• Western

Maigret klade past (1958)

Každý chválí atmosféru a herecké výkony. Jsou bezchybné a to i u menších rolí, ale co ten film staví mimo běžné výborné detektivky, je scénář. Nejenže neublížil předloze, ale vyhnul se tzv. nutným zkratkám pro "běžného" diváka: pokud totiž spatříme něco, co detektiv nevidí, nedá nám to před ním žádný náskok. Můžeme (vlastně musíme, pokud si to chceme vychutnat) skládat střípky poznatků jako on. A jak je ve francouzských detektivkách obvyklé, k rozuzlení záhady nedojde jasnozřivosí génia vyšetřovatele ani překvapivým objevem v závěru filmu, ale prostou sbírkou indicií. Sledovaní mladinké Annie Girardot je bonbonek navíc.

Oko bere (2008)

Slabší 4* - ten film jakoby neměl chybu, ale nestrhne. Ale není to prvoplánové ani výchovné, jak se americkým filmům s morálním podtextem často stává. Kevin odvedl svůj vysoký standard a mladí jsou kočírovaní režisérem velmi dobře.

Ples příšer (2001)

Příběh popsaný stručně vyznívá nepravděpodobně, ale provedení je velmi uvěřitelné. Skvělá psychologie postav, je vidět vývoj v názorech.

Gran Torino (2008)

V podstatě jde o přímočarý popis, jak veterán z války ve Vietnamu na sklonku života dospěje k poznání, že Amerika je skvělá právě tím, jak umí integrovat přistěhovalce nejen z Evropy, ale i z Asie, a že lepší poctivý cizinec s podivnými zvyky a kulturou než citově i mentálně vyprázdnění členové vlastní rodiny. Nijak spletitý děj ale vůbec nenudí, ten na povrchu hrubý rasista je vlastně spravedlnost sama a dokáže svým způsobem oplácet dobré dobrým. Podobně laděný niterný přerod "typického Amíka" je i v Plesu příšer (Monsters§ Ball), který mne zasáhl více.

Sto dukátů za Juana (1971) (TV film)

Jednoduché a přece působivé. Jde o TV inscenaci, ale nepřečíst si to, přísahal bych, že je to divadelní záznam. Bídná kvalita černobílého obrazu mne zmátla, myslel jsem, že je to tak o 10 let starší, ostatně nejslavnější Píseň pro Kristýnku vznikla o 15 let dříve. Není to hudba mého srdce a na tehdejší mladé, kterým normalizace vzala bigbít ,muselo tohle dílo působit jako rána pěstí mezi oči, včetně totálně inertního tématu (příběh je z doby španělské inkvizice, ale ta nemá žádnou roli). Z tohoto úhlu pohledu by bylo možné tvůrce nazvat režimními přisluhovači. Ale své kvality má a dnes je to příjemné retro na druhou. Potěšilo vidět, že Vladimír Brabec uměl zahrát i něco jiného než mr. Zemana.

Rabínův kocour (2011)

Mám rád filmy, které přinášejí podněty k zamyšlení. Tenhle to navíc dělá nevtíravě, pod maskou rozpustilosti - což je např. u tématu praktických vztahů mezi judaismem, islámem a křesťanstvím asi ten nejlepší způsob. Ale postřehy kocoura jdou spíš po vztazích mezi lidmi. Jasné 4 * a kdyby se toho chopil kvalitní dabingový tým, dal bych víc, přece jenom bonmot v titulcích ani ve francouštině tak nezasáhne.

Vojna a mír (1965)

Přiznávám, že jsem neviděl tento film jako celek, ale ony 4 díly a to po týdnu, jak je dávali na ČT2. Film se mi nezdá dobrý natolik, aby si zasloužil hodnocení po částech, každá sama o sobě je koukatelná jen pro toho, kdo četl Tolstého román. A ty části se od sebe koncepcí i kvalitou liší velmi málo. Je to zkrátka sovětská odpověď na Holywoodské velkofilmy přelomu 50. a 60.let 20.století (Kleopatra, Ben Hur, Spartakus). A jak to sověti dělali vždy, když chtěli ukázat (hlavně vlastnímu publiku), že jsou lepší než Západ - neomezený rozpočet, kvalitu nahradit kvantitou a ideový záměr nezakrývat. A dopadlo to skoro vždy stejně: výsledek je fungující, ale ve srovnání se vzory, které chtěli předehnat, to není nic moc (viz třeba i takový raketoplán Buran, vzlétl jen jednou na pár hodin a finito). Je to předlouhé, bombastické, herci hrají dobře, ale rozhodně to uchvátí jen zaryté rusofily. Protože to hlavní, co film přináší je dost komplexní obraz ruské duše (mimochodem je hodně vzdálen duši středo a jihoevropskch Slovanů). Herecké výkony dobré, pojetí kamery osobité, ale ne špatné. Po částech se na film dá koukat, ale do kina bych na něj nešel (steně by se musela dělat čurací pauza).

Klauni (2013)

Ten příběh je málo filmový, je prostě ze života (tuším, že Jarchovskému diktoval Boris Hybner), takže kdo je zvyklý na "realitu" stříbrného plátna, tak je prostě nespokojen, nenajde tam, co je zvyklý (přesné a propracované charaktery, ať už složité nebo poplatné nějakému žánru, ani uhrančivé zápletky a mistrně vtipné dialogy). Asi i to je důvodem, proč "obsah" zde (od Falconu) vyznívá triviálně a je v podstatě nepravdivý, rozhodně se jím neřiďte. Je to dobře natočený film s výbornými výkony herců i kameramana a má sílu dokumentu.

Olověná vesta (1987)

Jako každý Kubrickův film. i toto je milník ve vývoji filmů, tentokrát v kategorii (proti)válečné.