Stezky slávy (1957)

Geniální film, který na rok 1957 sice využívá černobílého formátu, ale to je v celkovém výsledku spíše plus. Na dobu výroby neuvěřitelně zručně a na svou dobu velmi surrealisticky natočena válečná vřava. I to ukazuje, jakým géniem byl Stanley Kubrick. Zápletka je jasná a jednotlivé postavy tvoří snad všechny možné osobnostní protiklady, se kterými se lze setkat. Ve válce se holt v různých funkcích sejdou prostě lidé veškerých morálních a jiných kvalit. Skvělý Kirk Douglas jako muž, který hodlá ctít zásady i v boji s nepřítelem a George Macready jako bezskurpulozní fanatik, pro něhož je válka jen záminkou k vybití své frustrace. Poselství tohoto filmu, který není ani tak proti válce, jako proti nemorálnosti a neodpovědnosti "těch nahoře" za své činy zůstává i po šedesáti letech aktuální. Lze vidět kdykoliv.

Sabotáž (2014)

Fakt mě mrzí, že musím udělit jen průměrné hodnocení filmu s Arniem, jehož kariéra se zase zruba v posledních třech letech začala zase odrážet (a nový Terminator to jen potvrzuje). Akce zde sice není málo, ale co je to bez pořádného náboje, který film prostě nevykřeše, ačkoliv zápletka není nejhorší. Sam Worthington a Josh Holloway jsou sice týpci k pohledání, ale to nestačí a k odhalení zápletky lze dospět už v půlce filmu. Jedině konec v Mexiku mě uspokojil a ukázal Arnieho dělat to, co umí - být strojem na zabíjení zmetků.

Únos (1997)

Celkem zručně natočený thriller, který buduje atmosféru jak má a děj je sice předvídatelný, nýbrž technicky zpracován tak, že napětí je i tam, kde v podobných thrillerech jen hledíte nudou na obrazovku, kdy že to skončí. Lokace americké pustiny, ve které hlavní hrdina (skvělý Kurt Russel, který tímhle dokazuje, že ve druhé půlce 90. let neupadl v zapomnění) musí zvládnout těžkou misi osvobození své manželky z rukou vyděračské bandy, které šéfuje (v jedné ze svých posledních rolí) J. T. Walsh. Rozhodně dějově hutnější a lepší než podobné filmy.

Spáči (1996)

Nelze jinak. Příběh o klukovské snaze o dobrodružství, velké promyšlené pomstě a stavu společnosti vůbec. Děj v Hell´s Kitchen pěstuje atmosféru americké chudinské čtvrti, ve které dospívající kluci hledají dobrodružství. Ale souhra špatných náhod je odtrhne od všeho, co znali, musí projít nejtěžší zkouškou jejich mladých životů a potýkat se s dozorcem Kevinem Baconem a jeho dalších násilých kolegů v nápravném zařízení pro chlapce. Nakonec ale spravedlnosti je učiněno za dost a po letech příjde pomsta téměř geniální. Pro mě hodně zásadní snímek 90. let, na který nezapomenu.

Mechanický pomeranč (1971)

Kubrickovo kultovní film, který pronikl už snad do všech aspektů kultury vůbec. Je to neuvěřitelné až nepopsatelné, co se 140 minut na plátně děje. Neotřelé scény (hlavně velmi zajímavě pojato vizuálně, interiéry připomínající dekadentní umění, šílené kostýmy) tvoří většinu filmu, podpořené velmi dobrou hudbou (variace na 9. symfonii je geniální). Kubrickovo filmové poselství je taky výborné a v současné době čím dál aktuálnější, ztráty svobod ve jménu "obecného blaha" jsou pro řadu dnešních politiků opět horkým tématem. Kubrick to pojal opravdu zajímavě, jsem rád za adaptaci knihy.

Wolf Creek 2 (2013)

Velmi zajímavé. Jednička byla řadovým hororem, ale Greg McLean se to rozhodl napravit a to se mu z hlediska kvality zde prezentovaného docela povedlo. Natočil kvalitní film, který je ve všech ohledech lepší než jednička. Konečně zde byla více vykreslena hlavního záporáka (John Jarrat se taky posunul o kus výš), není zde zdlouhavý začátek ukazující krásu australské přírody, ale je zde zajímavější příběh, který je rozdělen na několik sekvencí a každá graduje zvlášť. A navíc díky nahuštěnosti děje to celé pěkně odsýpá. Zajímavé scény zde určitě byly: klokani, fízlové, hádačka, katakomby. Akorát mě film překvapil pouštěním odlehčené hudby do dramatických a násilných scén (asi nějaká inspirace Kubrickem). Jen mám strach, aby námět nebyl vytahován po úspěchu dvojky moc často a nestalo se z toho druhé Wrong Turn. Snad má McLean patent na Micka Taylora, hahaha...

Obhájce (2011)

Po dlouhé době inteligentní krimifilm. Výborný McConaughey, který polohu tvrdého a chladného advokáta v kombinaci s milujícím otcem a člověkem toužícím po spravedlnosti zvládl vážně skvěle. Zpočátku se případ zdá jasný, zhruba po hodině filmu příjde twist, který snad ani ten nejbystřejší divák neodhalil a poté už začíná kolotoč situací, které končí výborným vykličkováním advokáta ze šlamastyky a zároveň zadostiučiněním proti úhlavnímu grázlovi. Mě to teda dost připomínalo filmy typu Prvotní strach, akorát Ryan Phillippe prostě není tak charismatický záporák jako Edward Norton. Ale vážně se mi to líbilo, klidně bych se podíval znovu.

Horem pádem (2004)

Mám za to, že Horem Pádem je co se týče herecké stránky ("chuligán" Macháček, lapka Liška, ujetá "matka" Nataša Burger a o paní Vašáryové nebo panu Třískovi snad nelze pochybovat) vysoce nadprůměrným filmem, taktéž po režijní stránce. Problémem je scénář nebo asi špatná dramaturgie. Scény zde ve filmu obsažené, ať už se snaží točit o čemkoliv, jsou kvalitně vypointované i zahrané. Ale nedávají nějaký moc souvislý děj, spíše scény ze života a gagy našroubované na sebe. Je to asi tím, že scénárista si vzal do parády přehršel témat, která se v této stopáži nedají stihnout a také je zde mnoho dějových linií, přičemž každá se snaží být tou hlavní a všechny mají stejný prostor. Nejsou zde tedy téměř žádné vedlejší postavy, dle scénáře má každá postava hlavní slovo a určuje, co dál s filmem. To je snad má jediná výtka. Dále velmi zajímavý soundtrack. Celkově jsem spokojen.

Okolo futbola (2013)

Každá chuligánská scéna světa je jiná. Má jiná pravidla, prostředí, podmínky a od toho se odvíjí její vnější vzhled. Proto nelze tento film srovnávat s anglickými chuťovkami The Football Factory nebo GSH (i když kdo viděl GSH1, tomu může přijít námět velmi podobný), či snad s tuzemským Non plus ultra. Ruská scéna je jiná. Rusko je jiné. Rusové jsou jiní. Já osobně je v lásce nemám, ale špinavé prostředí ruských velkoměst je co se týče chuligánské problematiky zajímavé prostředí. Výborná kamera, zachycující moskevskou šeď, skvělé bitky (včetně ničení okolního zařízení, tak to skutečně vypadá), hudba taky fajn. V žánru chuligánských filmů velmi vysoko.

Václav (2007)

Velmi zajímavý film, který by byl kvalitním a nosným i bez skvělého Trojana, který opět hraje úplně jinou polohu a opět je dokonalý. Jeho Václav, rozumově opožděný "kluk", mnohdy až dětsky naivní, zato velmi spontánní, se vyvedl na výbornou. Okolí kolem něj jej bere s (mnohdy vysokým) nadhledem až posměchem. Paní Vašáryová ve velmi citlivé roli a Budař zde hrál to nejlepší, co kdy hrál. Scény s vypůjčením dodávky, koncertem Vypsané Fixy nebo první Václavovy zkušenosti s ženou, to mě utkvělo v paměti nejvíc. Také atmosféra vesnice a její panoptikum bylo ztvárněno dobře. Líbí se mi, jak to Vejdělek pojal, že jde o tragikomické drama a ničeho není málo, ani příliš. Ale to je hlavně zásluha skvělých herců.