• Western

Tenkrát v Americe (1984)

Nemohu se zbavit dojmu, že většina nadšených komentátorů přidává nejméně 1 hvězdu jen za samotné téma a prostředí. Lidé jsou často fascinováni zlem a pak propadnou extázi, když darebák ukáže lidskou stránku. Nechci polemizovat, jak moc časté to je, koneckonců filmy bývají o mimořádných jevech. Film je to určitě kvalitní, dá se použít i jako ilustrace dějin počátků americké mafie. Hudba i herecké výkony. Časové skoky dopředu i dozadu jsou snesitelné hlavně díky odlišným zobrazením postav, ale nenadchly mne - nepřispívají vtažení diváka do děje a přinášejí falešné tajemno, jako by si Leone chtěl zahrát na Lynche, Prostě mám radši, když se klubko vztahů a událostí rozmotává nějak stejnoměrně, ne napřeskáčku. A přímočaře zobrazené násilí je zbytečné, ale zřejmě poplatné době vzniku filmu.

Svědomí (1948)

Filmová moralita, herci hrají dobře, ale scénář je příliš prvoplánový, všechno je nalinkované, takže se bez zádrhelu jede k poměrně triviálnímu závěru.

Tombstone (1993)

Nejsem zavilý fanda westernů, jako dítě jsem viděl spíš "mayovky", ale když je to natočeno takhle dobře, tak se podívám rád. Akorát mne štvalo, že získávání peněz a podílů ve stříbrných dolech výhrami v pokru říkali práce. Jason Priestly byl od Brandona z Beverly Hills změněn k nepoznání.

Případ komisaře Maigreta (1959)

Filmařské řemeslo bez chyby, ale porušeno pravidlo pátera Knoxe: divákovi jsou zatajeny měkteré objevy detektiva. Proto mi napětí před závěrečným odhalováním motivů jednotlivých postav přišlo poněkud lacino získané. Celou dobu Maigret pátrá a jakoby nic nenalézá, a pak bác, všechno je mu jasné, jen to všem předvést. Ale dalo se to snés, takže celkově příjemný zážitek.

100 000 $ na slunci (1964)

Belmondo je ještě přirozený frajer, Ventura ještě akční silák a k tomu zcela neznámý Reginald Kernan, co připomíná Old Shatterhanda. Příjemné pokoukání, být to barevné, tak by byla hvězda navíc. Celkem málo klišé, i když konec se dal uhodnout.

Klec (1973) (TV film)

Solidní herecké výkony zajímavý scénář, Tříska v rolipacienta po infarktu ... ale od TV inscenace začátku 70.let nesmíte čekat zázraky - filmový klenot to není.

Vampýr (1989) (TV film)

Nerudovy povídky nezklamou nikdy, ale filmový zážitek od této TV inscenace nečekejte. Atmosféru se celkem podařilo vytvořit, ale dění chybí šmrnc. Půlhodinka, která lehce potěší, ale nenadchne.

Postel (1998)

Vysvětlovat tento film je jako vysvětlovat obraz - lze to, ale dře to. Buď to (nějak) pochopíte a pak je vysvětlování, co chtěl autor říci zbytečné nebo dokonce na škodu, nebo nepochopíte a pak žádné vysvětlování nezachrání Váš nepčíjemný pocit (nař. ztraceného času). Pro mne je to prostě filmová ilustrace sociálního fenoménu dnešního světa: jakési "zbytečnosti" existence mužského principu. O tom, zda a jak moc už není potřeba, se vedou polemiky bez jasného výsledku, a ani tento film nepomůže nic rozhodnout. Ale to není jeho chyba. A jako ilustrace je velmi kvalitní, výborné filmařské řemeslo. I proto musel být černobílý, barevnost by ho poškodila.

Bůh masakru (2011)

Báječná studie 4 dospělých Američanů, ukazující, že (asi nejen v USA) spolu dokážou vyjít, nebo dokonce založit rodinu, i lidé, jejichž skutečná povaha vzájemné soužití vlastně vylučuje. Je to díky neskutečně dokonalé povrchové toleranci. Tento film to trochu přehnal se snadností, jak tyto mimikry spadly (jen kvůli střetnutí jejich synků, školáků). Ale tak to v divadelních hrách převedených na plátno bývá. Aspoň si můžete vychutnat jednotlivé postavy, aniž byste se rozptylovali příběhem.

Starý Burgunďan (1966) (TV film)

Trochu se to vleče, ale stejně je to herecký koncert.