Ex Machina (2014)

Autoři se asi snažili ušetřit na hercích a interiérech. Skoro si říkám, že bychom to na chalupě natočili taky (bez toho vrtulníku). Film naťukává několik myšlenek, které jsou poměrně sympatické, závěr je také dobrý, práce s hudbou na hraně rozumnosti. SPOILER: Těšil jsem se, že Ava je vějička, Kyoko je člověk a Nathan je vyspělejší robot a skutečný Turingův test.

Griffinovi (1999) (seriál)

Nikomu bych to nedoporučil, ale je to scénáristicky velice odvážné a umělecky svobodné. Vlastně je to docela kouzelné.

Téměř chlap (2012)

Boha jeho! Konečně po delší době vidím film, který má atmosféru, emoce i vtip a pro změnu nemá konec :( V posledních minutách jsem se modlil, aby přišla nějaká pointa a nevyšumělo to do prázdna. A byl jsem zklamán. Cokoli nad to, co všichni známe a prožíváme, tam prostě chybělo.

To (1990) (TV film)

Viděl jsem, když mi bylo 8 a dodnes se bojím se na to podívat znova :)

Crash (2004)

Pointy dobré, ale jinak na můj vkus přesycené. Moc jsem se u filmu nebavil. Krásná hudba.

John Wick (2014)

Akce akce akce. S moc dobrou kamerou a smysluplným stylem boje. Hvězdičku nahoru za to, že Wick dokonce přebíjí pistoli :) Jednoduchoučký, jednorozměrný film, který splňuje přesně to, co by měl. A nenabízí nic navíc.

Asterix: Sídliště bohů (2014)

Dokud se film drží předlohy, tak skvěle zapadá do její poetiky. Je to zábavně podané, veselé, milé. Potom, co ji vyčerpá a pracuje s vlastním scénářem, jde už kvalita mírně dolů a děj je nastavovaný a schématický. Několik skvělých vtipů (polatinštění Galové, propuštění otroků) to ale zachraňuje. Sídliště bohů rozhodně příjemně překvapilo.

Americký sniper (2014)

Režisér geniálním způsobem zobrazuje patriotický pohled na obranu vlasti očima hlavního hrdiny, přičemž zároveň nechává divákovi veškerý prostor na jeho vlastní pohled na věc. Nejen to, dokonce nechá většinu vedlejších postav podtrhovat tu otázku, která se mi vrývala do hlavy skoro v každé scéně: "Co tam ti Američani proboha dělají?". Kylea myšlenka na to, jestli náhodou nevije přesně s těmi vlky, před kterými ho táta varoval, nenapadne ani na vteřinu. Divákovi se naopak připomíná pořád, navíc nenuceně. Způsob, jakým americké jednotky pohlíží na hodnotu života a majetku domorodců, je podaný mimochodem, jasně a přehledně, přitom ne explicitně ani prvoplánově. Ikdyž domorodců... na Blízkém východě bojují dobrovolníci ze všech koutů světa, s podobnout motivací jako jejich nepřítelé, 'okupační síly'. Bohužel se mi přesto film moc nelíbil. Ačkoli mu není co vytknout, cítil jsem se u něm podobně nepříjemně jako při Výměně. Tady mi to ale vzhledem k tématu připadalo spíš na škodu.

Zázračné dítě internetu: příběh Aarona Swartze (2014)

Vynikající dokument, který podává příběh Aarona Swartze v podstatě jako ukřižování. Je to dojemné jako Titanik a pochopitelné i pro lidi, kteří si neprošli protesty proti ACTA/PIPA/SOPA a internetové technologie jim příliš neříkají (byl jsem na tom se dvěma děvčaty). Pro mě srdcovka.

Marmato (2014)

Film na první pohled působí vyváženě, ale spíš je dost jednostranný. Implicitně z něj lze leccos vyčíst, ale ocenil bych přecijen avizovaný pohled druhé strany. Tak, aby to nebyla karikatura. A to píšu přesto, že mám pro ty horníky pochopení a jejich forma squatu mi je blízká. Dobrá hudba, několik veselých momentů i funkčních nápadů.