z domácí politiky si vždy nováci vybírají jenom velké kauzy a v těch se šťourají jako v hovnech a tak se nedozvíte ani podstatu problému, zato omáčky okolo je na několik kotlů. Nováčtí reportéři jsou ta nejvlezlejší a nejpodlejší stvoření, která mají tu "čest" pracovat v médiích, jejich reportáže jsou nevkusné, odpudivé s trapnými ilustračními záběry. Na co jsem ejště zapomněl? Jo, už vím, na moderátory. Ti mají asi po žurnalistické stránce kvalitu reportáží, které uvádějí, tedy žádnou. Jinak, je normální, abych při zprávách podvědomě myslel, jak vyšoustám tu pěknou moderátorku místo abych poslouchal, co říká? U TN se mi to už několikrát stalo, bez ohledu na to, která to uváděla. Ale částečně šlo asi i o to, že jsem se u těch sračkonovin prostě nudil...

Hannibal - Zrození (2007)

Tak tohle opravdu NE! Komerční sračka, která použila značku Hannibal Lecter pouze pro vyždímání peněz tak ohavným způsobem, že to už přestává všechno. Produkce použila tuto značku pro déčkový biják s příšerným obsazením a výkony herců, nudným, roztahaným a nenápaditým dějem, který se snaží hrát si na úžasný prequel. Opravdu humus. Kdyby to bylo o nějakém libovolném psychopatovi, dalo by se to snést, ale takto zohavit značku Hannibal Lecter, evidentně pouze pro prachy, za to si tvůrci zaslouží to největší opovržení. Navíc, k mé smůle, film jsem viděl pár hodin po oficiální trojce lecterovské série "Červený drak". Zbytečný čas.

Projekt X (2012)

Ladies and Gentelmans, tohle vůbec nebylo špatný. Popravdě, bylo to krutý. V popisu filmu je napsáno komedie, mě to spíš přišlo jako chronologická hyperakční pecka. Jo, zorganizovat za pár hodin kalbu pro 2000 lidí, to je majstrštyk. Děj to má jednoduchý a ta ruční akmera byl dobrý nápad. Je to prostě sonda to studentského života v USA, akorát tady se to dost zvrtlo. Co bylo fajn, že tady není moc toho fekálního humoru, jako v těch dalších (mnohem méně kvalitnějších) filmech s podobným tématem. Až na tu (velmi) vedlejší zápletku téměř milostnou (a zbytečnou) to bylo fajn. Bavil jsem se.

Stáhni mě do pekla (2009)

Slušnej biják, Raimi. Opravdu, docela překvápko. Raimi sice vsadil na jednoduchý a přímočarý příběh, ale dokázal ho opatřit fajn atmosférou (první "střet" v autě mě dostal i po detailech), hereckým obsazením (na Alison Lohmanovou se skvěle dívá, Lorna Raverová, která si teprve popáté zahrála na plátně, je ta nejlepší filmová čarodějnice, jakou jsem kdy viděl, Dileep Rao je sympatický šarlatán)a vlastně i prací okolo (efekty, hudba, kamera). Film si zasloužil konec, jaký si zasloužil, Raimi není sráč, aby musel končit happyendem. Skvělý dojem.

Běžící muž (1987)

No jo, je to fajn akční oddechovka, typicky ve stylu osmdesátých let, navíc s takovým zvláštní futuro nádechem. Jednoduchý příběh, neporazitelný Arnold, hromada akce, brutalita. Film na mě trochu působí i jako poselství a ukázka toho, jak můžou "ti nahoře" udělat z nevinného člověka štvanou zvěř, kterou nenávidí davy, když jim není po chuti a nejede s nima jejich nemorální špinavou hru. V tomto případě pomocí televizní show na život a na smrt. Ono, když je to dle Kingovy předlohy, tak to asi bez větší myšlenky nebude, ale americké ztvárnění z toho udělalo více popcornovou zábavu, kde Arnold kosí v přímém přenosu jednoho gladiátora za druhým. Pobavil jsem se.

Čtvrté patro (1999)

Co si o filmu myslet? Je to typicky průměrný thriller s prvky hororu, s lepší atmosférou a výbornou Juliette Lewis v hlavní roli. Film na zahnání nudy před spaním, tedy alespoň tak jsem jej "využil" já a fungoval docela dobře. Děj je přímočarý, scénář nepřekypuje nějakou zvlášť vysokou invencí, ale zase ani logickými kiksy. Potěší minirole Tobina Bella, kterého jsem si po zkušenostech z dřívějších rolí dovolil podezřívat jako číslo jedna. Ale to již spoileruji.

Nikdy to nevzdávej (2008)

Typická americká teenagerovská pohádka se spoustou klišé, vychytaná pro dnešní YT generaci, kdy už se zvěsti o dobré bitce nešíří pouze hubou, ale i počtem shlédnutí videa na netu. Přijde mi, že tvůrci tak trochu spaclali Karate Tigera a Rockyho, v případě druhého jmenovaného série dokázali nacpat pět dílů do jednoho! Problém je, že se to snaží hrát na seriozní film s prvky dramatu, přitom je to béčko jako prase a občas to tvářeni se seriozně filmu škodí. Jinak, jo, Faris skutečně vypadá jak Tom Cruise a Amber Heard je tuctová bloncka z filmu (omluva, ale nijak moc mě nezaujala). Djimon Hounsou je jediný, kdo opravdu hraje něco víc a záporák Gigandet je sice trochu namachrovaný debil, ale je uvěřitelný. Typická cesta za pomstou vygradovaná v poslední třetině filmu.

Poslední dům nalevo (2009)

Jo, to by šlo. Původní Cravenovu verzi jsem sice neviděl, bylo to pro mě úplně něco nového, ale film mě potěšil. Opravdu docela syrové, napínavé a akční. Snad ani chvíli jsem se během filmu nenudil, každá postava tam má svůj úkol, nikdo nepřechází po plátně jen tak zbůhdarma. Příběh o hrzném činu a velké náhodě zaujal jak po scénáristické stránce, tak po řemeslné. Film ždímá emocea vše spěje ke konci, který je i pro diváka zadostiučiněním. Závěrečná scéna to ještě posunula někam jinam, a sice pomohla také pochopit poselství filmu - oko za oko, zub za zub.