Inkognito (1995)

Velmi přeceňovaný film. Atmosféricky zasazený do konce 80. let, kde funguje dobře, ale to ostatní. Pochůzkáři se stanou ze dne na den špičkovými agenty, kteří se za pár dnů infiltrujou do chuligánské skupiny a navážou skvělé kontakty s jejími vůdci? Chuligáni se mláti bez domluvy a všude jako stádo splašené zvěře? A ta neustálá agitka, která říká " buďte ovce, odsuzujte hooligans, žijte radši svými nudnými životy a nedělejte systému problémy", doprovázená scénou, kterak panička péruje svého milého, protože se po pěti pivech nevyjadřuje dle oxfordského slovníku, to je na tom asi to nejhorší. A závěrečná scéna je hodně zbytečná a posunula tenhle film do ještě absurdnější roviny. Těžké zklamání.

Očista: Anarchie (2014)

O třídu lepší než jednička. DeMonaco se zlepšil v mnoha ohledech. Atmosféricky je film působivý docela dost (hlavně představení úhlavní "partičky" se povedlo), dále jde více do hloubky (ukazuje, jak očistu vnímají různé společenské vrstvy, jaká je jejich motivace i jak to během očisty vypadá v ulicích, čímž se liší od "klaustrofobní" jedničky, kde se děj odehrával v jednom domě) a také je zde nepoměrně více akce a děje (putování městem, lov, různé vedlejší zápletky). Kdyby nebyla natočena jednička, nic by se nestalo. Tohle je totiž všeříkající. A dost dobré.

Grinch (2000)

Já tomu musím napálit čtyřku. Je to pro mě už taková vánoční klasika. Nejsem zrovna příznivcem postupující amerikanizace našich vánočních svátků, ale Grinch je moje stálice, hlavně proto, že jsem na tomto filmu tak trochu vyrostl. Howard to zvládl a připravil kouzelný svět, který by spíše seděl k Timu Burtonovi. Rozmanitost barev, kostýmů a prostředí, stejně tak netypický vzhled postav, je rozhodně plusem filmu. Ale tím největším plusem je rozhodně Jim Carrey, který zde řádí v období největší slávy a 100 minut je na hracím poli fakticky jeho. Ksicht za ksichtem, hláška za hláškou. A poselství, se kterým se docela ztotožňuji. Také musím pochválit český dabing, pan Rösner byl kádr.

Železná srdce (2014)

Velmi dobré. Co např. v Ryanovi (ne)funguje jako hloupý patos a trapné kecy mimo hlavní akci, tady funguje naprosto skvěle a rozvíjení charakterů se děje neokatým způsobem, který z nikoho nedělá dokonalou postavu ani absolutního otloukánka. Syrově podaná válka, která mě naposledy zasáhla v roce 2001 při úvodním shlédnutí Black Hawk Down. Zvuková stopa je taky mimořádně silná a povedená. Neuvěřitelně zručně podané bitvy, které byť lokálního charakteru, tvoří drtivou většinu akční náplně filmu. Zvlášť poslední půlhodina a téměř rozmetání celého nepřátelského batalionu. Určitě velmi hodno zapamatování.

Vejška (2014)

Byl jsem natěšený na tento snímek navazující na Gympl, pro mě kultovní film, který můžu vidět vždy a snad i proto jsem čekal od Vorla něco víc. Co se týče stylu natáčení, Vorel točí vždy stejně, dobře mu jdou bláznivé scény, umí si zkrotit kameramana. Co ale pokračování, které mělo milionový potenciál ničí, je přílišná "plytkost" a jednoduchost děje, postrádá to tu atmosféru šedého města, ze kterého v prvním díle Vorel s Mádlem utíkali za dobrodružstvím. Jejich charaktery se změnily (zvlášť u Mádla je to škoda) a chybí tady i pořádné hlášky, místo toho se vtipnost snaží film uhrát na prvoplánovité sprejerské skeče (počmárání dodávky, plameňáci). A linie s Kolmanovým otcem, který přebere holku kámošovi svého syna? To bylo zbytečné.

Fakjů pane učiteli (2013)

Je tam sice mnoho klišé a čpí z toho americký styl natáčení, ale přesto je z toho cítit ten německý "nezávislý" způsob, který přinesl od začátku milénia do kinematografie mnoho dobrého (Baider-Meinhof Komplex, Die Welle, Der Untergang, Im Winter ein Jahr a další). Fajn herecké obsazení a docela povedený soundtrack složený z příjemných hitovek posledního roku. Docela nevadí ani delší stopáž, která mnohdy zachránila situaci, aby vše nebylo tak jednoduché a prvoplánové. Každopádně, paintball si určitě nějakou dobu budu pamatovat .

DonT Stop (2012)

Slušný film, u kterého mě překvapil hlavně ostravský Patrik Děrgel, kterého jsem viděl hrát poprvé mimo nějaký nekonečný seriál. Celkem zajímavě dospěl i Oliver Cox. Slušná výprava i atmosféra doby, nikoliv tak umělecky vystylizovaná a vtipná jako v Pelíškách a dalších, zato dost syrová se zajímavým námětem a příběhem o rebelii za normalizace (ta scéna na eskalátorech to řekla snad dost jasně). Snad jen trochu napínavější zápletka by byla k dobru. A tu bundu "I HATE YOU" jsem fakt jednou na jednom pankáči viděl, jen zhruba o 25 let později, než se odehrává tento film.

Náš vůdce (2008)

U tohoto filmu je stejný problém, jako u American History X a podobných. Látka zpracována perfektně, scénář nenudí a téma je mimořádně zajímavé, ale poselství z filmu je takové, že tvůrci nám vlastně chtěli sdělit, že vše, co ty dvě hodiny sledujeme, je špatně. A to je dle mě špatně, jestli mi jako rozumíš. Učitel dá bandě sobeckých, konzumem znuděných vychcánků disciplínu a důvod spolupracovat týmově v organizaci a nakonec příjde na to, že předtím to vlastně bylo lepší a zase je rozdělí (a má na svědomí min. jeden lidský život, jak to celé spískal při svém závěrečném projevu). No nevím. Jak píšu, téma zajímavé a natočeno dost dobře, ale to závěrečné poselství to celé kazí.

Mission: Impossible - Ghost Protocol (2011)

Já fanouškem série nejsem, ale i tak jsem si Ghost Protocol užil jako téměř neznalý poměrů předešlých filmů a charakterů, což je asi dost podstatná vada, ale zkusím to napravit. I tak film skvěle funguje po všech stránkách (hlavně ty hi-tech věcičky, to je něco). Cruise je opět ve středu dění, jako vždy a docela mě překvapil Simon Pegg, ten tomu čas od času zvedal úroveň snahou o humor. A docela mě zaujalo cameo Pavla Kříže. Soundtrack je taky dost dobrý. Už úvod v Kremlu navnadí na velkou akci a pozdější přesun do Dubaje a tamní dění jen potvrdí, že tohle byl akční film roku. A finále jsem zbaštil i s navijákem a nepřišlo mi nelogické nebo slabé. Celkově poctivé čtyři hvězdy.

Spider-Man 3 (2007)

Film pořád dobrý, na dvojku určitě dost navazuje a příběh posunuje dál, ale kouzlo prvních dvou skvělých dílů trochu pokleslo a tak je z toho "jen" dobrý akční film a ukončení trilogie, které přináší nečekané zvraty v nečekaných chvílích. Dějová linie se Sandmanem je taková nijaká, jeho povahu a motiv sice divák zná, ale jinak je hlavní dění kolem Spideyho a jeho lidí, tudíž nějaké záblesky z minulostia přítomnosti Sandmana jsou spíše zbytečné, postava není rozpracována docela a mnohem lepší by bylo nechat si diváka domýšlet samotného. Ale co se děje kolem Spideyho, nemá obdob. Ta kritizovaná půlhodinka, kdy se Spidey na nějaký čas "převleče" do černého, dle mě nebyla tak špatná, jak mnozí naznačují. Asi nejzajímavější zvrat filmu, kterých tady bylo dost a ta linie s Harrym asi nedůležitější. Co říct dál, trilogie byla zakončena obstojně.