• Western

Vicky Cristina Barcelona (2008)

WA v 21.století slábne, ale jeho tvorba nemůže spadnout do průměru nebo dokonce pod něj, na to je příliš zkušený a geniální. Tohle dílko nadchne jen málokoho, ale upoutat může, třeba jen mistrně stvárněnými archetyy (mladí hledači místa na světě, umělci, kteří by spíš zemřeli, než by jakkoli omezili svou svobodu).

Konec velké epochy (1965) (TV film)

90% - k dokonalosti chyběl trochu větší spád, a trochu z toho trčela divadelnost. Televizní inscenace není záznam divadelního přenosu, její výrazové prostředky by měly být stejné jako u filmu, řekněme jako u nízkorozpočtového filmu.

Nikdo se nebude smát (1965)

Neuvěřitelný debut! Všem zavilým odmítačům převodů dobrých (nejen) Kunderových povídek na plátno bych rád připomněl, že film nemůže nahradit literární dílo a ani se o to nemá snažit. Filmová řeč je jiná a režisér a scénarista mají nejen právo, ale i povinnost upravit parametry předlohy tak, aby výsledek co nejlépe odpovídal režisérovu záměru. Aby se u filmu mohlo napsat "podle předlohy" (a ne jen "na motivy"), měl by být zachován základní děj, hlavní postavy a hlavně vyznění díla. To se zde dle mého soudu podařilo a výsledkem je kvalitní a pozoruhodné dílo, které přiblíží tvorbu M.Kundery i lidem, kteří četbu náročnější literatury nemají jako koníčka.

Aksál (1969) (TV film)

Noblesní "valení šroubů do hlavy". Cítím z toho poučení, že okouzlení mladých dívek zralými muži může po letech vést k pocitu nenaplněnosti vlastního života. Z tohoto úhlu pohledu měl bláznivý mladík relativně snadnou úlohu - vlastně jí jen otevřel oči. Ale že by jí učinil šťastnější ....

Nejsem chmýrko na bodláku (1970) (TV film)

Dětem do 7 let doporučuji. Pro dospělé má smysl jen okouknout Landovského v totálné pozitivní roli a mlaďounkou Maciuchovou.

Slavnost v botanické zahradě (1969)

Dle první záběrů se to zdá jako lehkonoá komedie ze slovenského venkova, ale záhy udeří surrealismus - jeho milovníci nechť zústanou, nebudou zklamáni. Ostatním doporučuji hned si pustit něco oblíbeného, pro spravení chuti.

Star Trek: Nová generace - Všechno dobré... (1994) (epizoda)

Kdo neviděl aspoň pár sérií STNG, tak z tohoto filmu nepochopí, co je na tom fenoménu tak poutavé. Ale i takoví lidé mohou ocenit dobré sci-fi řemeslo. Pro nás, trekies, je to důstojné rozloučení, my víme, že kdyby se film rozdělil na 2 díly, patřily by do série jako mírně nadprůměrné. A to proto, že celá série je hodně dobrá.

Návrat ztraceného syna (1966)

Odhlédneme-li od vynikající kamery, tak tento film nepotěší. Herci jsou výborní, atmosféra i doba vykreslena znamenitě, ale výsledek vyznívá spíš jako pomůcka pro studenty sociologie a psychologie. Problém postavení hledajícího jedince uprostřed mírně dusící společnosti je filmařsky lákavé téma, ale aby film oslovoval diváka, musí mu něco dát, nějaké emoce - když ne radost, vášeň, napětí, tak třeba dojetí, nebo katarzi. Měl by diváka vtáhnout do děje. Podle řady pěti* hodnocení se to občas podařilo, ačkoliv vyjádření o charakterech postav občas svědčí o nepochopení (tchána s tchýní lze těžko označit za pokrytce, aspoň já tam žádnou neupřímnost neviděl). Film ocení lidé, jimž jsou hlavní postavy příběhu hodně blízké nebo přímo podobné. My ostatní, "normální" lidi, ať už dost silní, abychom si svou pozici ve světě hledali bez fatálních konfliktů, nebo dost pokorní, abychom hledali svůj vnitřní klid bez ubližování ostatním, ten příběh vyslechneme, pokýváme hlavou a popřemýšlíme, k čemu to celé bylo, proč ten film vznikl. A odpověď najdeme těžko. 40% + 1* za českého Mastroianniho, kterého mám rád.

Psíčci lorda Carltona (1970) (TV film)

Výstižné komentáře zkušenějších uživatelů bych doplnil upozorněním na monolog lorda Cartona - skutečně niternou obhajobu důležitosti existence hlavního cenzora. A také na jeho televizní vystoupení = velmi zdařilá parafráze projevů "potentátů" všech režimů a dob.

Orlie pierko (1971)

Škoda slov. Andrea Čunderlíková jao vždy potěší vzhledem, herectvím už méně. Vlado Müller dostal zvláštní postavu - jeho"financ" má být kladnou postavou, ale to v socialistické realitě je trochu problém. zvlášť když i do tohoto vpravdě normalizačního filmu pronikla lidová protierární nálada: pašování je řemeslo jako každé jiní a oba antihrdinové jsou vysmíváni spoluvesničany za to, že se nechali chytit.