Po životě (2019) (seriál)

Auč, tak toto bolo veľmi zlé. Ako verný gervaisovec som to pretrpel až do konca, ale skutočne som neveril vlastným očiam. V kŕčovitej snahe osloviť širšie, mainstreamové publikum sa tu vsádza na najlacnejšie emocionálne triky a prachsprosté citové vydieračky. Namiesto dialógov sú tu papierom šuštiace patetické monológy, Rickyho postava smrdí jeho vlastným honimírstvom nad samým sebou. Je to taká seriálová obdoba stupídnych oscarových filmov, ktoré sa netaja svojimi ambíciami, ale menšia, lacnejšia a remeselne tak nudná, až to ubíja. Veľké sklamanie, ktoré ma samo osebe veľmi mrzí.

Aquaman (2018)

DC sa konečne podarilo natočiť obstojnú Marvelovku. Všetkým, čo si ľudia z tohto filmu zapamätajú, sú však len vynikajúce triky a úžasná výprava. Škoda, že sú vyplytvané na stokrát videný príbeh podľa šablóny.

La La Land (2016)

Ja nemám rád muzikály, priam by som povedal, že ich neznášam. Ale tento je výnimočný. Pomimo všetok hype a oscarový buzz musím povedať, že takto som si predstavoval zamilovaný film s hudobnými číslami. Pochybujem, že ho ešte niečo prekoná. Ku nostalgickému gýču pristupuje s citom (na rozdiel od katastrofálneho Shape of Water), je technicky brilantný a diváka odmení záverom, ktorý by niekto mohol označiť aj za odvážny. Čípácky shit A Star Is Born pre jednoduchších divákov môže sedieť vedľa a odpisovať od profíkov ako sa to robí, scénu po scéne, motív po motíve, dialóg po dialógu. Chápem, že to nemusí ísť všetkým po srsti, ale mňa to v pravý moment oslovilo takmer bezvýhradne. Damien Chazelle je najväčšia nádej Hollywoodu. A na herecké etudy Emmy Stone by som sa dokázal pozerať celé hodiny.

První člověk (2018)

Tu boli všetky dramaturgické rozhodnutia správne. Namiesto veľkolepej ódy na americkú bohorovnosť sledujeme komorný príbeh jednej rodinnej tragédie, v ktorom prekvapivo nehrá hlavné husle iba Neil, ale aj jeho žena Janet. Emočne sa našťastie príliš netlačí na pílu. Skvele pojatá subjektívna perspektíva nám dáva možnosť vcítiť sa do muža, ktorý sa pre svoju prácu musí odstrihnúť od vlastných emócií. Pre Ryana Goslinga teda ideálna úloha (hrá v podstate znovu androida). Skvelý soundtrack, málo pátosu, minimalistická, ale účinná réžia. Mám chuť objavovať vesmír. Jeden z filmov roku 2018.

Saulův syn (2015)

Premietať na školách. A možno radšej aj v parlamente.

Zrodila se hvězda (2018)

Ja sa fakt nesnažím hodnotiť naschvál proti prúdu len preto, aby som bol zaujímavý. Ale strašne, strašne by ma zaujímalo, prečo si práve tento škvár vyslúžil skoro univerzálny obdiv a, panebože, Oscarové nominácie? Tisíckrát videná znôška klišé s necitlivou réžiou (najviac badateľnou v scéne s ponožkami či s nezvládnutými reakciami na pseudofilozofické vyznania), stupídnymi vedľajšími postavičkami, ktorých jedinou úlohou je doslovne rekapitulovať a vysvetľovať dej (šoféri, gay kamarát, brat, vlastne úplne všetci), načatými a absolútne nevyužitými motívmi (problém so sluchom, zapredanie sa byznysu), predvídateľným (a teda desivo nudným) priebehom, ukážkovo zlými dialógmi ignorujúcimi zlatú zásadu "show don't tell" ("a teraz ti už tretíkrát popíšem, čo práve robím") a gradačnou anomáliou, keď vrchol filmu nastane už v prvej polhodine (akoby sa človek pri sexe urobil už na začiatku, no musel potom ešte pol hodiny makať). Čo konkrétne teda ľudí tak chytilo za srdce? Čo? Prosím, vysvetlíte mi to niekto?

Brexit (2019) (TV film)

Bohužiaľ, tento film stelesňuje všetko, prečo pro-európske "liberálne" elity prehrali boj o Brexit a prehrávajú aj ďalej – je príliš elitársky, pôsobí ako propaganda, presviedča presvedčených a zlyháva v tom najdôležitejšom, v komunikácii s masami.

Fahrenheit 11/9 (2018)

Takže za všetko môže Gwen Stefani! Moore je filmársky stále v dokonalej forme, manipulačné strihové techniky už má v malíčku a prestal sa štítiť aj tak lacných paralel, ako Trump vs. Hitler. Mňa jeho dobre argumentovaný aktivizmus baví. Jediné, čo môžem tomuto filmu vytknúť, je, že "nelepí". Obsahuje až príliš veľa motívov, ktoré na seba priamo nenadväzujú. Výsledkom je poriadny divácky guláš, dokonca ťažšie stráviteľný, ako mozaiky od Adama Curtisa.

Star Trek: Short Treks - Na útěku (2018) (epizoda)

Hrôzostrašné. Jeden veľký scenáristický lapsus, ktorý neponúka ani zaujímavú či zmysluplnú zápletku, ani komiku, o ktorú sa skrz postavu hlúpej Tilly Discovery snaží. Takéto "short treks" na novú sezónu nenavnadia, skôr naopak.

Mission: Impossible - Fallout (2018)

Tom Cruise je totálny magor. Našťastie. Fallout je najdravší akčný film za posledných pár rokov, minimálne od Fury Road. To, čo tam ten blázon v 56 rokoch (!) predvádza, núti človeka zamyslieť sa, či tá scientológia a pestovanie svojho "vnútorného mimozemšťana" náhodou fakt nie sú blahodarné pre telo. Tempom a nápaditosťou už je M:I séria definitívne bondovskejšia než bond a každý, kto chce natočiť kvalitný popcornový akčňák, ju musí mať ako benchmark.