Smrtonosná past 3 (1995)

Opravdu, tato série je téměř dokonalá. Mnozí nevěřili v úspěch trojky, zvláště když se děj z jednoho uzavřeného místa přenesl na celé město, ale opak je pravdou. Ztroskotalý degradovaný policista John McClane (opět výborný Bruce Willis), který po rozchodu se ženou propadl chlastu, bude muset oživit své schopnosti, když o něj projeví zájem (jak jinak) terorista Simon Gruber (Jeremy Irons), jenž chce pomstu za svého bratra Hanse z prvního dílu. Shodou náhod McClane potká nového parťáka, Zea (Samuel L. Jackson), se kterým i přes počáteční neshody vytvoří skvělý partnerský tým a pustí se do vyřešení případu, který se však ukáže být ještě složitějším...trojka možná mnohé překvapila, opět je zde spousta akce (nezapomenutelná demolice vagonu metra či šílený průjezd Central Parkem), tradiční "mcclanovské" hlášky i dobrý příběh s vedlejším motivem, který se po čase ukáže být klíčovým. Velmi kvalitní pokračování série.

Smrtonosná past 2 (1990)

O nic menší nářez, než dokonalá jednička. Příběh se tentokrát odehrává na newyorském letišti, které opět obsadí banda zkušených vyzbrojených teroristů. Opět je u toho John McClane a opět musí zachraňovat mimo jiné i svou ženu, která padla teroristům za rukojmí. John může vše vyřešit po svém, ale naráží na nepochopení a ignoranci ze strany jiných policistů, z nichž mnozí v tom jedou přímo s teroristy...Dvojka nabízí pořád slušnou akci, "mcclanovské" hlášky, scénáristické zvraty i působivou výpravu. Je důstojným pokračováním jedné z nejlepších akčních sérií všech dob.

Smrtonosná past (1988)

Neuvěřitelná sada od Johna McTiernana (i Johna McClanea, ale o tom za chvíli). Schizofrenní prostředí mrakodrapu a chronologický děj zabalený do popcornové akční zábavy okořeněnou spoustou kultovních hlášek. Vynikající Bruce Willis jako polda John McClane si moc nedělá hlavu, že je sám v uzavřeném mrakodrapu na hordu teroristů vedenou psychopatem Hansem Gruberem (Alan Rickman), hlavní je, aby osvobodil sebe, rukojmí a taky svou ženu, která je mezi nima. To vše na pozadí velké loupeže za 640 milionů dolarů...Opravdu průlomový film, který ani chvíli nenudí, hláška střídá hlášku, akce střídá akci a celkově to jsou skvěle strávené dvě hodiny ve společnosti mistrů svého řemesla (od režie, přes herce i hudebniny). Prostě nelze nic vytknout.

Černý jestřáb sestřelen (2001)

Výborný film Ridleyho Scotta, který neomrzí ani napodesáté. Opravdu syrově zachycená válka, pochopitelně se spoustou amerického patosu, jak už to bývá. Film inspirovaný skutečnou událostí, americkou invazí do Somálska a operací "Gothic Serpent" z 3. října 1993, která se vymkla kontrole, v němž vystupují skutečné postavy. Výborný Josh Hartnett (srž. Eversmann), jehož je na béčkové romantické komedie opravdu škoda a neméně skvělý Eric Bana (alias Ranger "Hoot"). Avšak i mnoho vedlejších rolí mě zaujalo (Sizemore, McGregor, Bloom a taky Ron Eldard jako sestřelený pilot "Blackhawku" Michael Durant). Výtečná je taky hudba Hanse Zimmera (Gortoz a Ran s Lisou Gerrard či Leave No Man Behind). Celkově Ridley nic nepodcenil a vznikl válečný skvost.

Fakulta (1998)

Film jsem viděl, aniž bych na to byl předem upozorněn, ale že je to Rodriguezovo dílko jsem nepoznal. Bylo to docela nápadité (Šňupni si!) i srandovní, ale nějak moc učesané na Robertovo poměry. Mimozemšťani obsazující střední školu a parta různých osobností (výborný floutek Hartnett i šprt Elijah Wood), kteří chtějí zabránit rozšíření parazitů. Robert Patrick, který si znovu zahrál "pana nezničitelného", taky nadchl. Nalezneme zde i zajímavé camea (Usher). Celkově film bavil i překvapoval a to se cení.

Ruka zabiják (1999)

Pro některé kultovní film, který paroduje slashery a různá velká díla světového hororu (Evil Dead 2, Halloween a další). Tehdy ještě prosazující se Devon Sawa (později hrdina prvního Nezvratného osudu či klipu rapera Eminema) vzal hlavní roli v tomhle filmu a udělal rozhodně dobře. Druh humoru obsažený v tomto filmu, ač může někomu kazit dojem, dokáže být někdy velmi věcný, jak se ukáže v mnoha zručně natočených scénách (zakročující policisté v domě, větrák na konci). Duo těch, kteří Devonovi sekundují (Green-Henson) se taky povedlo a Jessica Alba vypadala tehdy taky lépe. Vedlejší zápletka s jeptiškou taktéž ujde. Celkově můžu být spokojen.

Pulp Fiction: Historky z podsvětí (1994)

"Masírovat ženský nohy nebo jí lízat její svatyni, to není hra na stejným hřišti, ani stejná liga, dokonce ani stejnej sport." - tato "perla" mi hodně dlouho unikala, ale já na ni stejně jednou musel narazit. A jsem za to rád. Velmi dlouhé střihy, během níž se odehrávají šíleně náročné dialogy či scény a mnoho vychytávek a narážek. Navíc originální dramaturgický způsob vyprávění, který si Oscara určitě zasloužil, holt rok 1994 byl rokem, kdy vznikly i filmy jako Shawshank nebo Forrest Gump, které vysbíraly nejvíce ocenění. Dalším skvělým aspektem je určitě hudba (úvodní theme nebo skvělá "Girl, you will be a woman, soon"). Co se týče hereckých výkonů, všechny byly skvělé, mě však nejvíce bavil Bruce Willis (Butch), jehož historka mě vtáhla asi nejvíc. Závěrečná scéna, která navazuje na prolog, je taktéž výborná. Tarantino je machr a čeho se chopí, to dopadne dobře.

Cesta k ráji (1978)

Velmi dobré. Tohle je typická Slyho herecká poloha 70. let. Ten užvaněný vtipálek odvedle, což Sly bravůrně ztvárnil už v Rockym, pokračuje ve svém dalším počinu, tentokrát jako ambiciozní Cosmo Carponi, který vždy ví, jak svým bratrům připravit malér a vydělat na tom (mimochodem, Lee Canalito alias Viktor Carponi je výborný). Opravdu, v této době hrál Sly ještě obyčejné kluky z ulice, později se jeho herecká poloha dostávala spíše do vážnosti a zkušenosti (Rambo I, Rocky III, Cobra) a v polovině osmdesátých let přešla k nefalšovanému hrdinství (Rambo II-III, Rocky IV, Cliffhanger). Sly prodělal svůj ohromný vývoj a každé své herecké poloze dal maximum a v posledních letech dělá vše proto, aby nás, své věrné fanoušky, ještě několikrát dostal do kolen. Paradise Alley je příjemným uvědoměním si, jak šel čas a ve srovnání třeba s novinkou The Grudge Match pěknou ukázkou, kam se herec Sly dostal.

Poslední premiéra (2008)

Ach jo. Po slibném začátku jsem byl vážně natěšen, že dostanu po nějakém čase opět něco, co mě vyděsí. Postupem času to však sklouzlo do klasické asijské duchařiny, tedy hra stínů, ucházející lekačky a celklem předvídatelného příběhu, který byl však obohacen o jeden zvrat (asi půl hodiny před koncem) a jednu nedotaženou myšlenku (ano, myslím drogovou závislost hlavního hrdiny). Co se dabingu týče, myslím, že to tady spíše kazil, vidět film v originále by asi působilo realističtěji. Mimochodem, možná by tvůrci lépe udělali, kdyby raději natočili ten hrůzostrašný film, na který se hlavní hrdinové dívají v kině.

Oběti - Přepadení (1999) (epizoda)

Velmi povedené. Televizní forma tomu vůbec nevadí, protože atmosféra, která se z toho dokázala vytřískat docela dost, a pochopitelně herci z toho dělají velký nadprůměr. Vladimír Dlouhý, známý spíše z klukovských pozitivních rolí zvládl psychopata na výbornou, manželské duo Janžurová-Kodet (ten už se tou dobou herecky asi připravoval na Pelíšky) hrálo velmi příjemně. Vedlejší role (Michal Dlouhý, František Němec, Bohumil Klepl) dělají příjemné "křoví" v zápletce. Pavlíčkova hudba opět ladící se scénou. Celkově docela dobrá záležitost.