Beautiful Dreamer (2016)

Je z toho cítiť čistú radosť z filmárčiny, ale práve kvôli nej sa zábery až príliš hemžia zbytočným CGI odpadom, ktorý skôr aby atmosféru dokresľoval, ju ruší. Zaujímavý nápad, ktorý ale zúfalo potrebuje väčšiu plochu a prepracovanejšiu psychológiu postáv – bez tej nemôže ani ten slzy ždímajúci záver fungovať naplno, ako by si zaslúžil. [videné na Future Gate 2018 v Prahe]

Embers & Dust (2016)

Takéto pointy píšu trinásťroční školáci v slohových prácach. Vo filme, ktorý chce byť braný vážne, by už nemali mať miesto. [videné na Future Gate 2018 v Prahe]

Meyerowitzovic historky (nový výběr) (2017)

Čo sa týka dialógov, je to naozaj úplne inde, než väčšina súčasnej produkcie. Skvelý scenár podporuje nabitý casting plný vynikajúcich hercov, medzi ktorými sa rozhodne nestratí ani Adam Sandler. Chlape, čo si to preboha urobil so svojou kariérou?! Hrať predsa vieš!

The End of the F***ing World (2017) (seriál)

Festivalovky zo Sundance znásilnili Wesa Andersona a snažia sa šokovať za každú cenu. Škoda, že koule sa s každou ďalšou epizódou vytrácajú a vyumelkovaný, patetický a klišoidný záver celý dojem zabije.

How TV Ruined Your Life (2011) (seriál)

Fear, Love a Knowledge sú najlepšími dekonštrukciami televíznej zábavy a spravodajstva, s ktorými sa môžete stretnúť. Charlie Brooker je môj soulmate.

Star Wars: Poslední z Jediů (2017)

"Love it or hate it" celého Star Wars univerza. Rian Johnson ide vo filme vlastnou cestou, kašle na veľakrát videné trópy z preďalekej galaxie a zabije veľa, veľa posvätných kráv. A je to SKVELÉ. The Last Jedi sa vysmieva diváckym očakávaniam. Či už ide o neprítomný pátos u Luka, vysmievanie sa riešeniu problémov vyhadzovaním vecí do vzduchu, alebo o porgov. Z tých nielen že sa nestanú noví Ewokovia, naopak – je z nich potrava pre Chewbaccu, ktorý ich neváha zo záberu ani drsným spôsobom vyraziť. Ôsma epizóda je plná malých zvratov, ktoré prichádzajú v pravidelných intervaloch. A nejde len o zvraty dejové, ktoré zo ságy odstraňujú prehnanú osudovosť a robia ju komornejšou. Ide i o zvraty rozprávačské – film sa vás nebojí vohnať do pasce očakávaní a vyriešiť každú situáciu novým, nevideným spôsobom. Osmička je pre mňa láskou na prvé zhliadnutie a teším sa na ďalšie. Bude zaujímavé vidieť, čo s príbehom urobí Johnsonovo rozhodenie šachovnice, ale ešte zaujímavejšie bude pre mňa vidieť, ako sa popasuje so sľúbenou novou trilógiou, ktorá už úplne opustí prekliaty rod Skywalkerovcov. Chápem, prečo tento film budú niektorí ľudia neznášať. Ale rozkopať tú zatuchnutú Star Wars miestnosť už bolo potrebné. Zaujímavý komentár na Wired.

Valerian a město tisíce planet (2017)

Ok. Zápletka je slabá, ústredná dvojica zosobnená v podstate nehercami, dialógy sú strašné a celkovo je to svojou doslovnosťou prispôsobené skôr detskému divákovi. ALE – v ktorom inom filme ste za posledných pár rokov mohli vidieť toľko úžasných režisérskych nápadov, toľko skvelých hračiek a kostýmov a masiek a vychytávok v tempe, ktoré až do záveru filmu nepoľavuje? Aj keď je to detinská zábava, je to zábava.

The Deuce: Špína Manhattanu (2017) (seriál)

V tomto seriáli nejde o nič. Ani po dvoch epizódach nie je jasná zápletka, nie sú nastavené žiadne "stakes" a scénky sa striedajú jedna za druhou bez toho, aby sa niečo podstatné stalo. Krucinál, všetci sú tu na seba strašne milí, aj výpalníci k dlžníkom! Postavy menia postoje bez toho, aby sme chápali prečo. Maggie Gyllenhaal má odporné kozy. James Franco v najzbytočnejšej dvojroli na svete. Super produkcia vyplytvaná na pustoprázdne nič.

Mečiar (2017)

V mnohých ohľadoch celkom "obyčajný" dokument. Neprináša žiadne nové, nečakané informácie či súvislosti, ani si to nekladie za cieľ. Jeho najväčšou hodnotou je prehľadná a technicky skvele zvládnutá rekapitulácia, tak potrebná pre mnohých mladších ľudí, ktorí mečiarovsku éru priamo nezažili alebo si ju nepamätajú. Posledná pätnásťminútovka, ktorá mečiarizmus prepojí so súčasnosťou (hlavne skrz postavu Fedora Flašíka), je must-see. Výborná práca, Tereza. Fandím ti a ďakujem. Niekedy i skvele zvládnuté málo stačí.

Wonder Woman (2017)

Prekvapivo dobré. DC konečne dostalo do filmu farby, dej čo dáva zmysel a sústredí sa na to, aby nám povedalo príbeh o jednej postave, nie nastrkalo do každej scény desiatky odkazov na svoj "cinematic universe". Potešil zaujímavý setting prvej svetovky, i keď v súbojoch rušili gumené cgi postavičky. Wonder Woman nie je žiadna ultimátna pecka, ale jednohubka, ktorá potešila. V hodnotení jej evidentne pomáha porovnávanie s ďalšími filmami z rovnakého vesmíru, ako marvelovka by to bol obyčajný priemer.