Gympl (2007)

Nabízí se velké srovnání s filmem "Proč?" z roku 1987. I tam šlo přeci o to utrhnout se z práce a užít si trochu zábavy, vandalismu, honiček s fízlama, přičemž doma nechat svou rodinu, která na vás sere a jít ven s kámošema. Symbolicky přichází Gympl v roce 2007, jakoby ukázal pomyslné střídání stráží (generací), akorát se přenesl do moderní doby (i když netvrdím, že ani nyní nechodí spoustu mladých na fotbal). Vorel natočil zajímavý film, chvílemi až depresivní, ukazující šedivé, stereotypní panoptikum a uvnitř něj lidi snažící se přežít. Mladší Vorel je celkem sympaťák a Mádl hraje asi svou nejlepší roli v životě (a to platí i nyní, v roce 2014). Stará garda herců slouží spíše k jednoduchým skečům (češtinář Schmitzer, fyzikář Šteindler, pracovně zaneprázdněný a chorobně výbušný otec Kraus) a nelze nezvpomenout na ředitelku Holubovou (ta dostala za roli Českého lva). Dalším plusem je hudba, celkem propracovaná (hlavně song Z mojí čtvrti je velmi povedený). Já film viděl na DVD už před sedmi lety,mezitím ještě párkrát, ale tady na csfd mi nějak unikal, komentuju a hodnotím až dnes (leden 2014). No, za pár dní má kinopremiéru Vejška, asi se nechám zlákat.

Čtyři dohody (2013) (divadelní záznam) odpad!

Neskutečná nekulturní slátanina. Problém těchto novodobých šílenců, jakým je Dušek a další, je jejich vlastní odtrženost od reality.

Blonďatá bestie v blázinci (2013) (divadelní záznam)

"Co to děláte, pane kolego?" - "Brousím srp." Zajímavá satira, kterou jsem viděl s ročním zpožděním, avšak nelituji. Je to docela povedené, Pavelka s parukou jako Rath, Pavelka s plnovousem jako John, psík Marek Dalík a další kousky. A zejména zajímavý nápad, že vyhlášené zloděje lze společnou terapií převychovat k normálnímu životu! Já se teda zasmál. Avšak "Ivánku, kamaráde..." bylo přece ještě o level výš. I tak docela zábava.

Duch nad zlato (2013) (TV film)

Nepříliš povedená štědrovečerní pohádka, která vypadá až moc levně a kromě Preisse nemá skoro co nabídnout. Námět není špatný, ale provedení ve scénáři se nepovedlo. Scény, které by mohly být krátké, jsou zde rozvleklé, aby zabraly více času a film trval déle. Ani ústřední dvojice mladých herců není špatná, ale scénář je scénář a ten to zazdil. Kromě toho, Zelenka už zase (!!!) vykrádá svou Nesmrtelnou tetu, tentokrát se to však opravdu nepovedlo. P.S.: Bohdalová nějak nabrala, ještě loni vypadala ve Šťastném smolaři dobře.

Zlo (2012)

Bum! Jako rána z čistého nebe na mě působí nový slovenský horor, který jsem viděl včera nad ránem na jednom slovenském kanálu. Opravdu, forma foung footage tomu dost přidala, ač na první pohled může roztřesená kamera a absence Maroša Kramára odradit některé diváky! To prostředí (rozlehlá barabizna, ve které se dá lehko ztratit, s tajemnou minulostí) působí skvěle. Asi po úvodních 25 minutých, poté, co se hrdinové rozhodnou prozkoumat barabiznu na vlastní pěst, to začne být husté (při procházení tím "labyrintem" jsem málem ani nedýchal), definitivně to rozsekne scéna v pivnici a pak už je to akční honička na život a na smrt, která vrcholí..ale, mrkněte se sami. Plusy jednoznačně styl found footage, atmosféra, prostředí, neokoukané herecké tváře.

Anděl Páně (2005)

To je taková moje klasika, už od doby, co jsem na tom byl v roce 2005 v kině. Nejlépe fungující na Vánoce, pochopitelně. Strachovo nejlepší režisérské dílo, troufám si říci až doteď (zima 2013). Výborný anděl Trojan alias Petronel, který nezklame v žádné roli, o nic méně výborný čert Dvořák alias Uriáš, kteří tvoří zábavné sympatické duo hlavních rolí. Mladší role (hrabě Maxmilián - Stehlík, Dorka - Kajnarová) zdatně sekundují těm zkušenějším (správce - Navrátil, klíčnice - Stivinová, no a pokud chcete, tak i rychtář - Somr). No a Pánbůh Jiří Bartoška? Určitě taky spokojenost. Příjemný scénář a dialogy (náboženské narážky super), vynikající soundtrack (hlavně úvodní motiv, později se objeví i otextovaný), výprava (nic nebylo podceněno), atmosféra, celkově výborné.

Nesmrtelná teta (1993)

Já teda nechápu, jak se to někomu může nelíbit. Obsazení herci hrají dobře, navazuje to na motivy klasických českých pohádek a přece to není klišovité a trapné. Bohdalka je pořád skvělá, ať hraje kdekoli, Hanzlík přicházející o rozum taky pořád bavil a ani mladí herci dle mého nezklamali (Blažek, Bobulová). Ještě abych nezapomněl na pěkné vedlejší role Šafránkové a Cupáka (Štěstí a Rozum). Navíc, ta hudba (Jiří Svoboda), výprava a kostýmy jsou taky povedené. Pohádka s poselstvím, které nevyznívá jako rádoby moudro, ale které si divák příjemně uvědomí.

Čarodějky z předměstí (1990)

Mohlo to být i lepší. Je to celé dost neuvěřitelné, ale místy i zábavné, i když předvídatelné. Ústřední dvojice malých "čarodějek" je snesitelná. Co se týče chytlavého soundtracku, i ten již odezněl za ta léta, co jsem vyrostl. Navíc to má ještě takový nádech normalizačních filmů z betonové džingle jako Panelstory nebo Discopříběh, vážně mi to tak přišlo. Reňáková točila i lepší filmy. Je to takový průměr, který vás nenadchne, pokud vám není pět. A to asi není, jak tak čtu.

Natěrač (2008) (TV film)

Původní předlohu sice neznám, ale myslel jsem, že bude zaměřeno více děje na ten souboj o muže. Budař (natěrač Walter) je sympatický, dá se říci i ochotný chlapík, ale rozhodně to není úplně kladná postava, je to i tak trochu vyděrač a samolibý týpek až moc zažraný do světa herectví a myslící si, že je skvělý. Čvančarová (Jane) je pusinka, zpočátku vypadá, že to bude nafintěná blbka, ale s přibývajícími minutami ukáže smysl pro humor. A Issová (Marcia), taková hysterická nanynka, kterou přelétavost dostane tam, kam patří. Do společenského fopá. Nejlepší scény: všechny s pusinkou Čvančarovou. :-*

Honza málem králem (1977)

Tuhle pohádku jsem zprvu moc nemusel, ale po opakovaných shlédnutích se dostala mezi moje top. Skvělí herci (Korn je sympatický a vůbec není hloupý, je to takový Švejk 16. století, Nárožný rulez jako vždy, Konvalinková je pohledná a ajn, Kemr jako bubeník nemá chybu, smrtka Kaplanová je docela temná stránka filmu, např. scéna v hospodě + mnoho dalších fajn roliček třeba Lohniského, Kostelky ebo krále Filipovského). Soundtrack je chytlavý a svým způsobem i kultovní, kostýmy a výprava taky fajn. Je vidět, že se do toho vrhnul skvělý režisér Zeman. P.S.:Jorga Kotrbová :-****.