Tak trochu zombie (2012)

Oddychová zombie komedie, která Vám dá přesně to, co od ní čekáte. Barevné záběry, přehrávající herce představující nepříliš prokreslené postavy, komáří zombie a samozřejmě mozky. Film, který Vaši mysl provoněnou bylinkami pohladí laskavým humorem a nenáročnou zábavou. 70%

Praktický průvodce Bělehradem za zpěvu a slz (2011)

Paříži, miluji Tě tentokrát z Bělehradu. Město nabyté osobitě rozervanou romantikou tohle téma prostě nabízí tak nějak přirozeně. Praktični vodič není rozhodně prvním podobně laděným snímkem (ačkoli začal vznikat dříve než například Tamo i onde). Tvůrci se pokusili dát filmu i politické vyznění. Je poměrně povrchní, ale o to více realistické. Srbsko se snaživě integruje do Evropy a jak jinak než přes postel. 53%

Pelešjanovo mlčení (2011)

Karlovarský festival 2012 jsme zasvětili především nakoukání do italské filmové tvorby. Na Pelešjana jsme se ovšem dostali doslova omylem, vlezli jsme do špatného sálu (mířili jsme na polský film o ženských). Pelešjan je arménský kmet a podobně jako řada jiných sovětských tvůrců si libuje v zádumčivých záběrech, které působí spíše na Vaše pocity než na rozum. Sám Pelešjan je navíc stejně mlčelivý jako jeho dílo. Během natáčení tohoto italského snímku pojednávajícího o jeho osobě se tak rozhodl s tvůrci vůbec nemluvit. Aniž by to avizoval předem. Rád bych řekl, že se režisér Pietro Marcello zhostil své role i přes tento handicap se ctí, ale nemyslím si to. U filmu jsem usnul. Nejsem si příliš jistý pro koho je dílo určeno. Běžnému diváku film nedá nic. Diváku, který by se rád seznámil s alternativní uměleckou tvorbou, zase pořádně neporadí ani jak začít. Potěší tak možná pouze skalní fanoušky přímo pana Pelešjana. Ale ti by se v Itálii, natož v Česku, dali počítat na prstech. 23%

Neměj mě rád (2011)

Hong-kongský film otevírá poměrně zajímavou otázku na téma láska. Je možné, aby se, podobně jako někdy heterosexuála přepadnou nemravné myšlenky na příslušníka stejného pohlaví, zamilovali do sebe dva homosexuálové opačného pohlaví? V první části filmu Vás trochu zmate, že obě hlavní postavy jsou hrány dvěma různými herci. Ve filmu je totiž vložen autodokumentární film, který hlavní hrdinka (zároveň režisérka Love me not) natáčí s herci. To zní samo o sobě značně zajímavě, ale je to samoúčelné. Ani režisérka nedokázala na diskuzi s diváky vysvětlit, že by to mělo pro film nějaký význam. Možná, že se snaží realizovat happy end filmu i ve skutečnosti, pak by to to byl hyperrealismus non plus ultra. Pokud si potrpíte na filmy o lásce a zároveň nejste homofobní, přičtěte si 10% za osvěžující film. Pro ostatní 49%.

Zabít bobra (2012)

Polský snímek o ruském veteránovi, který žije po svém. V Polsku. Na samotě v lesích. Záhy po začátku filmu navazuje zábavně podaný vztah s mladičkou domorodkyní. Hádankový film, ve kterém nechybí konspirace, boj s teroristy, boj s bobry, sex, jadrná polština, šílenství ani humor. Dvakrát střihař potměšile protáhne scénu jen proto, aby se obecenstvo v kině mohlo dosmát a dotleskat. Takový film by potřebovala natočit i naše Republika. Slováci si střihli podobný ve Viditeľném svetě. 77%